Meghalt Éless Béla színész, rendező

  • Narancs.hu/MTI
  • 2020. december 28.

Mikrofilm

Számos filmben és sorozatban játszott, játékfilmjei mellett a közönség láthatta például a Kisváros és a Szomszédok című tévésorozatban is.

Nyolcvan éves korában elhunyt Éless Béla, az Éless-Szín alapítója, tulajdonosa, művészeti vezetője - tudatta hétfőn Facebook-oldalán a színház. Mint írják, a művészt hosszan tartó betegség után december 28-án, hétfőn hajnalban érte a halál. Búcsúztatásáról később adnak tájékoztatást.

Éless Béla 1940. április 23-án született Kassán. 1963 és 1973 között a Tatabányai Bányász Színpad tagja, a társulat alapító rendezője, 1974 és 1984 között a Budapesti Perem Színpad alapítója, művészeti vezetője, rendezője volt. A Magyar Rádió rendezője volt 1976 és 1985 között, 1986 és 1988 között a József Attila Színház rendezője és színésze volt. 1987 és 1996 között a Tatabányai Jászai Mari Színház alapítója, 1989-től igazgató-művészeti vezetője, 1997 és 2008 között a Budaörsi Játékszín alapítója, igazgató-művészeti vezetője volt.

Éless-Szín néven magánszínházat alapított, amely 2009 óta működik. Számos filmben és sorozatban játszott, játékfilmjei mellett a közönség láthatta például a Kisváros és a Szomszédok című tévésorozatban is. Munkásságáért 2006-ban a Magyar Köztársaság Lovagkeresztjével tüntették ki, 2020-ban Gobbi Hilda-életműdíjat kapott.

Figyelmébe ajánljuk

Praktikus és kényelmes megoldások otthonra – stílus és relaxáció egy helyen

Az otthonunk berendezése és kialakítása nem csupán esztétikai kérdés, hanem a mindennapi kényelem és funkcionalitás szempontjából is kiemelkedő jelentőségű. Akár egy új lakásba költözünk, akár a meglévő otthonunkat szeretnénk felújítani, a megfelelő elemek kiválasztása hosszú távon javíthatja életminőségünket. Ebben a cikkben két olyan praktikus megoldást mutatunk be, amelyek nemcsak hasznosak, de hozzájárulnak az otthon kényelmének és stílusának növeléséhez is: ezek az előtető és az elektromos masszázsfotel.

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?