Ez az új Drót, csak épp itt zajlik az orrunk előtt

  • Gera Márton
  • 2018. március 25.

Mikrofilm

A Netflix új dokusorozata látszólag a rendőri élet viszontagságairól szól, valójában egy város hanyatlását ábrázolja.

Aki megnézte a Flint Town előzetesét, arra is gondolhatott, hogy egy újabb Cops-koppintás érkezik. Vagyis egy olyan dokusorozat, amiben kemény rendőrök üldöznek bűnözőket, mi pedig nézhetjük, ahogy kattan a bilincs, élesedik a fegyver, a rosszfiú meg percek alatt a rendőrautóban találja magát. Soha nem volt még ilyen jó csalódni, a Netflix sorozata ugyanis nem az ezredik zsarus doku, hanem valami sokkal komolyabb vállalkozás, ami csupán eszközként használja a rendőrséget arra, hogy bemutassa: így hanyatlik egy város.

false

A michigani Flint biztosan nem a világ legjobb helye. Persze, nem volt ez mindig így, 40–50 évvel ezelőtt alacsony volt a bűnözés, voltak gyárak, a fiatalok nem akartak elmenni innen, és az elszegényedés sem fenyegette a lakosokat. Mára azonban Flint egyike lett az USA hanyatló iparvárosainak, ahol a bűnözés rohamos mértékben nő, az állampolgárok elvesztik hitüket a hatóságokban és a városvezetésben. Mindehhez jócskán hozzájárult, hogy a városvezetés 2014 tavaszán Flint folyójára kötötte rá a vízhálózatot, mivel úgy akartak spórolni, hogy nem a detroiti szolgáltatótól veszik a vizet. A lakók már a kezdetektől fogva jelezték, hogy gond lehet a vízzel, a városvezetés viszont igyekezett tagadni a problémákat. Ám helyzet egyre súlyosabb lett, kiderült, hogy vízben a megengedettnél jóval magasabb az ólom aránya, gyerekek ezrei lehettek kitéve a számukra súlyos szövődményeket is okozó ólommérgezésnek.

Flint Town | Official Trailer [HD] | Netflix

From an American dream to an American crisis, Netflix's new original documentary series, Flint Town - the story of Flint, Michigan through the eyes of the city's police department - explores the struggles of living in a constant state of emergency and the team of underdogs fighting against all odds to save the city.

„Hogyan bízzunk a rendőrségben, ha még abban sem bízhatunk, hogy a városunk tiszta ivóvizet ad nekünk?” – mondja valaki a Flint Town második részében. Bár a sorozat a rendőrség szemszögéből akarja bemutatni a jobb sorsa érdemes város hanyatlását, valójában az érdekelte a készítőket, hogyan fordulhat elő, hogy Flintben simán lelőhetik az utcán sétáló tizenévest, és miért képtelen a rendőrség időben intézkedni. Ezek látszólag apró, és lényegtelennek tűnő dolgok, de az alkotók valószínűleg David Simon Drótján nevelkedtek, így pontosan tudják: a hangsúly a részleteken van. Követjük a rendőrök mindennapját, és közben ezernyi probléma kerül terítékre, van, hogy a hivatásban is hitét vesztett dolgozó meséli el, hogy nincs elég ember, és az is beszédes, amikor hatalmas előrelépésként kommunikálják, hogy végre kapott a Flint PD egy rendőrkutyát, akivel tudnak dolgozni.

A Flint Town talán legnagyobb erőssége a reality jelleg, tényleg ott ülünk a rendőrautóban, és látjuk, ahogy a mindennapok zajlanak ebben kicsit színtelen, kicsit szmogos, nagyon lehangoló városban. Ezeket a jeleneteket persze könnyű elrontani, mert nevetség tárgyává válhatnak, ha minden percben azt látja a néző, hogy szirénázó rendőrautókból kipattantó zsaruk kapcsolják le a bűnözőket (ezért vált hamar parodisztikussá a még mindig futó Cops), de a készítők figyeltek arra, hogy ne legyenek túlsúlyban ezek a jelenetek. Így előfordul, hogy például az egyik rendőr lakásában vagyunk, aki épp meséli, hogy gyerekkorában mennyire másként mentek itt a dolgok, most viszont már nincs semmi tekintélyük, és ennek alighanem ők maguk az okai. Máskor pedig az új polgármester beiktatását nézzük, aminek látszólag nem sok köze van a témához, de szinte rögtön kiderül, hogy ennek is szerepe van a város életében, ahol a lakosok csak azt tapasztalták az elmúlt években, hogy semminek nincs következménye. A vezetők nyugodtan hazudhatnak nekik az ivóvízről, a rendőrök túlkapásai után nincs számonkérés, így elviekben semmi nem akadályozza meg őket abban, hogy áthágják a szabályokat. Az pedig közel sem egyértelmű kérdés, mi történik, amikor a frissen kinevezett rendőrkapitány elit egységet szervez, mert úgy látja, az majd helyreállítja a rendőrség tekintélyét, és segít „visszaszerezni” a várost – többek között ennek kivitelezéséről is szól a dokusorozat.

false

Ha valamiért lehet kárhoztatni a Flint Townt, az éppen a rövidsége: bár igyekeznek minden figurát mélyebben bemutatni, ez olykor nem sikerül, és sokszor érezni azt, hogy egy-egy üggyel jobb lett volna hosszabban foglalkozni. Annyi ugyanakkor biztos, hogy néhány évad még mindenképpen jöhetne még, elvégre a gondok továbbra is sújtják Flint lakóit.

A sorozat megtekinthető a Netflixen.

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.