Johnny Ramone örököse keresztbe tett a Netflix Ramones-filmjének

  • narancs.hu
  • 2024. december 16.

Mikrofilm

Egymást perelik a banda tagjainak örökösei, hogy kinek van joga elmesélni a zenekar történetét.  

Egy új választottbírósági eljárás miatt veszélybe került a Netflix régóta húzódó Ramones-filmterve – számolt be róla a Variety.

A jogi eljárás értelmében David Freyt eltávolították a Ramones Productions Inc. (RPI) igazgatói posztjáról, ahova további öt évig nem is kerülhet vissza. Az RPI az a cég, amely menedzseli a kultikus rockbanda üzleti ügyeit, egyedüli részvényesei pedig a most eltávolított Frey, valamint Linda Cummings-Ramone, aki nem más, mint a gitáros Johnny Ramone özvegye. A döntés elsősorban utóbbi nagy győzelmét jelentheti, hiszen régóta dúlt vita az özvegy és Frey között egy esetleges életrajzi filmmel kapcsolatban.

Freynek nem ez az első zűrös ügye: korábban egy másik zenekar, a Cheap Trick menedzsereként volt ismert, ám 2013-ban szakított a bandával, és magával vitte a dobos Bun E. Carlost is, akivel együtt többszázezer dollárra perelte a többi három bandatagot elmaradt fellépési és egyéb pénzek miatt.

A Ramones-film ötlete már 2006-ban felmerült, Linda Cummings-Ramone pedig csak úgy ment volna bele a dologba, ha konzultánsként felügyelheti a munkálatokat. Állítása szerint azonban ki akarták őt hagyni a projektből, amikor zöld utat adtak annak, hogy adaptáció készüljön Mickey Leigh I Slept With Joey Ramone (Joey Ramone-nal aludtam) című kötetéből. Mickey Leigh a Ramones 2001-ben elhunyt énekesének, Joey Ramone-nak a bátyja, akivel tizenévesként együtt is zenélt. A jogi hercehurca tehát alapvetően a banda két vezéregyénisége, a gitáros Joey és az énekes Johnny örökösei között zajlik azért, hogy melyik oldalnak van joga elmesélni az együttes történetét.

2021-ben, Joey halálának 20. évfordulóján aztán a Netflix bejelentette, hogy megfilmesítik Mickey Leigh könyvét. Rendezőnek azt a Jason Orleyt szánták, aki elsősorban komédiákról (pl. Jöjj vissza hozzám!), valamint Pete Davidson színészhez fűződő munkakapcsolatáról ismert: rendezte őt A nagybetűs kamaszkor című filmben, Bupkis című komédiájában és három stand-up különkiadásában is. A Ramones-filmet is együtt írták volna, Davidson pedig Joey Ramone-t is eljátszotta volna a tervek szerint. A komikust, akit sokáig csak a farkáról és hódításairól ismertek, ebben a cikkünkben mutattuk be részletesen.

Linda Cummings-Ramone épp azért perelte be idén Freyt és Leigh-t, mert állítása szerint titokban egy nem jóváhagyott és nem engedélyezett Ramones életrajzi filmen dolgoztak az ő megkérdezése nélkül. Ők azonban válaszul visszaperelték, azt állítva, hogy Cummings-Ramone „a Ramones királynőjének” igyekszik beállítani magát. A vita alapvetően arról szólt, milyen film is van készülőben Leigh könyve alapján: a szerző és Frey azt állítják, ők csak egy családi memoárt filmesítenének meg, Cummings-Ramone szerint viszont ez bizony egy Ramones-film lenne, azaz a banda történetét mutatná be – vagy ha nem, akkor kannibalizálná egy igazi Ramones-film ötletét.

A választottbíróság viszont most úgy döntött, hogy jogosak Cummings-Ramone vádjai, miszerint Frey az RPI igazgatójaként „megszegte a gondossági, becsületességi és lojalitási kötelezettségét”, amikor nem terjesztette a Netflix-filmet Cummings-Ramone és/vagy az RPI igazgatótanácsa elé jóváhagyás céljából. Frey azzal védekezett, hogy semmi köze a Netflix-filmhez, ám e-mailek bizonyítják, tudott arról, hogy a projekt során a banda zenéjét is felhasználnák.

A döntés nem jelentené automatikusan azt, hogy nem készülhet film Leigh könyvéből, ám a Netflix valószínűleg ez eddigi formában nem folytatja majd az adaptációt. Így várhatóan tovább kell várnunk arra, hogy minden idők egyik legnagyobb hatású rockbandájáról film készüljön.

A banda feltűnt már Roger Corman 1979-es Rock ’n’ Roll High School című filmjében, 2003-ban pedig dokumentumfilm is készült róluk End of the Century címmel. Az, hogy ekkora balhé lett a filmfeldolgozásból, voltaképpen nagyon is illik a zenekarhoz, amelynek tagjai ugyan a hagyomány szerint mindig felvették a Ramone-nevet, de állandóak voltak közöttük a balhék vagy a tettlegességig fajuló veszekedések – gyakran koncert közben is. Az alapító tagok közül senki sem él már: Joey 2001-ben, Johnny 2004-ben, Dee Dee 2002-ben, a magyar származású Tommy pedig 2014-ben halt meg.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk