Tévésorozat

A vezércsel

  • SzSz
  • 2020. november 26.

Mikrofilm

„– A sakk a legnagyobb elmepróba. – Úgy gondolja? Én mindig azt hittem, a nők” – szól a klasszikus Columbo-poén. A vezércsel épp egy női sakkozó megpróbáltatásait mutatja be, valójában azonban ez sem kap nagyobb hangsúlyt, mint a sakkvilág hidegháborúja vagy a zsenik élete. Mindegyik ott van benne, és még sok minden egyéb is: hogyan hagyjuk magunk mögött a múlt árnyait, hogyan cseréljük le káros szenvedélyeinket valami jótékonyabb örömforrásra, vagy épp miért nem érdemes lebecsülni a gyalogok erejét és kitartását. Az egyik szál sem nyomja el a másikat, nincsenek erőszakolt tanulságok.

Beth Harmon egy családi tragédia után árvaházba kerül, ahol felfedezi a nyugtatók és kábítók bódító hatását, megismeri a barátság erejét, és a legfontosabb: a jóságos, hallgatag karbantartó segítségével találkozik a sakkal. Karrierje a klasszikus sportfilmek kliséit idézi üstökösszerű feltűnéssel, gyors kiégéssel, majd a felállással, miközben az ellenség futói és bástyái mellett saját démonaival is meg kell küzdenie. A sorozat végig ki­egyensúlyozott marad, a játszmák képeinek a flashbackek és látomások adnak súlyt, a jól kiválogatott mellékszereplők pedig egyszerre jelképezik a felnövéstörténet stációit és a sakkpályafutás egy-egy állomását.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.