Egy ritka kincs: a Sátántangó munkakópiájára is lehet licitálni a Freeszfe Egyesület jótékonysági aukcióján

  • SzSz
  • 2021. november 27.

Mikrofilm

Tarr Béla így segíti a Freeszfe Egyesület alkotóit vizsga- és diplomafilmjeik elkészítésében.

Online jótékonysági aukciót hirdetett a Freeszfe Egyesület, hogy előteremtsék az anyagi hátteret a szervezet fiatal alkotóinak vizsga- és diplomafilmjeihez. A Színház- és Filmművészeti Egyetem einstandolása után létrejött szabad alkotói műhelynek jelenleg 170 hallgatója, 6 munkatársa és közel 100 oktatója van – utóbbiak a kezdetektől ingyen dolgoznak. Az egyesület januárban ünnepli megalakulásának egyéves évfordulóját – ez idő alatt elindították az Emergency Exit diplomamentő programot, melynek részeként tizenhét osztály tanulhatott tovább régi tanáraival, majd külföldi egyetemek segítségével kaphatnak diplomát, de rendeztek workshopokat és nyári egyetemet is. Az adományokból befolyt összeg közleményük szerint elég ahhoz, hogy márciusig folytathassák a munkát, a diplomafilmeket és vizsgaelőadásokat azonban már nem tudják finanszírozni. Ezek pedig az SZFE 155 éves hagyományának kiemelten fontos elemei, amit mindenképpen folytatni szeretnének, ezért rendezik meg az aukciót.

A licitálásra december 12-én, vasárnap este 7 órakor Zoomon

kerül sor – az eseményre itt lehet regisztrálni. Az aukcióra több művész, rendezők, írók, tévés személyiségek, színészek ajánlottak fel licittárgyakat, köztük van például Nádasdy Ádám vagy Tompa Andrea irodalomórája, Ragályi Elemér forgatókönyve, Závada Pál, Parti Nagy Lajos, Darvasi László és Faludy György kéziratai, vagy épp Csákányi Eszter és Cate Blanchett közös portréja mindkettejük aláírásával. További információ itt található.

Az aukcióra Tarr Béla is különleges felajánlással készül:

áruba bocsájtja Sátántangó című filmje eredeti munkakópiájának képanyagát. A több mint 7 órás mestermű minden idők talán legismertebb és legelismertebb magyar filmje: egyedüli hazai moziként bekerült az Angol Filmintézet „Minden idők 50 legjobb filmje” listájára. Az egyik legtekintélyesebb filmművészeti magazin, a Sight and Sound évtizedenként egyszer szavazást tart a világ válogatott kritikusainak és rendezőinek körében, melyek szerintük a valaha készült legjobb filmek – a Sátántangó a 2012-es felmérés szerint a kritikusok körében minden idők 36., míg a rendezők szerint a 107. legjobb film.

Kedves Olvasónk! 

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért! 

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap. 

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt. 

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot! 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.