Meghalt a leghíresebb CIA-ügynök, aki amerikaiakat mentett ki Iránból

  • Szabó Ádám
  • 2019. január 21.

Mikrofilm

Ben Affleck Oscar-díjas filmben formálta meg az alakját.

Tony Mendez egykori CIA műveleti tiszt volt felelős hat amerikai diplomata iráni kimentéséért 1980-ban. Visszavonulása után sikeres bestseller-szerző lett, halálát az őt képviselő könyvügynök jelentette be Twitteren – számolt be róla a Variety.

Eszerint Mendez több mint tíz éve szenvedett Parkinson-kórban, utolsó könyvét pedig még be tudta fejezni, így abban mindent elmondhatott, amit szeretett volna. Családja körében érte utol a halál.

Tony Mendez 1940. november 15-én született és művészetet tanult Coloradóban – a CIA-hoz is úgy került, hogy 1965-ben jelentkezett egy rejtélyes álláshirdetésre, amiben grafikust kerestek. Végül kémkedési feladatoknál alkalmazott művész lett az ügynökség műszaki részlegén.

Ázsia különböző részein és a Közel-Keleten is teljesített szolgálatot, mielőtt megbízást kapott az amerikai diplomaták iráni kimentésére. A kanadai csíny nevű titkos akcióban kanadai filmeseknek álcázva végül minden diplomatát sikeresen kicsempésztek az országból. Ebből született meg Mendez könyve (Argo: How the CIA and Hollywood Pulled Off the Most Audacious Rescue in History), amit Ben Affleck adaptált vászonra 2012-ben. Az Argo-akció a történtek elég szabados feldolgozása, 2013-ban három Oscar-díjat nyert, köztük a Legjobb film díját.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”