Illetlen szexuális viselkedése miatt került bajba az Amadeus Oscar-díjas színésze

Mikrofilm

F. Murray Abrahamet már ki is rúgták sorozatából – de nem ő az egyetlen veterán színész, akire viccei és szexuális közeledése miatt panaszkodnak kollégái.

1985-ben Mozart féktékeny nemeziseként, Antonio Salieri szerepéért kapott Oscar-díjat F. Murray Abraham – a Milos Forman rendezte Amadeus összesen nyolc aranyszobrot zsebelt be abban az évben. A színész azóta dolgozott együtt Woody Allennel, Wes Andersonnal és a Coen-fivérekkel is, de valószínűleg örökre Salieriként marad meg az emlékezetünkben, hiszen az Amadeus óta főleg mellékszerepekben láthattuk.

Az elmúlt években viszont Abraham a tévében lett ismét népszerű: szerepelt a Homeland: A belső ellenségben, a Holdlovag című Marvel-sorozatban, a Guillermo del Toro: Rémségek tárában és a tavalyi év talán legjobb sorozatában, A Fehér Lótusz második évadában is. Emellett visszatérő szereplő volt a 2020-ban indult, immár harmadik évadát taposó Mythic Quest című komédiában, de könnyen lehet, hogy a karrierje 83 évesen derékbe törik:

a Rolling Stone híradása szerint illetlen szexuális magatartás miatt kirúgták a tévéshowból.

A Mythic Quest egy kitalált videójáték-stúdióról szól, akik a címbeli játékot készítik – a sorozat az ő humorral és megpróbáltatásokkal teli munkájukat követi nyomon. Abraham a játék fő íróját, a veterán C. W. Longbottomot alakítja – vagyis csak alakította, ugyanis a karakter nem tért vissza a tavaly ősszel startolt harmadik évadra. Akkor a gyártó Lionsgate stúdió nem részletezte, miért írták ki a színészt a sorozatból, most azonban fény derült a dologra: a Rolling Stone riportja szerint legalább két alkalommal emeltek panaszt Abraham ellen. Az egyik után figyelmeztették a színészt, hogy tartsa magát távol kolléganőitől, de a jelek szerint nem fogadta meg az intést, amikor pedig a második panasz eljutott a sorozat alkotójához és főszereplőjéhez, Rob McElhenneyhez, végül kirúgták Abrahamet.

A színész szerepét már a második évadban csökkentették, McElhenney ugyanis igyekezett a COVID idején vigyázni Abraham egészégére és nem akarta, hogy bárki a stábtagok közül megfertőzze őt. A színész viszont dolgozni szeretett volna, így sikerült meggyőznie az alkotókat, hogy előbb külön vegyék fel az ő részeit, majd pedig csökkentett stáb előtt. „Igazán nagy kár, hogy Murray nincs velünk az új évadban. De tudjuk, hogy C. W.-t sokan szeretik és fontos szerepe van a showban, úgyhogy igyekszünk méltó emléket állítani neki” – fogalmazott McElhenney a harmadik évad premierje előtt, amikor még nem lehetett tudni a szexuális visszaélésekről.

Abraham azóta nyilvánosan elnézést kért. „Ez egy őszinte és mély bocsánatkérés. Bár soha nem állt szándékomban bárkit megbántani, mondtam vicceket – és semmi többet – amelyek érzékenyen érinthették néhány kollégámat, és amelyek miatt elveszítettem egy nagyszerű emberek között végzett, remek állást” – fogalmazott. Hozzátette: tanult az esetből és reméli, megbocsátanak neki. Ironikus módon Abraham a tavalyi A Fehér Lótuszban (melyre a Mythic Quest-ből kirúgása után kérték fel) épp egy illetlenül viselkedő, nők körül legyeskedő idős embert alakított.

Habár nem derült ki, pontosan kiket sértett meg és milyen vicceket sütött el, nem ő az első veterán színész, aki azért kerül bajba, mert manapság a forgatásokon nem tolerálják az illetlen, szexuális tartalmú poénkodást. Jeff Garlin komikust kilenc évad után rúgták ki A Goldberg-család című szitkomból, amelyben a család fejét alakította. Garlinra szereplőtársai már hosszú ideje panaszkodtak, mire eltávolították őt a sorozatból – ő őszinte elnézést helyett azonban inkább viccelődéssel igyekezett elütni az ellene felhozott vádakat. Mint fogalmazott, olyan hülyeségek miatt panaszkodtak rá, mint amikor úgy kiáltott fel, hogy „Ó, a vaginám!”.

Bill Murray ugyancsak magyarázkodni kényszerült, amiért a Being Mortal című produkció forgatásán rátette a lábát és maszkon keresztül megcsókolt egy produkciós asszisztenst az egyik ágyjelenet felvétele előtt. Murray-nek 100 ezer dollár sérelemdíjat kellett fizetnie, a produkció pedig leállt az ügy miatt, majd el is kaszálták. A komikus később elmondta: szerinte csak nézetkülönbségről volt szó, ő ugyanis viccelődött, a fiatal asszisztens pedig félreértette és szexuális tartalmúnak vélte a poénkodását. Murray viselkedését ezen kívül többen is problémásnak minősítették már, például Geena Davis, akivel a Viszem a bankot című 1990-es komédián dolgozott együtt.

F. Murray Abrahammel korábban mi is interjúztunk, a színész a beszélgetésben többek között kitért Mythic Quest-beli szerepére is: „Végre egy alak, aki idősebb nálam. Piál, nőzik, és nem akar leállni, nagyon szórakoztató játszani. Nem hajlandó beadni a kulcsot, csak azért is jól akarja érezni magát, míg el nem jön a vég.”

A fentiekhez hasonló ügyek megakadályozására egyre több produkció alkalmaz úgynevezett intimitáskoordinátort (IC) – hogy pontosan mi a szerepük és hogyan teremtenek megbízható légkört, arról Yarit Dor IC beszélt interjúnkban.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”