Hollywood sztárjai összefogtak a zaklatások ellen
38138139685_22739d06eb_o.jpg

Hollywood sztárjai összefogtak a zaklatások ellen

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. január 1.

Mikrofilm

Az idő lejárt.

Több mint 300 hollywoodi színésznő, forgatókönyvíró, rendező, producer és szakmabeli indított programot január 1-jén a szexuális zaklatások ellen. Nemcsak a filmiparban, hanem minden amerikai munkahelyen.

Az idő lejárt (Time’s up) nevű kezdeményezést a The New York Times című amerikai napilapban és a La Opinion című spanyol nyelvű lapban hétfőn közzétett nyílt levélben ismertették olyan hírességek, mint Cate Blanchett, Ashley Judd, Eva Longoria, America Ferrera, Natalie Portman, Rashida Jones, Emma Stone és Meryl Streep színésznők, Donna Langley, a Universal Pictures filmstúdió elnöke, Gloria Steinem író, Tina Tchen ügyvéd, Michelle Obama egykori kabinetjének vezetője és Nina L. Shaw ügyvéd.

false

 

  • A kezdeményezés alapján létrehoznak egy 15 millió dolláros jogi alapot, amelyhez már 13 millió dollárt adományoztak emberek, hogy segítsék a szexuális zaklatások kevésbé „kiváltságos” áldozatait ügyük feltárásában, jogi védelmük finanszírozásában.
  • Új törvényt sürgetnek a vállalatok megbüntetésére, amelyek eltűrik az állandó zaklatást, illetve annak a gyakorlatnak az elutasítására, amely az áldozatok elnémítására elhallgatási megállapodással él.
  • A program kezdeményezői a filmstúdiókban és az ügynökségnél nemi egyenlőséget sürgetnek.
  • A levél aláírói felszólítottak arra is, hogy a Golden Globe-díjak januári átadásán a nők emeljék fel szavukat a szexuális zaklatás ellen, és öltözzenek fekete ruhába.

A kezdeményezéssel a hírességek Harvey Weinstein októberben kirobbant botránya nyomán álltak elő, a filmmogult több mint száz nő vádolja szexuális zaklatással, erőszakkal, köztük számos a nyílt levél aláírói közül. A botrány kirobbanása óta az amerikai szórakoztatóipar több neves személyiségét, közismert politikusokat, gazdasági vezetőket vádoltak meg szexuális zaklatással, erőszakkal.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.