David Lynch komédiája - tényleg létezik és most ingyen nézhető
01-Rabbits_top_story_lead.jpg
Rabbits

David Lynch komédiája - tényleg létezik és most ingyen nézhető

Mikrofilm

Persze a rendezőhöz mérten csak annyira vicces, mint egy vakbélműtét.

David Lynch pár éve híressé vált interjújában még kikelt a telefonon filmet nézők ellen: szerinte akik telefonon moziznak, soha nem tapasztalják meg valóban a filmet - azt hiszik hogy igen, de valójában nem. "Olyan szomorú, hogy azt hiszed, láttál egy filmet a kibaszott telefonodon" - mondta a Kék bársony és a Mulholland Drive rendezője.

Nem tudni, ma is fenntartja-e álláspontján, de az biztos, hogy nagyot fordult azóta a világ: az év elején a Netflixen debütált Mit tett Jack? című rövidfilmje egy beszélő majomról - a streamingszolgáltató pedig pont arról híres, hogy az okostévék mellett laptopokon, tableteken és igen, telefonokon is nézhetőek tartalmaik. Ez mind semmi:

Lynch az utóbbi időben igazi youtuberré vált.

Online elérhetővé tette egy animációs rövidfilmjét, de az is előfordult, hogy influenszerhez méltóan olyan hétköznapi jelenségekről értekezett, mint az időjárás, vagy hogy min dolgozik éppen (spoiler: egy régi bútordarabot újít fel!).

Merüljön el tíz percre David Lynch világában!

Ingyen megnézhető a rendező legújabb animációs kisfilmje. Ugyan a 2006-os Inland Empire óta nem jött ki új játékfilmje, de David Lynch egyáltalán nem unatkozik: amellett, hogy folytatta híres Twin Peaks című sorozatát, egy rakás rövidfilmet és videoklipet készített; most pedig egy animációs rövidfilmmel állt elő, ami youtube-csatornáján ingyenesen nézhető.

Érdemes tehát követni David Lynch Theater nevű csatornáját, a fenti két témát ugyanis azóta is következetesen viszi tovább - most ráadásul feltöltötte egy korábbi szitkomjának első epizódját.

A Rabbits egy 2002-es, 8 részes webszéria, mely a hivatalos leírás szerint egy névtelen, esőáztatta városban játszódik, ahol három nyúl él egy félelmetes rejtély közepette. A három, emberalakú főszereplőt Naomi Watts, Laura Elena Harring és Scott Coffey alakítják - a helyszín egyszerre idézi meg a Radírfej zárt világát és egy szokásos szitkom berendezését. A nyulak élettelen hangon folytatnak széttöredezett, összefüggéstelen beszélgetéseket, míg egy félelmetes, démoni idegen félbe nem szakítja őket - hogy aztán ugyanúgy menjen tovább az élet, mintha mi sem történt volna. Mindezt a műfajban megszokott konzervnevetések tarkítják, amelyek csak tovább fokozzák az abszurd hangulatot.

A Rabbitsra egyszerre tekinthetünk sötét, Lynch-hez illő paródiaként, ugyanakkor a szokatlan forma ellenére felfedezhetőek benne a rendező többi munkáját jellemző jegyek: egymástól elidegenedett emberek - bocsánat: nyulak -, akik hiába vannak egy térbe zárva, tökéletesen elbeszélnek egymás mellett; hétköznapinak tűnő életüket pedig a leggroteszkebb események sem borítják fel.  A Rabbits azért is illik tökéletesen Lynch youtube-csatornájára, mert a többi, értelmetlennek tűnő, mostani videójához hasonlóan ez a 2002-es darab is azt vizsgálja, meddig húzódik a szerzőiség határa, miben rejlik a sokat emlegetett Lynch-esség: elég, ha egy jelenet alá ambient zenét teszünk, vagy kiírjuk a rendező nevét? Esetleg meg is jelenik, és a várható időjárásról értekezik? Na és ha a meteorológiai riport után megosztja álmát arról, mikor egy német katona volt a D-napon?

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.