Tévétorrent

Mesék a Hurokból

Mikrofilm

Az Amazon új sorozata Simon Stålenhag képeinek hangulatát adaptálja mozgóképre. A svéd művész a borongósan csendes, vidéki svéd tájba csempész futurisztikus elemeket, lassan darabjaira hulló hatalmas szerkezeteket, robotokat és hipnotikusan pislákoló géptornyokat, s nem ad magyarázatot semmiféle anakronizmusra. Ezt a nehezen megragadható, illékony ellentmondást a Mesék a Hurokból is megtartja, de az antológia történeteit Ohióba helyezi.

A középnyugati városka, Mercer alatt egy titokzatos kutatóközpont működik, belsejében egy hatalmas fekete gömbbel, a „dobogó szívként” funkcionáló Eclipse-szel. A városlakók szinte kivétel nélkül a központban dolgoznak, de annak működését senki sem érti pontosan. Életüket azonban egytől egyig befolyásolja: az erdőkben kisebb-nagyobb robotok kószálnak, a kombájnok a szántóföldek felett lebegnek és fekete lyukakat szaggatnak, a tó pedig az idő megállítására alkalmas szerkezeteket rejt. A sorozat epizódjai egymástól függetlenül is működnek, de szereplőik rendszeresen keresztezik egymás útját.

Nathaniel Halpern sorozata csak annyit kér, hogy fogadjuk el a megmagyarázhatatlan jelenlétét a mindennapokban. Mercer lakói mind magányosak, csalódottak, vágynak a kötődésre és félnek a haláltól, s ezen semmilyen technológia és dimenzióugrás nem változtat (vagyis inkább csak ront). Minden epizód egy-egy alapvető emberi félelmet vagy vágyat helyez a középpontba, és ezeket nagyon lassan és elmerengve bontogatja ki. Néha talán túl lassan és giccsbe csúszva is, de a különleges hangulat megéri a türelmet.

Magyar felirat: feliratok.info

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.