Öldöklő rém lesz Miki egérből

  • narancs.hu
  • 2024. január 3.

Mikrofilm

Micimackó után újabb klasszikus mesefigurából készülhet horrorfilm.

1928 novemberében Walt Disney bemutatta Steamboat Willie című rövid, rajzos animációját, ezzel pedig megszületett Miki egér, a világ egyik legismertebb figurája és a valaha volt leghatalmasabb stúdió emblematikus alakja.

Az amerikai törvények szerint a szerzői jogok 60 év után válnak közkinccsé, azaz Miki egér már 1984-ben szabad prédává vált volna, a Disney azonban mindent megtett, hogy elodázza a dolgot. 1976-ban sikerült is elérniük, hogy a szerzői jog az eredeti szerző halála utáni 50 évre terjedjen ki, majd 1998-ban ismét sikeresen lobbiztak, hogy a szerző élete, plusz 70-től maximum 95 évig terjedő időszakra szóljanak a jogok.

Most azonban végül bekövetkezett az elkerülhetetlen: a Steamboat Willie szerzői jogai lejártak, így Miki egér ezen kezdetleges változata közkinccsé vált.

Innentől tehát bárki nyugodtan felhasználhatja a karaktert anélkül, hogy törvényt sértene. Ennek megfelelően az internet azonnal megtelt Miki egeres mémekkel, amelyek azon viccelődnek, hogy ezentúl bárki bármit megtehet a figurával. Persze az eredeti, piros nadrágos, nagy szemű – azaz a klasszikus Miki egér – még mindig a Disney-é, amit a cég közleményben igyekezett is megerősíteni: „Természetesen továbbra is megvégjük Miki egér modern verzióját, amelyet még mindig véd a szerzői jog” – fogalmaztak. Ez azonban kevésbé érdekli azokat az alkotókat, akik alig várták, hogy végre rátegyék kezüket a világ leghíresebb egerérre. 

Már meg is érkezett az első előzetes a Mickey’s Mouse Trap, azaz Miki egércsapdája című filmhez. Eszerint egy egérmaszkos rém egy játékteremben kezdi el levadászni a fiatalokat – mindez olcsó horrorfilmes eszközökkel kerül majd a vászonra. „Csak jól akartuk érezni magunkat. Elvégre ez a Steamboat Willie-féle Miki egér, aki embereket öldös. Nevetséges az egész” – nyilatkozta a rendező Jamie Bailey.

A gyorsasága miatt ugyan most mindenki Bailey horrorjáról beszél, ám nem övé az egyetlen készülő Miki egér-horror. A 2022-es Grincs-paródiájáról ismert Steven LaMorte ugyancsak filmet készít Miki egérről, igaz, horrorkomédiában gondolkodik. „Steamboat Willie generációknak szerzett örömöt, de a vidám látszat mögött ott a tiszta, hamisítatlan terror potenciálja is. Régóta álmodozok erről a projektről és alig várom, hogy bemutathassam a világnak, hogyan fordítom ki ezt a szeretett karaktert” – fogalmazott közleményében. A rendező többek között azzal a Steven Della Sallával és Michael Leavy-vel állt össze, akik az elmúlt évek legsokkolóbb horrorja, a Terrifier 2 mögött állnak.

És ez még nem minden! A Nightmare Forge Game nevű cég Infestation 88 címmel számítógépes horrorjátékot készít Miki egérrel. Története szerint egy exterminátort egy bizarr, Miki egérhez hasonló alak zaklat; a Fumi Games pedig Mouse címmel egy pergős lövöldözős játékban éleszti újjá a karaktert.

Hasonló történt egyébként tavaly Micimackóval is. A. A. Milne 1926-os könyvének szereplői Amerikában 2022-ben váltak közkinccsé, egy évvel később pedig már mozikba is érkezett az első horrorfeldolgozás: a Micimackó: Vér és méz az év talán legbénább filmje (kritikánk itt olvasható). Ebben Micimackó egy dühöngő őrültet alakít, aki a Százholdas Pagony többi lakójával együtt bosszút áll az embereken, amiért Róbert Gida magára hagyta őket. A mindössze 100 ezer dollárból készült kaszabolós horror világszinten közel 5 millió dollárt fialt.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.