Felbontani egy levelet

  • Babarczy Eszter
  • 2015. június 3.

Mentemben

Nem tudom, ti hogy vagytok vele – én nem szeretek felbontani leveleket. Nem is azt mondanám, nem szeretek – a felbontandó levélre gondolva áramlatba kerülök, amely, még ha tennék is néhány tétova mozdulatot a felbontás irányába, egyre nagyobb dühvel szegül szembe velem. Bennem lenne jó szándék, kötelességtudás, de ilyen áramlattal szemben nem megy. Nem megy. Bedugom valahová felbontatlanul.

Ami a számlákat illeti, azt interneten megoldom, vagy néha, mintegy önbüntető zarándoklatként, belépek a Magyar Telekom ügyfélszolgálatába, amelynél a sivatagi atyák türelme sem elegendő. Néha rémálmaim vannak egy ilyen ügyfélszolgálat után.

Ami a behajtási értesítőket illeti, azokra horkantok, és azonnal kidobom. Mit akartok itt behajtani, kis barátaim?, mondom közben, és büszkén szétnézek a végsőkig redukált félszobán.

Az adóhivatali leveleket sem bontom fel, de megadom nekik a tiszteletet, külön csomóban tárolom őket, és néha, ha valami kemény ember megfogja a kezem, hogy úgy mondjam, egy hajtásra kibontom mindegyiket. Egyetlen nagy gégemozgással betöltöm a rossz híreket. Az adóhivatal valami annyira külső és kezelhetetlen, hogy másképpen, mint a fekete pohár felhajtásával, nem látom kezelhetőnek.

Vannak aztán a fel nem bontott e-mailek. Régi ismerősök, akiknek nem szeretnék beszámolni arról, hogyan vagyok mostanság, túl sok szó kellene egy magyarázathoz, sokkal több szó, mint ami rendelkezésemre áll. Nem fecsérelhetem a szavakat csak úgy, olyan lehetetlenül kicsi már ez a készlet így is, és egyre fogy. Féltékenyen szorítom magamhoz kis készletem az ellenséges betörések idején.

A telefont nem veszem fel. Mindig nálam van, de nem veszem fel, bocsássatok meg. Ragaszkodom a mérlegelés jogához. Ragaszkodom ahhoz, hogy a beszédnek megvan a megszabott ideje, és akkor van a megszabott ideje, amikor éppen beszédképesnek érzem magam. Ezért gondosan őrzöm mind az ötezer telefonszámot (sejtem, elavult, de hátha), mert hogyan másként tarthatnám fenn kapuőri szerepem a saját életemben? Hogyan?

Bizonytalan intuícióval sejtem azért, hogy amikor a BAJ van, akkor új seregek jönnek, friss energiák fognak megtámogatni, a halálfélelem ereje költözik belém, ezért készülni nem is érdemes rá. Nem. A BAJ elhozza majd saját ellenszerét.

Addig, ha nagyon ki kell mégis nyitnom egy levelet, vagy be kell borítékolnom egyet, esetleg postára kell mennem (!!!), keresek valakit, aki fogja a kezem. Ahogy mondom, megfogja a kezem, a másik kezemmel pedig kibontok vagy beragasztok, megnyomom a sorszámkérő gombot, és aláírok.

Hogyan is létezhetnek azok a rendkívüli lények, akik ilyen segítség hiányában is végeznek a levelekkel, nem is harciasan, csak elegánsan, szakszerűen vagy rutinosan, el nem képzelhetem.

Ha választhatnék, mi legyek következő életemben, óvatosan megkérdezném: hatékony levélfelbontó lehetek?

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.