Filmet forgatott a Tiszán úszó hulladékról

  • narancs.hu
  • 2021. március 12.

Mikrofilm

Öt országban rögzítette a kárpátaljai hulladékhelyzetről és következményeiről szóló munkáját az ukrán-magyar reklámszakember.

Elkészült a Tiszában úszó szemét eredetét, sorsát bemutató új filmjével Ljasuk Dimitry.  A reklámszakember Szentpéterváron született, édesapja ukrán, édesanyja magyar, egyéves korában költözött a család Magyarországra.  Dimitry horgász édesapja révén 3-4 éves korától rendszeresen jár a Tiszához, és nagyon megszerette a folyót, különösen a Tisza-tó vidékét. Blogjában bemutatta a folyó szépségét a természetbarátoknak, első filmjét 2018 nyarán forgatta róla.  

„Annyira természetes közeg számomra, hogy mindennapjaim része lett. Aztán azért is ilyen erős a kötődésem, mert 6 évvel ezelőtt édesapám épp a Tiszán volt, amikor megállt a szíve. Sokkhatásként ért a hirtelen halála, de mintha az ő folyó iránti szeretete átszállt volna rám, megduplázva az én rajongásomat” – beszél erről a kapcsolatról a National Geografic által készített interjúban.

Legújabb munkájáról Facebook-oldalán számol be: „elkészültem végre a kárpátaljai hulladékhelyzettel kapcsolatos filmemmel! A címe A Tisza nevében lesz.” Az 55 perces videót négy országban forgatta, nagyrészt Ukrajnában, Kárpátalján, de a témát követve eljutott a Duna-Deltáig is. A filmet március végén mutatja be: „addig még sok munkám van vele, hiszen hogy megértsék a szomszédaink is, elkészítem az ukrán, román, angol, német, orosz és talán a szerb fordításokat is, hogy ezeken a nyelveken legyen feliratozott a film.”

Elkészültem végre a kárpátaljai hulladékhelyzettel kapcsolatos filmemmel! A címe “A Tisza nevében” lesz. Az 55 perces...

Közzétette: Ljasuk Dimitry films – 2021. március 12., péntek

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.