A Universal stúdió kiütéssel nyerte a 2023-as évet

Mikrofilm

Többek között Mariónak és az Oppenheimernek köszönhetően sikerült lenyomniuk a Disney-t és társait.

2015 óra először fordult elő, hogy nem a Disney filmjei hozták a legtöbb pénzt a mozikasszáknál. A Disney ma már a világ valaha volt leghatalmasabb stúdiójának számít, miután felvásárolta a Foxot, a Marvelt, a Star Warsot és a Pixart is. 2023-ban azonban bukást bukásra halmoztak. A kis hableány-adaptációjuk már a bemutató előtt botrányt keltett a főszereplő bőrszíne miatt, végül ha nem is teljesített rosszul, messze elmaradt az olyan korábbi sikerek mögött, mint Az oroszlánkirály vagy A szépség és a szörnyeteg. E két film világszinten 1 milliárd dollár fölött zárt, míg az új A kis hableánynak be kellett érie 569 millióval – vagyis nagyjából annyival, amit elődei csak Amerikában összekalapoztak. Ettől is nagyobbat bukott azonban az új Indiana Jones-film, amely 383 milliós összbevétellel zárt, ez pedig alig több annál, amennyibe került, nem számítva a marketingköltségeket. Hasonló zakó volt a Kísértetkastély: 150 milliót kóstált, de világszinten csak 117 milliót hozott – azaz nagyobbat bukott, mint az Eddie Murphy-féle 2003-as változat, ami ugyancsak elhasalt.

Az eddig biztosnak számító szuperhősfronton is megrottyanni látszott a cég: A Hangya és a Darázs: Kvatumánia ugyan még csak bukdácsolt, a Marvelek azonban már bitang nagy mellényúlás volt. Üröm az örömben, hogy A galaxis őrzői 3. része legalább jól teljesített – ennek rendezője, James Gunn azonban már a rivális DC stúdió szekerét tolja. (Arról, miért látszik repedezik a Marvel-mozibirodalom, ebben a cikkünkben írtunk bővebben.) Mindezek ellenére 17 új bemutatójával és 4,8 milliárd dolláros összbevételével a Disney így is a második helyen végzett a stúdiók versenyében; ráadásul a stúdió címeiből szerepel a legtöbb a filmek bevételi top 10-es listáján: a globális rangsorban négy, míg az amerikai listán három film.

A legtöbb pénzt kaszáló stúdió a Disney-t megelőzve 2023-ban a Universal lett. Tavaly 24 filmet mutattak be, köztük olyan gigasikereket, mint a M3GAN című beszélő babás horror, a Super Mario Bros.: A film, vagy épp Christopher Nolan Oppenheimere. Utóbbi kettő ott van a múlt év top három legnagyobb kasszasikere között is: Marió világszinten 1,3 millió, míg Nolan drámája 950 millió dollárral zárt. Egyik nagyobb meglepetés, mint a másik: a videójáték-feldolgozások korábban rendre hatalmasat buktak (gondoljunk csak Uwe Boll próbálkozásaira, vagy épp olyan sikerjátékok remake-jére, mint a Doom, a Mortal Kombat vagy a Final Fantasy), idén azonban Mario mellett az Öt éjjel Freddy pizzázójában is kiemelkedően jól teljesített, míg a társasjátékon alapuló Dungeons & Dragons-adaptáció ugyan nem robbantott kasszát, de a kezdeti felháborodást követően a rajongók és a kritikusok kegyét is elnyerte. Ami az Oppenheimert illeti: Nolan a Tenettel karrierje eddigi legnagyobb bukását produkálta legutóbb, nem sokan hittek tehát benne, hogy egy háromórás, fekete-fehér drámával ér majd fel a csúcsra. Pedig ez történt. Ugyan A sötét lovag és folytatása megelőzi, de az Oppenheimer többet hozott, mint az Eredet vagy a Csillagok között – ráadásul Nolan és filmje az Oscar egyik legnagyobb esélyese. A sors iróniája, hogy a rendező azután hagyta ott a Warner Bros.-t, hogy a stúdió a pandémia alatt úgy döntött, a mozis premierre egyidőben teszik elérhetővé a filmeket az HBO Maxon.

Az Oppenheimer sikere nagyban a Barbenheimer nevű kulturális zeitgeistnak köszönhető, melyről itt írtunk bővebben.

1,4 milliárd dolláros világszintű bevételével a Barbie 2023 legsikeresebb filmjévé vált, mely az Oppenheimerrel együtt ugyancsak vérmes reményekkel várhatja az Oscart.

A Barbie mögött álló Warner Bros. stúdió a Universal és a Disney mögött a dobogó harmadik fokán végzett tavaly; mindehhez a "plasztikbomba" mellett olyan sikerekre volt szüksége, mint Az apáca második része, vagy a karácsonyi moziversenyt fölényesen megnyerő Wonka. A Warner filmjei összességben 3,84 milliárd dollárt hoztak.

A Warner mögött végzett a Sony és a Paramount, mindkettő mintegy 2-2 milliárd dollárt kaszált tavaly. Előbbi legnagyobb sikerei közé tartozott a Pókember: A pókverzumon át, a Denzel Washington nevével fémjelzett A védelmező 3, valamint Ridley Scott Napóleonja. A Paramount bevételeiért főleg a Mission: Impossible – Leszámolás – Első rész (mely 600 millió dollár alatt zárt, így inkább bukásnak számít, mint sikernek), a már emlegetett Dungeons & Dragons: Betyárbecsület, valamint A Mancs őrjárat: A szuperfilm felelt.

A tavalyi teljes box offive-bevétel meghaladja a 9 milliárd dollárt, amely a pandémia óta a legjobb eredmény; de még így is 2 milliárddal kevesebb, mint a koronavírus-járvány előtti év bevételei.

A 2023-as év globális bevételi toplistája így fest:

1. Barbie (1,44 milliárd dollár)

2. Super Mario Bros.: A film (1,36 milliárd dollár)

3. Oppenheimer (952 millió dollár)

4. A galaxis őrzői: 3. rész (845 millió dollár)

5. Halálos iramban 10. (704 millió dollár)

6. Pókember: A pókverzumon át (690 millió dollár)

7. A kis hableány (569 millió dollár)

8. Mission: Impossible – Leszámolás – Első rész (567 millió dollár)

9. Elemi (496 millió dollár)

10. A Hangya és a Darázs: Kvantumánia (476 millió dollár)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?