Tévétorrent

Eszem a zúzádat!

NOS4A2

Mikrofilm

Képzeljünk el egy gyerekevő szörnyeteget, aki a gyengébbek kedvéért egy NOS4A2 rendszámú, antik fekete Rolls-Royce Wraith-ben (azaz Kísértetben) rabolja el kis áldozatait.

Elképzelnünk sem kell, mert Stephen King szintén horroríró fia, Joe Hill már megírta Charlie Manx történtét, aki gyermeki lelkek elfogyasztásával tartja fiatalon magát, a vámpírrá változtatott porhüvelyektől pedig Christmasland nevű fantáziavilágában szabadul meg. Hill bőven megmártózik az atyai utalásokban, és az iszonyatot is Kingéhez hasonló módszerekkel építi – ez pedig regényben valamivel jobban működik, mint a képernyőn.

A sorozat írója, Jami O’Brien igyekezett karcsúsítani a regény cselekményét: a Manxszal szembeszálló Vic McQueen történetszálát nem az anyaságig, csak kamaszéveiig követjük (a kortárs amerikai sorozatdivatnak megfelelően). Általában örvendetes, ha az adaptáció alakít (vagy akár húz) kissé az alapanyagon, adott esetben pedig különösen – tekintve, hogy Hill szövege messze nem tökéletes. Sajnos annak egyik legnagyobb hibáját a túlmagyarázott és túlterhelt természetfölötti mitológiát a vágóolló érintetlenül hagyja (a NOS4A2 zsargonja igen idétlenül hangzik a szereplők szájából). Nem lett volna rossz ötlet viszont Vic földhözragadt, munkásosztálybeli közegének és Manx túláradó, teátrális fantáziavilágának szembeállítása, ha az egyik nem nyomná agyon a másikat. Miközben Manx újabb és újabb gyerekeket szipolyoz ki, hosszasan elmerülünk a varázserejét kóstolgató Vic egyetemi felvételijében, harmatgyenge, érdektelen szerelmi ügyeiben és szülei adóbevallásában (unalmunkban pedig már csak a New England-i figurák következetlen akcentusára tudunk figyelni).

Ha lehet ilyet mondani, csak ront a helyzeten az erőtlen színészi játék, amelyet nem segít a panelekkel kitöltött forgatókönyv: a lány szülei a legordasabb kékgalléros klisékből lettek összerakva, az egyébként rátermett Zachary Quinto pedig egyszerűen képtelen feltárni a magát jótevőnek gondoló Manx ellentmondásos személyiségét, a többi szereplő gyakorlatilag csak hangulatos vagy annak szánt díszítőelem a sorozatban. A NOS4A2 nem elég félelmetes, nem elég drámai, de még nyomasztó atmoszférát is csak nyomokban tartalmaz.

Magyar felirat: elsys – BGábor

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.