tévéSmaci

Oroszlánretek

  • tévésmaci
  • 2019. október 12.

Mikrofilm

Amikor Sztupa és Troché hasonmások szerkesztéséhez fogtak, először át kellett vizsgálni a még használatban lévő – kizárólagosan külföldről beszerzett – készleteket. Ez a külföld persze nem jelentett túl széles horizontot, számos lengyel, kevesebb nyugatnémet és egy amerikai modellpár volt még feltalálható, a lengyelek zömmel már raktáron. A nyugatnémetek közül a Stupauer IV. és a Von Troché VII. széria még kint volt az utcákon, az amerikai modellek, Szojuz és Apollo pedig kölcsönben voltak már évek óta Moszkvában, bár az ördög se tudta, hogy ott eszik-e vagy isszák őket, lehettek éppúgy porfogók valahol, mint lengyel (mondjuk ki, meglehetősen kezdetleges) kollégáik itt. Közelebbről Budapesten, a csepeli II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola használaton kívüli biológia-szertárában. Akkor költöztették őket oda, amikor az iskola áttért a kabinetrendszerre, s Samut, a népszerű csontvázat átköltöztették az élővilág-előadóba. Ott úgysem keresi őket senki. De ha véletlenül mégis keresnék, nem találnak rájuk, mert a pedellus – tiszta egy merő véletlenségből – már másnap elvesztette a kulcsát. A nyári szünetben pedig nem lakatost hívtak az esethez, hanem inkább nemes egyszerűséggel elfalazták a bejáratot. Persze, ha valaki távirányítóval üzembe helyezte volna a lengyel modelleket, azok simán kiássák magukat, de a távirányítókat – ugyancsak biztonsági okokból – Gyálon tartották, de nem is volt beléjük való elem, mert annak gyártásával már évekkel azelőtt leállt a román partnercég (ami persze nem jelenti azt, hogy egy élelmes maszek ne vállalt volna – akár hetes határidőre is – utángyártást belőlük). De tényleg nem érdekeltek senkit ezek a Sztupánskyk és Trocheviczek, egész addig, míg a Vasmű előtt mutogató Lenin-szobrot el nem kellett bújtatni. Na, akkor eszébe jutott valakinek a biol­ó­gia­-szertár! De már késő volt.

Pénteken (13-án) kiderül, hogy a Duna tévé valami bálás Michael Caine-csomagot vásárolt, mert este fél kilenckor az inkább csak a magyar címével feltűnést keltő Rita többet akar: szebb dalt énekelni című filmművet tűzi műsorára, még 1983-ból: egy mérsékelten innovatív Pygmalion-variációt. Utána rögtön a rendszerváltás utáni magyar filmtörténet egy kétségkívül sokat emlegetett, s tényleg csak egy-két polccal magasabbra helyezett antréja, a Moszkva tér következik, 2001-ből. Lássuk, fogott-e rajta az idő! Valamivel előtte azonban az M5 (a kulturális főadó) levetíti az 1960-as Légy jó mindhaláligot. Mi sem nagyon tudunk mást mondani, hisz’ a saját bőrünkön tanultuk meg, csak azt, hogy tényleg legyünk jók mindhalálig. A mű egyébként előzménye vagy folytatása a Legyetek jók, ha tudtok című dalocskának – bár ezt még csekkolnom kell.

Szombaton a Cinemax este nyolckor belekap a Szóljatok a köpcösnek! sorozatváltozatába, s heti rendszerben tolja majd.

Vasárnap ünnepeljük Damien Lewis második születésnapját este kilenckor a Film Mánián, méghozzá a Pillangó című filmmel. A címszereplőként fellépő párizsi májert ugyanis Steve McQueen adja, a mű 1973-as, a többit tessék összerakni (Tarantino talán segít a megfejtésben). Este tízkor a Film4-en lesz Szép remények is, persze a 2012-es: Helena Bonham Carter Miss Havisham, Ralph Fiennes Magwitch és a kedvencemet, Joe Gargeryt a kedvencem, Jason Flemyng adja. Legyenek jók, és ne tévézzenek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.