Torrentmozi

The Way Back

  • SzSz
  • 2020. július 4.

Mikrofilm

Kis csapat, kis pénz, nagy szív – aki látott már sportfilmet, tudja, hogyan folytatódik a kötelező kellékek listája. Ám mostanában egyre több film hozakodik elő azzal a dramaturgiai látszatmerészséggel, hogy a csapat végül nem nyer kupát, ám ami igazán lényeges (megváltás, megbecsülés stb.), azt hazaviszi.

Hogy a The Way Back is ebbe a kategóriába tartozik-e, azt nem áruljuk el, más meglepetést úgysem tartogat a mozi. A helyszín ezúttal Los Angeles egyik külvárosa, a sport a kosárlabda, az edző pedig Ben Affleck. Ő lenne hivatott valamiféle látottakon túli olvasatot is nyújtani: a való életben is alkoholproblémával, depresszióval és szerencsejáték-függőséggel küzd. Játéka a film legerősebb pontja: nincsenek nagy, látványos balhék, nem esik át részegen üvegasztalokon. Ehelyett munka után, a depresszió magányában csúsznak le a sörök, vagy épp a közeli kocsmában, ahol legalább a helyi erő örömmel fogadja – egyikük minden éjszaka becsületesen haza is szállítja a magatehetetlen férfit. Ezekből a jelenetekből is látszik, hogy a moziban ott egy független film a függőség és a depresszió pusztító erejéről. S nem is a sportfilmek kötelező sablonjai rontják el, hisz azok is meglepően visszafogottak. A baj az, hogy a The Way Back egyszerűen nem mer sem elég mély lenni, sem emelt hangon szólni – lapos marad. Pedig ha van rendező, aki tudja, hogyan lehet a maximumot kihozni a legócskább klisékből, az épp Gavin O’Connor. Ami azonban a Csoda a jégenben és a Warrior – A végső menetben csont nélkül bement, most lepattan a palánkról.

Magyar felirat: Hegeman (SubRip)

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.