Győzzön meg egy fideszest!
rage-1574667_1920.jpg

Győzzön meg egy fideszest!

Vagy szocit, vagy elempést. Itt egy app hazaárulózás és nácizás helyett.

Szoktak szórakozásból vitatkozni? Nem minden téma alkalmas rá, és nem minden vitapartner van benne, de érdekes játék. Egy jó vita ráadásul segít a saját álláspontunk tisztázásában, megvizsgálhatjuk más szögekből, más fényekben a saját érveinket, véleményünket, általános igazságnak tekintett hiteinket. Nem véletlen, hogy egyetemi disputaként még sportot is csináltak a vitázásból.

Általában véve jó azokat a helyeket megtalálni az interneten, amelyek elég zártak, elég biztonságosak ahhoz, hogy ott vitázni lehessen. A Facebook többnyire bizonyította, hogy nem egy ilyen felület. Legalábbis addig biztosan, amíg a többnyire minden ismerősünk és minden ismerősünk ismerősei által látott hírfolyamból, személyes falakról be nem menekülünk zárt csoportokba. A vita egyik halála, ha előadássá válik. Ha nem a partnerünket akarjuk meggyőzni vagy legalább kibillenteni biztos hitéből, hanem a közönségnek játszunk. Követtem már el ilyet, tudom, hogy bűn.

false

A mára nagyrészt kihalt fórumok, a szintén elgazosodó blogok nem voltak teljesen rosszak a viták fenntartásában. Általában véve minden olyan platform, ami nem a legkisebb energiakifejtést igénylő interakció felé tereli a felhasználóit – lásd még lájkolás – jobb, mint az energiaspórolásra épülő platformok. Mert vitatkozni energia. Kerek mondatokat kell írni, koherens szöveget kell alkotni még akkor is, ha arról próbáljuk meggyőzni a másikat, hogy Orbán Viktor gyíkember, vagy Soros György a szürke ufók helytartója.

Onnan jutott mindez eszembe, azért technológia, mert egyrészt vasárnap választás van, és a mostani előtt különösen sok változó színvonalú vitát lehet megfigyelni az ellenzéki pártok között. Még úgy is, hogy ezek nagy része mintha a nézőhöz szólna, mintha előadás lenne. Másrészt pedig egy barátom átküldte a netes vitatkozás Tinderjét, a Vitapp nevű oldalt. Az oldalra érkezve kiválaszthatunk egy pártot, amellyel szimpatizálunk, eldönthetjük, hogy névvel vagy anonim módon akarunk vitázni, majd a Vitapp összesorsol egy olyan felhasználóval, akivel vélhetően nem értünk egyet. Az app holland és német mintára készült az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemen, az ötletről lehet tudni, hogy máshol már működik.

Vitatkozz velem, beszélgetnünk kell!

Vitatkozz velem! Egy platform a politikai párbeszédre, amely olyan embereket hoz össze, akik politikai témákban külön állásponton vannak.

Innentől kezdve minden rajtunk múlik. Meg tudunk vajon győzni egy fideszest? Ha másról nem, legalább arról, hogy mi is emberek vagyunk? Képesek vagyunk egy DK-szavazónak elmondani, miért nem szimpatizálunk Gyurcsány Ferenccel? Vagy legalább végre jól beolvashatunk egy momentumosnak? Elvben miénk a teljes játéktér, a beszélgetésből az lesz, amit a két résztvevő kihoz belőle.

Azért csak elvben, mert a Vitapp most még alig működik. Kevés a felhasználó, ezért sokat kell várni arra, hogy valakivel összesorsoljon a gép. Emellett pedig sokan csak próbálkozgatnak a rendszerrel, ezért kevés a hosszan kibomló eszmecsere. Viszont már az ígéret miatt is megéri foglalkozni vele. Vitatkozni jó, egyetértési pontokat találni jó, a társadalom pedig általában véve jobban jár, ha elkezdjük embernek tartani egymást.

Szóval a heti témánk egyáltalán nem másvalaki problémája. Ez a mi problémánk. Maga, kedves olvasó, vitatkozott mostanában? Ugye, milyen jó?

Másvalaki Problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki Problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.