Film

Jetikölyök

  • - kg -
  • 2019. november 30.

Mikrofilm

Na, vajon mit látunk a DreamWorks legfrissebb, kínai–amerikai koprodukcióban készült animációs cukiságának már az elején?! Még szinte el sem kezdődött a visszaeső cinikusokat is simán megkönnyeztető mozi, a címszereplő fehér szőrgombóc még épp csak megszökött a gonoszok kísérleti laborjából, és az őt gondjaiba vevő, apátlan kínai kislány is csak most kezdett bele szívszaggató hegedűszólójába, amikor egy ormótlan McDonald’s-plakát tolakszik a képbe. Pedig ezen a ponton a legtöbb szülő még magánál van, tartja magát, később tán észre se vennénk az ilyesmit, de itt – a hetedik percnél járhatunk – valamelyest őrizzük még józan ítélőképességünket, még nem adtuk fel a reménytelen küzdelmet a jetigyerekkel és a gyászoló kislánnyal elkövetett gátlástalan hatáskeltéssel szemben. Igen, amit látunk, az nem más, mint egy Big Mac-plakát vagy annak alig burkolt mása egy kínai házfalon! Ha a film egy bajba jutott Big Mac kalandjait mesélné el egy távoli, dim sumok uralta világban, egy szavunk sem lehetne, de a kínai húsos batyuk csak epizodisták a történetben, így viszont kicsit kiábrándító, bár kétségkívül őszinte a gesztus: hegedáljon csak a kislány, cukiskodjon kedvére a junior korú jeti, a lényeg úgyis a falon van. Ez persze csak amolyan felnőttes kötözködés, hamarosan úgyis minden aggályt maga alá temet az a vállról indítható érzelmi attak, amit a szakirodalom csak úgy ismer, hogy jeti–kislány-barátság. Mindehhez megkapjuk Kína természeti és emberi kéz alkotta nevezetességeit, elvégre kinek a Big Mac menü, kinek a lesani óriás Buddha.

Forgalmazza a UIP–Duna Film

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.