Az Amazon antitroll intézkedéssel védi a rekordokat döntő A Gyűrűk Ura-sorozatot

  • narancs.hu
  • 2022. szeptember 7.

Mikrofilm

25 millióan látták A hatalom gyűrűit, de népes a trollhadsereg is, amely igyekszik elrontani a sorozat értékelését.

Az ősszel együtt a gigaköltségvetésű fantasysorozatok időszaka is beköszöntött. Kettőt is bemutattak a világ valaha készült legdrágább sorozatai közül: először a Trónok harca-előzmény, a Sárkányok háza érkezett meg az HBO Maxra augusztus végén, majd A hatalom gyűrűi című A Gyűrűk Ura-sorozat is bemutatkozott az Amazon Prime-on. Egyelőre még túl korai végső győztest hirdetni a gigászok csatájában, de a pszichológiai hadviselés máris megkezdődött.

A streamingplatformok legendásan titkolózók saját nézőszámaikat illetően. Ettől a gyakorlattól pedig jellemzően csak akkor térnek el, ha dicsekedni akarnak. Az Amazon azonban még a Netflixtől is titkolózóbb volt: soha, egyetlen műsorának sem hirdette még ki a pontos számait – most azonban kivételt tett. Bejelentették, hogy 25 millió néző volt kíváncsi A hatalom gyűrűi első két epizódjára.

Most persze mindenkit az érdekel, A Gyűrűk Ura, vagy a Trónok harca nyerte-e a nézettségi versenyt, erre azonban nehéz választ adni. Az Amazon nem közölte például, mi számít náluk nézőnek – ha valaki végigülte az epizódokat, vagy az is elég volt, ha 5 percre belekóstolt a sorozatba, ahogy például a Netflix számol? Mindenesetre az HBO bevallása szerint a Sárkányok háza premierjére 10 millióan voltak kíváncsiak, az azóta eltelt időben pedig a számláló felkúszott 25 millióra. Ha hinni lehet a platformnak, A hatalom gyűrűit csak közvetlenül bemutatása után megnézték ennyien, azóta pedig vélhetően még jó pár millióan csatlakoztak a nézőtáborhoz; azaz egyelőre Tolkien teremtményei állnak nyerésre.

Az Amazon mindent meg is tesz, hogy védje saját hőseit: antitroll intézkedéseket vetettek be, hogy elhárítsák az indokolatlan, gyűlölködő kritikákat. A sorozat hatalmas vihart kavart, amiért például fekete színészek is feltűnnek az elfek és törpök szerepébem. A kritikák szerint a sorozat nem hű Tolkien szellemiségéhez és erőltetetten igyekszik woke lenni. Trollok tömegei rohanták meg A hatalom gyűrűi Amazon-oldalát, hogy rossz értékeléssel ártsanak a sorozat hírének. Válaszul a cég bevezette, hogy a műsorhoz érkező kritikák csak 72 óra után jelennek meg, ezalatt pedig azt is ellenőrzik, a vélemény írója valóban megnézte-e a showt. Beszédes, hogy a sorozat Rottentomatoes oldalán, ahol természetesen nincs ilyen szűrő, a nézők mindössze 39%-ra értékelték A hatalom gyűrűit – míg a kritikusok 84%-ra.

Nem mintha a rossz nézői értékelés bármit is számítana – a cég súlyos dollárszázmilliókért máris több évadon és számos folytatásban gondolkodik.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”