Stephen King bohóca hozzá képest jópofa piros orrú cirkuszi mulattató

Mikrofilm

Kevés gyomorforgatóbb film készült manapság, mint a 2016-os Terrifier, azaz Bohócrém, melynek nemrég bemutatott folytatása az év egyik meglepetéssikere volt. De mi a titka a gyilokhorrornak és hogyan vált máris horrorikonná a főszereplő Art the Clown?

A horror pénzügyi szempontból az egyik legsikeresebb műfajnak számít. A legprofitábilisabb filmek közel fele valamilyen rémisztő mozi. Főleg azok a darabok tudnak számottevő sikert elérni, amelyek mögött remek marketingkampány áll. Gondoljunk csak az 1999-es Ideglelés – The Blair Witch Projectre, amely 600 ezer dollárból készült és közel 83 milliót hozott főleg annak köszönhetően, hogy internet hiányában is sikerült a nézőkkel egy virális kampánnyal elhitetni, hogy a látottak valóban megtörténtek. Egy másik, széles körben alkalmazott műfaji reklámfogás annak érzékeltetése, hogy a mozi már-már elviselhetetlenül kegyetlen, rémisztő vagy undorító. Ezzel élt a nemrég bemutatott Terrifier 2 is: a hírek okádó, vetítés közben elájuló nézőkről, a bejáratnál osztogatott hányászacskókról és a mozik előtt sorakozó mentőautókról szóltak – az emberek pedig valósággal megrohamozták a pénztárakat, ami már csak azért is nagy szó, mert egy alacsony költségvetésű független horrorfilm folytatásáról van szó.

Egy bohóc, akit Művésznek hívnak

A most zajos sikert arató második rész előzménye a Bohócrém magyar címen is ismert Terrifier: egy indie horrorfilm, ami 2016 októberében debütált a Telluride Horror Show Film Festivalon. A film felemás kritikákat kapott, leginkább kreatív kaszabolását, na meg a főszereplőt alakító David Howard Thornton vérfagyasztó játékát dicsérték. A film ennyi erővel simán eltűnhetett volna a süllyesztőben, ahogy az alacsony költségvetésű horrorok nagy része, de nem így történt: a horrorrajongók imádták a produkciót, amely egy időre a Netflixre is felkerült, így még több emberhez eljutott, szép lassan pedig egyfajta kultstátusz alakult ki körülötte. Mindez több dolognak is köszönhető: története egyszerű, ám olyan mértékű brutalitást ábrázol, amely mainstream horroroknál elképzelhetetlen lenne; ráadásul a műfaj hagyományai szerint kulcsfontosságú főgonosza hatásos és emlékezetes.

A Terrifier egy Halloween éjszakáról szól. Főhősnője egy buli után részegen és holtfáradtan szeretne minél hamarabb hazajutni barátnője társaságában, ám egy kegyetlen, bohócnak öltözött elmebeteg célkeresztjébe kerül. Ő Art the Clown, azaz Művész, a Bohóc. A gyilkos bohóc alakja először a rendező Damien Leone 2008-as The 9th Circle című rövidfilmjében tűnt fel, majd 2011-ben Terrifier címmel készített róla rövidfilmet. Art a későbbiekben sem hagyta nyugodni Leone fantáziáját, aki két kisfilmjét beledolgozta 2013-as All Hallows’ Eve című antológia-horrorjába is.

A bohócot a két Terrifier-film után máris a 2020-as évek horrorikonjaként emlegetik, olyan gonoszok méltó utódaként mint Jason Vorhees (Péntek 13), Ghostface (Sikoly) vagy Jigsaw (Fűrész). Alakjában egyesül az említett slasher-sorozatgyilkosok figurája a 2000-es évek gyilokpornós horrorjainak extremitásával (Fűrész, Motel, Az emberi százlábú). Mindez ráadásul ötvöződik a Sikoly-filmek öntudatával (a folytatásban például az egyik szereplő maga is Artnak öltözik) és az elmúlt évek mémkultúrájával.

A Terrifier legfőbb ismérve, amely egyszerre vonzza a nézők egy részét és taszítja a többieket, az, hogy

tényleg elképesztően brutális.

Az elmúlt években leginkább az olyan, pszichológiai és lélektani horrorok élték reneszánszukat, mint Robert Eggers (A boszorkány, A világítótorony), Ari Aster (Örökség, Fehér éjszakák) vagy Jordan Peele (Tűnj el!, Mi, Nem) filmjei, melyek nem mutattak, csak sejtettek, és szisztematikus nyomasztással, sötét hangulatukkal hozták ránk a frászt. Art the Clown pont ennek ellentétét műveli: azzal sokkol, hogy premier plánban követi el az elképzelhető legborzalmasabb rémtetteket. Damien Leone még a slasherek legalapvetőbb hatásmechanizmusával, az ijesztgetéssel, azaz az ún. jumpscare-rel is viszonylag ritkán él; minden energiáját arra fordítja, hogy felforgassa a gyomrunkat és beletaposson lelkünkbe. Azzal azonban, hogy a film minden íratlan szabályt felrúgva és jóízlést sértően undorító, egy idő után egyfajta paródiába csúszik át – mintha a Tom & Jerryt néznénk, csak épp egy mániákus sorozatgyilkos kergeti benne áldozatát. Art hatását tovább fokozza, hogy egyetlen szót sem szól, csak pantomimmozdulatokkal kommunikál – ha éppen nem öldököl. A karaktert korábban Mike Giannelli alakította, ám a Terrifier-filmekben már Dacid Howard Green öltötte magára a fehér bohócgúnyát.

