Miért van kém az iPhone-omban?
iphone-mosaic.jpg

Miért van kém az iPhone-omban?

Egy buta hiba miatt lehallgatható az iPhone. A probléma kiiktatható, a javítás jön, a tanulság viszont bonyolult.

Az Apple egyike volt azoknak a cégeknek, amelyek viszonylag jól vészelték át a tavalyi évet. Nem keveredtek olyan botrányokba, mint az adatokat gyanús cégeknek kiadó Facebook. Nem derült ki róluk, hogy a technológiájukat katonai robotokba is hajlandók beépíteni, mint a Google-ről. És még rendészeti hatóságoknak sem adnak el arcfelismerést, mint az Amazon. Az Apple azzal tűnt ki, hogy az egyik fontos üzentévé tette, hogy vigyáz a felhasználók magánszférájára.

Ez a jól kialakított kép, amely nem csak kommunikációs panel, az Apple berendezések hagyományosan tényleg biztonságosak, sérült most. Egy 16 éves fiatal fedezte fel, hogy a Facetime nevű videotelefonálást lehetővé tévő szoftverben nagyon buta hiba maradt. Ha egy megkezdett, még csak kicsöngő híváshoz a hívó fél hozzáadja új félként saját magát, akkor a szoftver automatikusan sugározni kezdi a hívott telefon mikrofonja által hallottakat. Ha a hívott fél lerakja a telefont, akkor ezután már kameraképet is küldeni kezd az eszköz. Azaz a kicsengő telefont egy egyszerű trükkel lehallgatóeszközzé lehet tenni.

Amíg meg nem jelenik a javítás, amit az Apple a hét második felére ígért, érdemes kikapcsolni a Facetime funkciót, írja a Verge. Ezt egyszerűen meg lehet tenni szerencsére.

A sztorit még jobbá teszi, hogy a hibát nem egy, az iPhone-t vizsgáló hacker találta meg, hanem egy 14 éves amerikai diák Tucsonból. Grant Thompson csak beszélgetni akart egy barátjával Fortnite-ozás közben, amikor rájött, hogy a funkció nem úgy működik, ahogy kellene. Játék helyett fél óráig próbálgatták, hogy egyszeri problémába futottak-e bele vagy tényleg találtak-e egy nagy hibát, írja az NBC.

Thompson ezek után elmesélte az ügyvédként dolgozó anyjának, Michele Thopsonnak, hogy mit találtak. Amikor látta működésben a Facetime hibáját, rögtön érezte, hogy a fia valami fontosat talált, ezért a következő héten megpróbálta felhívni az Apple figyelmét arra, hogy mekkora lyuk van a szoftverükben. Tweetelt, levelet küldött, még egy ügyvédi figyelmeztetést is küldött fejléces levélpapíron, majd tweetelt a sajtónak is. Egyik sem járt sikerrel. Végül regisztrált az Apple fejlesztői programjában, remélve, hogy így a fia kap valami jutalmat a felfedezett hiba után, a bejelentéshez szükséges technológiai részleteket azonban nem tudta megírni.

Végül a 9to5Mac nevű, Apple hírekkel foglalkozó lap hívta fel a figyelmet a hibára. A hír végigsöpört a sajtón, az Apple pedig rögtön reagált rá és beígérte a hiba javítását. Nem is az a legfontosabb kérdés, hogy hogy maradhatott egy ilyen hiba a szoftverben. Nem jön elő minden a tesztelések során. A kérdés az: mit kellett volna tennie Grant Thomsponnak, hogy a bejelentését komolyan vegyék.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs új, technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.