Filmet forgatott a Tiszán úszó hulladékról

  • narancs.hu
  • 2021. március 12.

Mikrofilm

Öt országban rögzítette a kárpátaljai hulladékhelyzetről és következményeiről szóló munkáját az ukrán-magyar reklámszakember.

Elkészült a Tiszában úszó szemét eredetét, sorsát bemutató új filmjével Ljasuk Dimitry.  A reklámszakember Szentpéterváron született, édesapja ukrán, édesanyja magyar, egyéves korában költözött a család Magyarországra.  Dimitry horgász édesapja révén 3-4 éves korától rendszeresen jár a Tiszához, és nagyon megszerette a folyót, különösen a Tisza-tó vidékét. Blogjában bemutatta a folyó szépségét a természetbarátoknak, első filmjét 2018 nyarán forgatta róla.  

„Annyira természetes közeg számomra, hogy mindennapjaim része lett. Aztán azért is ilyen erős a kötődésem, mert 6 évvel ezelőtt édesapám épp a Tiszán volt, amikor megállt a szíve. Sokkhatásként ért a hirtelen halála, de mintha az ő folyó iránti szeretete átszállt volna rám, megduplázva az én rajongásomat” – beszél erről a kapcsolatról a National Geografic által készített interjúban.

Legújabb munkájáról Facebook-oldalán számol be: „elkészültem végre a kárpátaljai hulladékhelyzettel kapcsolatos filmemmel! A címe A Tisza nevében lesz.” Az 55 perces videót négy országban forgatta, nagyrészt Ukrajnában, Kárpátalján, de a témát követve eljutott a Duna-Deltáig is. A filmet március végén mutatja be: „addig még sok munkám van vele, hiszen hogy megértsék a szomszédaink is, elkészítem az ukrán, román, angol, német, orosz és talán a szerb fordításokat is, hogy ezeken a nyelveken legyen feliratozott a film.”

Elkészültem végre a kárpátaljai hulladékhelyzettel kapcsolatos filmemmel! A címe “A Tisza nevében” lesz. Az 55 perces...

Közzétette: Ljasuk Dimitry films – 2021. március 12., péntek

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.