Illetlen szexuális viselkedése miatt került bajba az Amadeus Oscar-díjas színésze

Mikrofilm

F. Murray Abrahamet már ki is rúgták sorozatából – de nem ő az egyetlen veterán színész, akire viccei és szexuális közeledése miatt panaszkodnak kollégái.

1985-ben Mozart féktékeny nemeziseként, Antonio Salieri szerepéért kapott Oscar-díjat F. Murray Abraham – a Milos Forman rendezte Amadeus összesen nyolc aranyszobrot zsebelt be abban az évben. A színész azóta dolgozott együtt Woody Allennel, Wes Andersonnal és a Coen-fivérekkel is, de valószínűleg örökre Salieriként marad meg az emlékezetünkben, hiszen az Amadeus óta főleg mellékszerepekben láthattuk.

Az elmúlt években viszont Abraham a tévében lett ismét népszerű: szerepelt a Homeland: A belső ellenségben, a Holdlovag című Marvel-sorozatban, a Guillermo del Toro: Rémségek tárában és a tavalyi év talán legjobb sorozatában, A Fehér Lótusz második évadában is. Emellett visszatérő szereplő volt a 2020-ban indult, immár harmadik évadát taposó Mythic Quest című komédiában, de könnyen lehet, hogy a karrierje 83 évesen derékbe törik:

a Rolling Stone híradása szerint illetlen szexuális magatartás miatt kirúgták a tévéshowból.

A Mythic Quest egy kitalált videójáték-stúdióról szól, akik a címbeli játékot készítik – a sorozat az ő humorral és megpróbáltatásokkal teli munkájukat követi nyomon. Abraham a játék fő íróját, a veterán C. W. Longbottomot alakítja – vagyis csak alakította, ugyanis a karakter nem tért vissza a tavaly ősszel startolt harmadik évadra. Akkor a gyártó Lionsgate stúdió nem részletezte, miért írták ki a színészt a sorozatból, most azonban fény derült a dologra: a Rolling Stone riportja szerint legalább két alkalommal emeltek panaszt Abraham ellen. Az egyik után figyelmeztették a színészt, hogy tartsa magát távol kolléganőitől, de a jelek szerint nem fogadta meg az intést, amikor pedig a második panasz eljutott a sorozat alkotójához és főszereplőjéhez, Rob McElhenneyhez, végül kirúgták Abrahamet.

A színész szerepét már a második évadban csökkentették, McElhenney ugyanis igyekezett a COVID idején vigyázni Abraham egészégére és nem akarta, hogy bárki a stábtagok közül megfertőzze őt. A színész viszont dolgozni szeretett volna, így sikerült meggyőznie az alkotókat, hogy előbb külön vegyék fel az ő részeit, majd pedig csökkentett stáb előtt. „Igazán nagy kár, hogy Murray nincs velünk az új évadban. De tudjuk, hogy C. W.-t sokan szeretik és fontos szerepe van a showban, úgyhogy igyekszünk méltó emléket állítani neki” – fogalmazott McElhenney a harmadik évad premierje előtt, amikor még nem lehetett tudni a szexuális visszaélésekről.

Abraham azóta nyilvánosan elnézést kért. „Ez egy őszinte és mély bocsánatkérés. Bár soha nem állt szándékomban bárkit megbántani, mondtam vicceket – és semmi többet – amelyek érzékenyen érinthették néhány kollégámat, és amelyek miatt elveszítettem egy nagyszerű emberek között végzett, remek állást” – fogalmazott. Hozzátette: tanult az esetből és reméli, megbocsátanak neki. Ironikus módon Abraham a tavalyi A Fehér Lótuszban (melyre a Mythic Quest-ből kirúgása után kérték fel) épp egy illetlenül viselkedő, nők körül legyeskedő idős embert alakított.

Habár nem derült ki, pontosan kiket sértett meg és milyen vicceket sütött el, nem ő az első veterán színész, aki azért kerül bajba, mert manapság a forgatásokon nem tolerálják az illetlen, szexuális tartalmú poénkodást. Jeff Garlin komikust kilenc évad után rúgták ki A Goldberg-család című szitkomból, amelyben a család fejét alakította. Garlinra szereplőtársai már hosszú ideje panaszkodtak, mire eltávolították őt a sorozatból – ő őszinte elnézést helyett azonban inkább viccelődéssel igyekezett elütni az ellene felhozott vádakat. Mint fogalmazott, olyan hülyeségek miatt panaszkodtak rá, mint amikor úgy kiáltott fel, hogy „Ó, a vaginám!”.

Bill Murray ugyancsak magyarázkodni kényszerült, amiért a Being Mortal című produkció forgatásán rátette a lábát és maszkon keresztül megcsókolt egy produkciós asszisztenst az egyik ágyjelenet felvétele előtt. Murray-nek 100 ezer dollár sérelemdíjat kellett fizetnie, a produkció pedig leállt az ügy miatt, majd el is kaszálták. A komikus később elmondta: szerinte csak nézetkülönbségről volt szó, ő ugyanis viccelődött, a fiatal asszisztens pedig félreértette és szexuális tartalmúnak vélte a poénkodását. Murray viselkedését ezen kívül többen is problémásnak minősítették már, például Geena Davis, akivel a Viszem a bankot című 1990-es komédián dolgozott együtt.

F. Murray Abrahammel korábban mi is interjúztunk, a színész a beszélgetésben többek között kitért Mythic Quest-beli szerepére is: „Végre egy alak, aki idősebb nálam. Piál, nőzik, és nem akar leállni, nagyon szórakoztató játszani. Nem hajlandó beadni a kulcsot, csak azért is jól akarja érezni magát, míg el nem jön a vég.”

A fentiekhez hasonló ügyek megakadályozására egyre több produkció alkalmaz úgynevezett intimitáskoordinátort (IC) – hogy pontosan mi a szerepük és hogyan teremtenek megbízható légkört, arról Yarit Dor IC beszélt interjúnkban.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.