Film

Mit szólnátok az Adolfhoz?

  • 2020. július 4.

Mikrofilm

Szellemes és provokatív, fordulatos és színészbarát: az évtized egyik legjobb vígjátéka.

Az anyagi sikerei miatt titokban irigyelt, ám hiányos műveltsége miatt nyíltan lenézett üzletember megtréfálja sznob sógorát, a szellem emberének szerepét magánéletében is szívesen játszó egyetemi tanárt (meg saját nővérét, meg a család barátját), azt állítván, hogy születendő gyermekének az Adolf nevet tervezi adni.

A kellemesnek ígérkező vacsora előbb ádáz vitába, majd kölcsönös vádaskodásba fullad, leplek hullanak le, lenyelt véleményeket böfögnek fel, szőnyeg alá sepert problémák kerülnek elő.l

A Hogyan nevezzelek? c. francia film az évtized egyik legjobb vígjátéka volt. Szellemes és provokatív, fordulatos és színészbarát: a ki­egyensúlyozott szkript minden játszónak biztosít nagyjelenetet.

false

 

Fotó: HBO

 

Készült is belőle számos színházi előadás (csak Magyarországon négy) és több filmes remake (mint az ugyancsak egy baráti társaság álságosságát tárgyaló Teljesen idegenek esetében). A német verzió másként pikáns, mint a francia, az olasz vagy a spanyol.

Szembeötlő a professzor folyvást deklarált liberalizmusának határa (a saját családja az ő kivételes értelmiségi státusának kell alárendelje magát), a kedvesen a konyhába kényszerített asszony nemcsak fellázad, de kiderül róla, hogy az egyetemi karriert is jobban megérdemelné férjénél, a tréfacsináló, tahó sógor meg elmés érvelést kerít a névadás mögé (új értelmet kell adni a beszennyezett fogalmaknak), míg a professzor csak hápog.

A francia eredeti könnyedsége helyett németes mondanivaló-sulykolást kapunk, de azért így is nagyon szórakoztató a film. Vajon milyen lenne egy magyar verzió?

Elérhető az HBO-n

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.