tévéSmaci

Oroszlánretek

  • tévésmaci
  • 2019. október 12.

Mikrofilm

Amikor Sztupa és Troché hasonmások szerkesztéséhez fogtak, először át kellett vizsgálni a még használatban lévő – kizárólagosan külföldről beszerzett – készleteket. Ez a külföld persze nem jelentett túl széles horizontot, számos lengyel, kevesebb nyugatnémet és egy amerikai modellpár volt még feltalálható, a lengyelek zömmel már raktáron. A nyugatnémetek közül a Stupauer IV. és a Von Troché VII. széria még kint volt az utcákon, az amerikai modellek, Szojuz és Apollo pedig kölcsönben voltak már évek óta Moszkvában, bár az ördög se tudta, hogy ott eszik-e vagy isszák őket, lehettek éppúgy porfogók valahol, mint lengyel (mondjuk ki, meglehetősen kezdetleges) kollégáik itt. Közelebbről Budapesten, a csepeli II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola használaton kívüli biológia-szertárában. Akkor költöztették őket oda, amikor az iskola áttért a kabinetrendszerre, s Samut, a népszerű csontvázat átköltöztették az élővilág-előadóba. Ott úgysem keresi őket senki. De ha véletlenül mégis keresnék, nem találnak rájuk, mert a pedellus – tiszta egy merő véletlenségből – már másnap elvesztette a kulcsát. A nyári szünetben pedig nem lakatost hívtak az esethez, hanem inkább nemes egyszerűséggel elfalazták a bejáratot. Persze, ha valaki távirányítóval üzembe helyezte volna a lengyel modelleket, azok simán kiássák magukat, de a távirányítókat – ugyancsak biztonsági okokból – Gyálon tartották, de nem is volt beléjük való elem, mert annak gyártásával már évekkel azelőtt leállt a román partnercég (ami persze nem jelenti azt, hogy egy élelmes maszek ne vállalt volna – akár hetes határidőre is – utángyártást belőlük). De tényleg nem érdekeltek senkit ezek a Sztupánskyk és Trocheviczek, egész addig, míg a Vasmű előtt mutogató Lenin-szobrot el nem kellett bújtatni. Na, akkor eszébe jutott valakinek a biol­ó­gia­-szertár! De már késő volt.

Pénteken (13-án) kiderül, hogy a Duna tévé valami bálás Michael Caine-csomagot vásárolt, mert este fél kilenckor az inkább csak a magyar címével feltűnést keltő Rita többet akar: szebb dalt énekelni című filmművet tűzi műsorára, még 1983-ból: egy mérsékelten innovatív Pygmalion-variációt. Utána rögtön a rendszerváltás utáni magyar filmtörténet egy kétségkívül sokat emlegetett, s tényleg csak egy-két polccal magasabbra helyezett antréja, a Moszkva tér következik, 2001-ből. Lássuk, fogott-e rajta az idő! Valamivel előtte azonban az M5 (a kulturális főadó) levetíti az 1960-as Légy jó mindhaláligot. Mi sem nagyon tudunk mást mondani, hisz’ a saját bőrünkön tanultuk meg, csak azt, hogy tényleg legyünk jók mindhalálig. A mű egyébként előzménye vagy folytatása a Legyetek jók, ha tudtok című dalocskának – bár ezt még csekkolnom kell.

Szombaton a Cinemax este nyolckor belekap a Szóljatok a köpcösnek! sorozatváltozatába, s heti rendszerben tolja majd.

Vasárnap ünnepeljük Damien Lewis második születésnapját este kilenckor a Film Mánián, méghozzá a Pillangó című filmmel. A címszereplőként fellépő párizsi májert ugyanis Steve McQueen adja, a mű 1973-as, a többit tessék összerakni (Tarantino talán segít a megfejtésben). Este tízkor a Film4-en lesz Szép remények is, persze a 2012-es: Helena Bonham Carter Miss Havisham, Ralph Fiennes Magwitch és a kedvencemet, Joe Gargeryt a kedvencem, Jason Flemyng adja. Legyenek jók, és ne tévézzenek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.