Amikor az erőszak a családban marad

Mikrofilm

Megrázó rövidfilm a Verzión.

„Olga Lucovnicova Belgiumban élő moldovai filmkészítő. A moldovai Zene-, Színház- és Képzőművészeti Akadémián filmművészetet tanult, valamint az Erasmus Mundus és a DocNomads közös mesterprogramjában dokumentumfilm-rendező képzésén vett részt. Filmkészítőként különösen olyan filmek érdeklik, amelyek hozzájárulhatnak a társadalmi változáshoz és közös párbeszédet indíthatnak el” – olvashatjuk a Verzió Dokumtumfilm Fesztivál honlapján a fiatal rendező villáméletrajzát, mely mögött nemcsak művészi ambíciók sejlenek fel, de a gondoskodó családi hátország is, amely lehetővé tette az ifjú tehetség kibontakozását.

Ha hozzátesszük ehhez, hogy Olga Lucovnicova 20 perces, Tudor bácsi című rövidfilmjében gyermekkori nyaralásai színhelyére, a nagyszülői házba tér vissza, első gondolatunk az, hogy családi históriába oltott nosztalgikus visszaemlékezéssel van dolgunk. És kezdetben erről is van szó.

 
Részlet a filmből 
 

Három otthonkás nagynéni sóhajtozik a régi fényképalbumot lapozgatva, belefeledkezve a szokásos képrejtvénybe: ki kicsoda 4, 5, 9 évesen, hol készült a fotó, iskolában, esküvőn, temetésen? A régi fotók, a szentképekkel, gyertyákkal, faliszőnyegekkel dekorált házbelső is melegséget áraszt, csak az egyetlen férfi tűnik oda nem illőnek.

De amint az a címből sejthető, a stáb miatta, a ház egyetlen férfi lakója, Tudor bácsi miatt hozta a kamerát.

A meghitt családi képek alatt a vele folytatott párbeszéd hallható, s elszabadul a pokol; Olga szembesíti nagybátyját a múlttal, felidézi hogyan közelített hozzá a férfi, amikor kilenc éves volt. De a legnagyobb tulajdonképpen az, hogy Tudor bácsi ma sem érti – nem is akarja érteni –, hogy miért okozott szexuális zaklatásával traumát, hiszen nem bántott ő senki, nem emelt kezet a gyerekre…

Olga Lucovnicova filmje nem vádirat, sokkal inkább segélykiáltás, mivel a történet cseppet sem szabályt erősítő kivétel. Mégis alig esik erről szó, mivel az ilyen esetek többsége családban marad.

A filmet november 11-én, azaz ma este tekinthetik meg a Verzió Fesztiválon 18.00-kor a Művész mozi Huszárik termében.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.