A Netflix, az HBO Go, a Disney és társaik hozzák divatba ismét a kalózkodást?
5167079968_fdea197ff6_b.jpg

A Netflix, az HBO Go, a Disney és társaik hozzák divatba ismét a kalózkodást?

Ha tervezték, hogy megnézik a Netflixen az összes Jóbarátok részt, ám eddig nem ejtették meg, most majd bajban lesznek. Hamarosan eltűnik a kilencvenes évek ikonikus sorozata a szolgáltatásból. És ez nem jó jel.

Könnyet persze nem ejtünk. Végül is egy olyan sorozatról van szó, amiben egy raklap, nehezen körbeírható munkahellyel rendelkező ember óriási albérletekben lakik New York egy megfizethetetlenül drága kerületében. Mi ez, ha nem az élet elviselhetetlen könnyűsége.

A sorozatot ma egészen nehéz fintorgás nélkül meg- és végignézni. Higgyék el, tudom, miről beszélek, megpróbáltam! (Szerkesztői megjegyzés: miközben blogunk szerzőjének igazat adunk abban, hogy ma már nem könnyű végignézni a sorozatot, akadnak bőven olyanok, akik a mai napig rajonganak a Jóbarátokért, és nekik fájni fog az alábbi bejelentés. Arról, hogy miért, itt írtunk.)

Miért ragaszkodunk ennyire a Jóbarátokhoz?

A tévéipar óriási változásokon ment át az elmúlt években, de ez a 90-es évekbeli sitcom még mindig tarol. Közel 15 éve befejeződött, de a Jóbarátok még mindig minden idők egyik legismertebb és legnépszerűbb sorozata. Fináléjának nézettsége tévétörténelmet írt, de ez nem jelenti azt, hogy lekerült a műsorról - itthon például jelenleg is két adón peregnek Chandler és barátainak kalandjai.

A változást Randall Stephenson jelentette be, aki az AT&T amerikai telkócég vezetője. Ezek szerint  a Jóbarátokat, a Vészhelyzetet vagy más, a WarnerMedia tulajdonába tartozó sorozatot a jövőben csakis a cég rövidesen induló streaming-szolgáltatásában lehet majd megnézni. A hír alapvetően az Egyesült Államokra vonatkozik, de ne legyenek illúzióink, mi is el fogjuk szenvedni a következményeit.

Kényelmetlen ellentmondással kell együtt élnie mindenkinek, aki digitális tartalomszolgáltatásra fizet elő. Eddig egy-két szolgáltatótól (pl. Netfix, HBO Go) megkaphattuk a legtöbb sorozatot. Amelyek ezeknél nem voltak elérhetők, azt különböző trükkökkel (pl. VPN-kapcsolat) megvásárolt nyugati csomagok részeként lehetett megnézni. Vagy persze ott volt a korlátos, de legális szolgáltatásokkal versenyző feketepiac.

false

Amennyiben hiszünk abban, hogy a piac láthatatlan keze előbb-utóbb elrendezi a dolgokat úgy, hogy az a legjobb legyen a vásárlónak, akkor nincs semmi gond. Ám más a helyzet, ha párszor rákeresett már a japán punkra vagy a később befutott együttesek korai albumaira a Spotify-on, akkor biztosan érte már csalódás.

Magyarán a szolgáltatók a kicsit is rétegműfajok rajongóit nem szolgálják ki.

Ezt azért jó észben tartani, mert az összes tartalomipari megacég saját streaming szolgáltatás indítását tervezgeti - s azt már láttuk, hogy a Disney esetében ez mit jelent: fékevesztett terjeszkedést.

A közeli jövőben a tartalomért fizető ügyfeleknek nem lesz könnyű dolgok: ha meg akarnak nézni egy sorozatot, előbb fel kell kutatniuk, éppen melyik szolgáltatónál érhető el - ahogy ezt a Jóbarátok esete jól illusztrálja. Magyarán egyre több csomagra kell majd előfizetni, ami nem lesz olcsó mulatság: ugyan a streaming szolgáltatók egyenként nem kérnek túl sok pénzt, de ha már 3-4-re akarunk előfizetni, akkor bizony könnyedén felkúszik a végösszeg 10 ezer felé havonta. És akkor még ott van a netelőfizetés díja, netalán tán még a kábeltévé-szolgáltatónk sem ereszt, hiszen hűségszerződést kötöttünk, így nem tudunk lemondani a hagyományos csatornákról sem.

Nézzünk egy példát. Tegyük fel, hogy szeretjük a jövőben játszódó disztópiás sorozatokat. A szolgálólány meséje a Hulun megy, az Ember a fellegvárban az Amazonon futott, és így tovább. Érdekes lesz figyelni, ahogy ismét fellendül a kalózkodás. Mert az emberek nem szeretnek előfizetésekkel és digitális rezsiszámlákkal bíbelődni.

Másvalaki problémája – kövesse a Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogját!

Másvalaki problémája – Magyar Narancs

Nem látod, pedig ott van, és téged is érint. A Magyar Narancs technológiai-társadalmi kérdésekkel foglalkozó blogja.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.