A Top Gun második részének váratlan és minden elsöprő sikeréről mi is többször megemlékeztünk: Cannes-ban a versenyfilmeket elhomályosító ováció, na meg egy meglepetés – Aranypálma – fogadta Tom Cruise-t; a diadalmenet pedig a mozikban folytatódott, ahol tavaly alig akadt nagyobbat szóló mozi a Mavericknél. Az i-re a pontot az idei Oscar-jelölések tették fel: a filmet hat Oscarra, köztük a legjobb film díjára is jelölték.
Nem mindenki lelkesedik azonban ennyire a filmért. Az Ukranian World Congress nevű, az ország kormányától független nonprofit szervezet, mely a világ különböző pontjain élő ukrán közösségeket fogja össze, arra kérte az Oscart kiosztó Akadémia tagjait, hogy ne támogassák Tom Cruise fémjelezte filmet, azaz ne szavazzanak rá. Nem a háborút dicsőítő hangnemmel vagy az izgalmas légi párbajokkal van bajuk, hanem inkább a mögötte álló pénzek forrásával.
A New Republic Pictures nevű produkciós cég ugyanis állítólag Dmitrij Jevgenyevics Ribolovljev orosz oligarchához köthető. Ribolovljev Wikipedia-oldala szerint az Uralkali nevű műtrágyagyártó vállalattal gazdagodott meg; vagyona több mint 6 milliárd dollárral tehető, amivel 391. volt a Forbes leggazdagabb-listáján. 2011-ben ő vált a francia AS Monaco futballcsapat elnökévé és többségi tulajdonosává. A New Republic Pictures még a pandémia alatt kötött 10 mozira szóló megállapodást a Paramounttal, melynek értelmében olyan blockbusterek finanszírozásáva szálltak be, mint a Maverick, vagy épp az új Mission: Impossible-filmek.
A hír, hogy Ribolovljevnek köze lehet a produkciós céghez, akkor derült ki, amikor Bradley Fischert, a New Republic akkori vezetőjét hirtelen kirúgták. Miután ugyanis Oroszország megtámadta Ukrajnát, Ribolovljev kivonta vagyonát a cégből, vélhetően azért, hogy így menekítse pénzét a szankciók elől. Fischer válaszul beperelte az orosz oligarchát, aki állítólag afféle csendestárs volt a cégben – azaz a dicső amerikai pilótákról szóló hőskölteményt részben egy orosz milliárdos finanszírozta.
Erre igyekszik most felhívnia figyelmet az Ukranian World Congress is. A szervezet szerint komoly aggodalomra ad okot, hogy az orosz befolyás a hollywoodi filmiparban is megjelent. A szervezet szerint mivel a legtöbben nem tudták, hogy Ribolovljev áll a Top Gun mögött, elképzelhető, hogy a háttérben a Kreml cenzúrázta a mozit. „Az eredeti filmmel ellentétben a Top Gun: Maverickben nincs direkt vagy indirekt utalás Oroszországra. Mindez aligha véletlen” – fogalmaztak. Mindezek ellenére kétséges, hogy az ukránok tiltakozása bármiben is befolyásolná az Oscar sorsát. Ribolovljev egyébként nem szerepel az amerikaiak szankciós listáján, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hasonló felsorolásában azonban igen.