Győzzön meg egy fideszest!
rage-1574667_1920.jpg

Győzzön meg egy fideszest!

Vagy szocit, vagy elempést. Itt egy app hazaárulózás és nácizás helyett.

Szoktak szórakozásból vitatkozni? Nem minden téma alkalmas rá, és nem minden vitapartner van benne, de érdekes játék. Egy jó vita ráadásul segít a saját álláspontunk tisztázásában, megvizsgálhatjuk más szögekből, más fényekben a saját érveinket, véleményünket, általános igazságnak tekintett hiteinket. Nem véletlen, hogy egyetemi disputaként még sportot is csináltak a vitázásból.

Általában véve jó azokat a helyeket megtalálni az interneten, amelyek elég zártak, elég biztonságosak ahhoz, hogy ott vitázni lehessen. A Facebook többnyire bizonyította, hogy nem egy ilyen felület. Legalábbis addig biztosan, amíg a többnyire minden ismerősünk és minden ismerősünk ismerősei által látott hírfolyamból, személyes falakról be nem menekülünk zárt csoportokba. A vita egyik halála, ha előadássá válik. Ha nem a partnerünket akarjuk meggyőzni vagy legalább kibillenteni biztos hitéből, hanem a közönségnek játszunk. Követtem már el ilyet, tudom, hogy bűn.

false

A mára nagyrészt kihalt fórumok, a szintén elgazosodó blogok nem voltak teljesen rosszak a viták fenntartásában. Általában véve minden olyan platform, ami nem a legkisebb energiakifejtést igénylő interakció felé tereli a felhasználóit – lásd még lájkolás – jobb, mint az energiaspórolásra épülő platformok. Mert vitatkozni energia. Kerek mondatokat kell írni, koherens szöveget kell alkotni még akkor is, ha arról próbáljuk meggyőzni a másikat, hogy Orbán Viktor gyíkember, vagy Soros György a szürke ufók helytartója.

Onnan jutott mindez eszembe, azért technológia, mert egyrészt vasárnap választás van, és a mostani előtt különösen sok változó színvonalú vitát lehet megfigyelni az ellenzéki pártok között. Még úgy is, hogy ezek nagy része mintha a nézőhöz szólna, mintha előadás lenne. Másrészt pedig egy barátom átküldte a netes vitatkozás Tinderjét, a Vitapp nevű oldalt. Az oldalra érkezve kiválaszthatunk egy pártot, amellyel szimpatizálunk, eldönthetjük, hogy névvel vagy anonim módon akarunk vitázni, majd a Vitapp összesorsol egy olyan felhasználóval, akivel vélhetően nem értünk egyet. Az app holland és német mintára készült az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemen, az ötletről lehet tudni, hogy máshol már működik.

Vitatkozz velem, beszélgetnünk kell!

Vitatkozz velem! Egy platform a politikai párbeszédre, amely olyan embereket hoz össze, akik politikai témákban külön állásponton vannak.

Innentől kezdve minden rajtunk múlik. Meg tudunk vajon győzni egy fideszest? Ha másról nem, legalább arról, hogy mi is emberek vagyunk? Képesek vagyunk egy DK-szavazónak elmondani, miért nem szimpatizálunk Gyurcsány Ferenccel? Vagy legalább végre jól beolvashatunk egy momentumosnak? Elvben miénk a teljes játéktér, a beszélgetésből az lesz, amit a két résztvevő kihoz belőle.

Azért csak elvben, mert a Vitapp most még alig működik. Kevés a felhasználó, ezért sokat kell várni arra, hogy valakivel összesorsoljon a gép. Emellett pedig sokan csak próbálkozgatnak a rendszerrel, ezért kevés a hosszan kibomló eszmecsere. Viszont már az ígéret miatt is megéri foglalkozni vele. Vitatkozni jó, egyetértési pontokat találni jó, a társadalom pedig általában véve jobban jár, ha elkezdjük embernek tartani egymást.

Szóval a heti témánk egyáltalán nem másvalaki problémája. Ez a mi problémánk. Maga, kedves olvasó, vitatkozott mostanában? Ugye, milyen jó?

Másvalaki Problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki Problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.