A legújabb internetes őrület: így végződtek volna kedvenc filmjeink, ha 2007-ben jöttek volna ki

  • narancs.hu
  • 2022. augusztus 30.

Mikrofilm

Az "időutazáshoz" elég csak bejátszani a Linkin Park dalát az utolsó jelenet alá.

2007-et írunk, amikor még sehol sincs a Vasember, a mozikat pedig nem árasztották el a Marvel-hősök; az emberek nagy részének fogalma sincs a koronavírusról, a világot pedig inkább emberszabású robotok pusztították a vásznon. Az év egyik legsikeresebb filmje Michael Bay Transformerse, amelyben az ekkor még botrányoktól mentes Shia LeBeouf keveredik bele a Hasbro legismertebb figuráinak harcába. A mozi látványvilágával, humorával és frissességével meggyőzte a nézőket és a kritikusokat sem riasztotta el. Az azóta eltelt 15 évben azonban ez is elromlott: egy spinoff (ŰrDongó) és négy folytatás készült egyre romló minőségben, az ötödik, A fenevadak kora pedig a tervek szerint jövőre érkezik.

Az internetes nosztalgiahullám nemrég ismét vállára vette Michael Bay akcióorgiáját: egy új mémtrend szerint a legkülönbözőbb filmek végefőcímét alakítják át, hogy úgy végződjenek, mint a Transformers. Azaz a kor meghatározó filmjével idézik elő, milyen lenne az adott alkotás, ha 2007-ben készült volna. Íme a Transformers eredeti befejezése a Linkin Park What I’ve Done című számával, Optimus Prime dörgedelmes monológjával:

Benne van minden, amiért az internetes kultúra manapság rajongani szokott: a Transformers és a kultikus Linkin Park előidézte nosztalgia, a felemelő befejezés és a baljós hangulat, ami már-már előrevetíti napjainkat, mikor már a világ és a robotok sem a régiek. És nézzük, hogyan fest mindez a filmtörténelem egyik legjobb filmje, Francis Ford Coppola A keresztapája alatt:

Na és hogyan festene a „minden idők legjobbjai” toplista egy másik szereplője, az Aranypolgár, ha 2007-ben készült volna el? Íme:

Mindez persze nemcsak klasszikusokkal működik. Íme a tavalyi Oscar-kedvenc, a Vezess helyettem, ha 15 évvel ezelőtt jött volna ki:

A formátum meglepő módon tényleg szinte minden filmmel működik, legyen szó a 2001: Űrodüsszeiáról, a Nem vénnek való vidékről vagy A passióról – és akkor még nem beszéltünk a mozgókép egyik első jelentős állomásáról, A vonat érkezéséről:

(Címlapképünkön: jelenet a Transformersből)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.