Itt van Wes Anderson új filmjének első előzetese

  • Szabó Ádám
  • 2020. február 13.

Mikrofilm

Újra itt vannak a babaház-szerű díszletek és a benne mozgó különös figurák. Sőt, még Bill Murray is visszatér!

A 2014-es, nagysikerű A Grand Budapest Hotel óta (9 Oscar-jelölés, 4 díj; 25 milliós költségekre 172 millió dolláros bevétel) Wes Anderson nem rendezett előszereplős filmet - legutóbbi alkotása a két éve mozikba kerülő, stop-motion animációval készült Kutyák szigete volt.

Idén azonban ismét egy egyedi hangulatú és látványú, keserédes drámával érkezik - a The French Dispatch-et korábbi írásunkban a legjobban várt idei filmek közé soroltuk. Néhány hete alig pár információmorzsa volt olvasható a moziról, most azonban megérkezett az első előzetese is.

Egy újságíróknak szóló szerelmeslevél, amely egy kitalált, 20. századi francia városban megjelenő amerikai magazinról szól” - így szól a film hivatalos története, ami valószínleg egyfajta, több sztoriból álló antológia lesz. Olyan sztárok tűnnek fel benne, mint Bill Murray, Timothee Chalamet, Frances McDormand, Jeff Goldblum, Elisabeth Moss vagy Tilda Swinton.

Elizabeth Moss még tavaly mesélt egy interjúban a forgatási élményeiről: "Franciaországban forgattunk két napot, és olyan volt, mintha egy Wes Anderson moziba csöppentem volna. Mindenki úgy nézett ki, mint egy Wes Anderson-filmben, és ott volt Wes Anderson, aki szintén úgy nézett ki, mint aki egy Wes Anderson-filmben játszik. Olyan volt, mint egy fura álom."

A The French Dispatch július 24-én debütál a mozikban, ami azt sejteti, hogy a világpremierje talán Cannes-ban lesz - ha így van, Wes Anderson először tér vissza a legnevesebb filmes seregszemlére a 2012-es Holdfény királyság óta. A film ugyanúgy 25 millióból készült, mint A Grand Budapest Hotel, és a forgalmazó Searchlight valószínűleg hasonló sikert is vár tőle.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.