Kis pénz, nagy hatás

Az első Terrifier-játékfilm kedvéért Leone közösségi gyűjtést indított. Az ebből, na meg Phil Falcone filmkészítő jóvoltából befolyt összegből jött össze a film költségvetése: 35 ezer dollár, ami valójában aprópénznek számít. Ehhez képest a mozi meglepően jól néz ki: a különböző csonkolások, égési sérülések és darabolások elképesztően látványosak, és egy percre sem tűnnek olcsónak. Nem úgy, mint a képi világ, amely olyan érzést kelt, mintha egy régi VHS-kazettát néznénk: a szemcsés, szürke jelenetek a 80-as évek olcsó horrorjaira emlékeztetnek. A mozi nemcsak ezeket idézi meg, de a Fűrésztől kezdve a Psychoig tele van utalásokkal.

A Terrifiert persze mégsem ezekért, hanem brutalitásáért szeretik a rajongói: a szemkinyomástól kezdve a változatos késeléseken át tényleg minden van benne. Talán legemlékezetesebb jelenetében Art fellógat egy nőt, hogy az ágyékánál kettéfűrészelje. Ezt persze nem minden néző gyomra veszi be, egyszerűségével, függetlenfilmes hangulatával azonban a film kétségkívül hatásos és nyomot hagy a nézőben. A folytatásban azonban épp ezek tűntek el belőle – hogy a kegyetlenség a négyzetre emelődjön.

Nagyobb, hosszabb, véresebb

A Terrifier körül az elmúlt években kialakult kultstátusz után a második rész hamar bekerült az idei év legjobban várt horrorjai közé olyan folytatások mellé, mint a Halloween, az Evil Dead vagy a Hellraiser. A siker azonban minden várakozást felülmúlt: míg az első rész végig radar alatt mozgott, a Terrifier 2 bemutatásakor bekerült a tengerentúli nézettségi toplistába, bevételei világszinten már a 11 milliót is meghaladták.

A filmet eredetileg csak három napig tervezték nagyvászonra tűzni. A horrort a korhatárokról döntő Motion Picture Association nem értékelte, ennek hiányában viszont a legtöbb filmszínház nem is fogadta be. Végül 886 tengerentúli moziban kezdték el vetíteni, ahonnan a bemutató hétvégéjén 825 ezer dollárt szedett össze. Hagyományosan az Avatartól kezdve a Top Gun: Maverickig minden film közvetlenül a premier utáni hétvégén gyűjti össze a legtöbb pénzt, hogy aztán fokozatosan csökkenjen a bevétel. A Terrifier 2-vel azonban nem ez történt: a második héten már 850 ezer dollár jött össze neki, ráadásul úgy, hogy ekkor már csak 700 moziban játszották. A siker értékét csak tovább növeli, hogy gyakorlatilag egyáltalán nem költöttek reklámra: a szóbeszéd, na meg az okádó nézőkről szóló cikkek vitték a film hírét. Ezeknek köszönhetően újra egyre több vászonra került fel, sőt a mozik elkezdtek versengeni érte. Műfaja és hossza miatt azonban csak korlátolt számban és időpontban tudják játszani; épp ezért szinte az összes vetítés teltházzal futott.

A második epizód a folytatásokhoz mérten igyekszik mindenben felülmúlni elődjét: költségvetése immár 250 ezer dollár volt, ami az eredetinek több mint hétszerese, de még így is rendkívül alacsonynak számít; játékideje több mint két és egy negyed óra; a cselekmény bonyolultabb, és a szereplő is több. 

A sztori ott folytatódik, ahol a 2016-os film befejeződött: Art visszatér, hogy ismét öljön. Mindez azonban nagyobb, hosszabb és látványosabb módon már sokkal, de sokkal kevésbé hatásos: több mint két órán keresztül még azoknak is fárasztó ez a brutalitás, akik élvezték az első részt. Ilyen mértékben az annak idején forradalminak ható kegyetlenség is alig tolerálható. Néhány kritika jogosan veti fel, mégis mi értelme ennek a túlnyújtott rémálomnak: bejön ugyan pár eddig nem látott horrorelem, ám ezek nem túl hatásosak, az eddig látott kaszabolás viszont a túlzások miatt még inkább paródiának tűnik. Csak egy példa: a rémbohóc ezúttal már nem pusztán csonkolja, majd meggyilkolja áldozatait, de egyiküknek szanaszét töri csontjait, lefejti róla a bőrét, majd sót szór rá. Ha nem kapcsolunk el viszonylag hamar, akkor teljesen érzéketlenné válunk a látottak iránt, így pedig nem szurkolunk senkinek. Épp ezért a film egyetlen hajtóereje az marad, hogyan tud saját brutalitására licitálni. Habár ebből semmit nem érzékelünk, de az alkotók is úgy érezték, hogy elértek egy határt; akadt például egy olyan jelenet, amit már maguk is túl brutálisnak tartottak, ezért inkább nem forgatták le.

A film kifejezetten jól teljesített a kritikákat összesítő Rottentomatoes oldalon: 85%-a nemcsak az első résztől magasabb, de a 81%-os nézői értékelést is felülmúlja. Az biztos, hogy a második rész nagyobb és látványosabb – félig viccből fel is terjesztették Oscarra smink és maszk kategóriában –, ám azzal, hogy az első film báját feláldozta annak oltárán, hogy Art, the Clownból egy mitikus, démoni gonoszt formáljon, a hatása is odalett. Ami maradt: minden idők egyik legbrutálisabb horrorja, ami gúnyt űz a néző tűrőképességéből.

A Terrifier és folytatása angol nyelven elérhető az Amazon Prime-on. Mindkét filmhez van viszont magyar felirat *Stone* jóvoltából.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.