Szexuális erőszakkal vádolják Russell Brand komikust

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 22.

Mikrofilm

Katy Perry volt férje, a Lepattintva és a Felhangolva sztárja tagadja a vádakat.

Újabb hollywoodi sztár sötét tetteiről hullt le a lepel: a The Times és a Channel 4 oknyomozó riportjában több nő is szexuális erőszakkal és visszaéléssel vádolta meg Russell Brand angol komikust, színészt, műsorvezetőt.

Egyikük azt állította, mindössze 16 éves volt, amikor összejött az akkor 31 éves Branddel, aki csak „gyerekként” hivatkozott rá – kapcsolatuk három hónapig tartott, ez idő alatt pedig a férfi többször is szexuálisan zaklatta őt. Egy másik nő szerint miután találkozott a színésszel annak Los Angeles-i otthonában, egy nemi erőszak krízisközpontba kellett mennie. Később megírta Brandnek, hogy „amikor egy nő NEMET mond, az nemet jelent”, mire az csak annyit reagált, hogy nagyon sajnálja.

Egy másik vád szerint a humorista fizikailag és érzelmileg is abuzálta őt, egy negyedik nő pedig arra panaszkodott, hogy munka közben bántalmazta, majd megfenyegette, hogy bepereli, ha jelenteni meri őt. Mindezekre éppen abban a hétéves periódusban került sor, amikor a színész karrierje a csúcson járt.

Russell Brandet egyedi stílusáról, szókimondásáról és magamutogatásáról ismerik. Komikusként indult, majd műsorvezetőként vált ismertté az Egyesült Királyságban. Első jelentősebb szerepe a 2007-es St. Trinian’s – Nem apácazárda volt, de igazán a 2008-as Lepattintvával vált világhírűvé. Nicholas Stoller vígjátéka egy tévés zeneszerzőről (Jason Segel) szól, akinek barátnője (Kristen Bell) egy híres színésznő. A szupersztár végül szakít kedvesével, aki Hawaiin igyekszik túllendülni depresszióján – ott viszont találkozik exével, aki már egy angol rocksztárral nyaral a szigeten. Utóbbit, a kirívóan férfias Aldous Snow-t alakította Brand akkora sikerrel, hogy a karakter egy spinoffot is kapott: két évvel később a Felhangolva című moziban a pia és alkoholfüggő Snow-t egy rajongója igyekszik eljuttatni a koncertjére.

A siker hatására a színészt hamar felkapták, főszerepet kapott az Arthur, a legjobb partiban, feltűnt a Mindörökké rockban és a Nagypályások című sorozatban, egyedi orgánumának köszönhetően pedig több animáció szinkronhangjaként is hallható volt (Gru-sorozat, Trollok, Hopp). A hírnevét kihasználva standup-különkiadásokat készített (az egyik címe beszédesen „Messiás-komplexus”), majd podcastezésbe is belevágott, önálló websorozatot indított a Youtube-on és egyre több politikai, társadalmi témában hallatta a hangját. Míg korábban főleg a Katy Perry énekesnővel való kapcsolata és rövid házassága révén került a címlapokra, az elmúlt években leginkább azért cikkeztek róla, mert összeesküvés-elméleteket és koronavírussal kapcsolatos álhíreket terjesztett.

A mostani szexuális erőszakra vonatkozó vádakra a színész úgy reagált: azok még a könnyűvérű, kusza korszakából származnak, ám minden szexuális kapcsolata beleegyezésen alapult, a riport pedig szerinte valamiféle lejáratókampány része. Azt állítja, hogy ő mindig transzparens volt a szexualitásával kapcsolatban, ez az átláthatóság pedig most bűnözővé teszi őt, épp ezért felmerült benne a kérdés, van-e valami mögöttes szándék mindezek mögött.

A közvélemény mindenesetre nem Brand oldalára állt. A botrány kitörése után egyre több furcsa ügy merült fel újra a múltjából: utolsó nagyobb tévés munkáját, a brit Comedy Central Roast Battle című standup-vetélkedőjének bírói székét azért kellett 2018-ban otthagynia, mert bírótársa, Katherine Ryan nyíltan szexuális ragadozónak nevezte őt – ezt azonban végül kivágták a műsorból. A műsor lényege pont az volt, hogy a résztvevők egymáson élcelődnek (a roast, vagyis égetés külföldön a standup egy népszerű fajtája, itthon évekkel ezelőtt a Showder Klub Nagy Feró és Gangxsta Zolee égetésével próbálta meghonosítani a műfajt, nem sok sikerrel) – Brand mégis felháborodott a megjegyzés miatt és követelte a műsortól, hogy védjék meg az ilyen viccektől. A gyártócég számára azonban egyre kellemetlenebbé váltak a színésszel kapcsolatos pletykák és a rossz hírneve, így végül úgy döntöttek, inkább őt teszik ki a műsorból. Brand azóta internetes tartalomgyártóként és lifestyleguruként igyekezett újrabrandelni magát.

A szexuáliserőszak-vádak hatására a Youtube úgy döntött, saját csatornájával Brand nem kereshet többé pénzt, míg az Acast nevű podcastes cég szintén megszüntette a reklámokat a csatornáján – ezzel elvágták őt a legfőbb bevételeitől, mivel egy ideje főleg internetes videókban és podcastekben szerepelt, nem igazán kapott szerepajánlatokat. A BBC úgy döntött, törli Brand több tartalmát is videótárából, míg a Paramount+ szintén eltüntette a komikus 2009-es standupfellépését a streamingplatformjáról. A Netflixen azonban továbbra is elérhető Újra:Születés című show-ja, ahogy korábbi filmjei is nézhetőek maradtak a különböző platformokon. A színészt végül saját managementje is ejtette.

Maradtak azonban így is támogatói. Elon Musk az X-en (korábbi nevén Twitter) közzétett posztjában azt írta: „Támogatom Russel Brand-et. Ez a férfi nem gonosz”. Nem sokkal a vádak napvilágra kerülése után pedig a humorista teltház előtt lépett fel a Wembleyben, ahol álló ováció fogadta. Előadásában továbbra is kiállt azon véleménye mellett, hogy a mainstream media igyekszik elhallgattatni őt.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.