Nem gondoltuk, hogy ez lesz az év botrányfilmje

Mikrofilm

Minyonokra áradó öltönyös tinédzserek csapata fenyegeti a mozikat!

Rekordot döntöttek a Minyonok – adtunk hírt mi is arról, hogy egyetlen film sem tudott nagyobb bevételt elérni az amerikai függetlenség napját is magába foglaló hétvégén, mint a fura, sárga lények kalandjainak folytatása. Nem csak a hatalmas bevétele miatt uralja a popkultúrát a film: egy fura TikTok-trendnek köszönhetően egyre több mozi kezdte szabályozni, vagy épp kitiltani az arra jegyet váltó fiatalokat.

A #GentleMinions trend épp a rekordot hozó hétvégén kezdett felfutni a Z generációsok között: ők azok, akik a 90-es évek vége és a 2010-es évek között születtek, szokás zoomereknek is nevezni őket. A trend lényege nagyjából az, hogy a fiatalok öltönyben, esetleg sállal a nyakukban üljenek be a filmre. Utóbbi egyértelműen a film szupergonoszára, Grura utal, előbbinek azonban a világon semmi köze az animációhoz; maximum az, hogy a nézők így ünneplik meg a film vetítésének jeles eseményét.

„Ez történik, ha a generáció a sorozattal együtt nő fel” – nyilatkozta egy filmhez közel álló forrás. A Minyonok első részét 2015-ben mutatták be, ez azonban már a 2010-es Gru spinoffja volt; azaz ha valaki 10 évesen látta az első filmet, az most épp 22 éves – nagy eséllyel pont benne van a hasonló, teljesen értelmetlennek tűnő TikTok-kihívások világában.

A Minyonok sikerét persze nem ez a trend okozta, de némiképp hozzájárult ahhoz: a nyitóhétvége nézőinek 34 százaléka 13-17 év közötti volt, ami elég nagy aránynak számít, ha figyelembe vesszük, hogy egy animációs filmról van szó. Csak összehasonlításképpen: a legutóbbi felvonásnak számító 2017-es Gru 3-nál ez a szám mindössze 8 százalék volt. Az új Minyonok nézőinek 90 százaléka 25 év alatti.

A nézőknek és a hatalmas bevételnek persze a stúdió és a mozik is örülnek, néhány vetítőhely azonban elkezdte megrendszabályozni az öltönyös zoomereket: az Egyesült Királyság egyik Odeon-mozija például egy figyelmeztető üzenetet helyezett ki, miszerint megtagadják a belépést attól, aki a kihívásban részt véve öltönyben érkezik a filmre.

A jelek szerint ugyanis páran túlzásba vitték a rajongást, és vetítés közben hangoskodással zavarták a közönséget, vagy épp banánt dobáltak a vászonra és szivarra gyújtottak. Hasonló, összehangolt nézői akciók nem ritkák a kultuszfilmek vetítésénél: az 1975-ös Rocky Horror Picture Show-t a világ számos országában még most is játsszák, a nézők pedig közben lelkesen rizst és konfettit dobálnak.

A TikTok-függők tehát egyfajta ironikus gesztusként öltöznek fel a Minyonok kedvéért – mindez kísértetiesen hasonló ahhoz, amikor a borzalmas Morbiust emelték az égig, elérve ezzel, hogy ismét műsorra tűzzék Jared Leto képregénymoziját. Mint minden internetes kihívás, ez is azért válhatott népszerűvé, mert a fiatalok ennek köszönhetően úgy érzik, tartoznak valahová, és részt vesznek valamiféle határokat átívelő, nemzetközi dologban – közben pedig milliós nézettséget is generálnak maguknak.

Van azonban még egy dolog, ami hasonlóan lényeges: a koronavírus-járvány idején a filmszínházak közel két évig zárva voltak vagy félgőzzel működtek, így tinédzserek egyik legkedveltebb szabadidős- és találkahelyük nélkül maradtak. Persze a járványszámok csökkenése óta akadt már pár sikerfilm a Pókembertől kezdve a Jurassic Worldig, ezekre azonban mindenféle korosztályból áramlottak a nézők, így nehéz volt kitűnni közülük. A Minyonokra animációs filmként főleg gyerekek és családosok váltanak jegyet, közöttük pedig lehet menőzni azzal, hogy csapatostul, öltönyben vonulnak fel a zoomerek – egyikük egyenesen A keresztapához hasonlította a filmet, mint meghatározó popkulturális eseményt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”