Amerika fellélegezhet, Trump a mozihoz is nagyon ért

  • Szabó Ádám
  • 2020. február 22.

Mikrofilm

Elvtársak, csináljanak jó filmeket, például az Elfújta a szelet.

Először nyerte el a Legjobb film Oscar-díját egy idegennelvű mozi: az Élősködők a Cannes-i debütálása óta gyakorlatilag mindenhol aratott, lenyűgözte a nézőket, a kritikusokat és a filmeseket is. Van azonban, akinek nem tetszik hogy egy feliratos film viszi el a legfőbb amerikai filmes elismerést: Donald Trump Coloradóban egy kampányeseményen gúnyolódott a filmen és a díjon.

"Milyen rosszak voltak az Akadémia díjai ebben az évben? Látták?" – kérdezte közönségét. "A győztes egy dél-koreai film lett. Az meg mi a fenéről szólt? Elég bajunk van Dél-Koreával a kereskedelemmel kapcsolatban. És ennek tetejében odaadják neki a legjobb film díját?" – folytatta. "Legalább jó volt? Én nem tudom. Vegyük inkább az Elfújta a szelet! Nem hozhatnánk vissza inkább az Elfújta a szelet?"

A populista szólamok hallhatóan tetszettek a jelenlévőknek. "Annyi remek mozi... és a győztes dél-koreai! Azt hittem az a legjobb idegennyelvű film, nem? Legjobb idegennyelvű mozi. Történt már ilyen korábban?"

Nem, nem történt még ilyen, az említett kategóriát pedig pont azért nevezték át idegennyelvű filmről nemzetközi filmre, hogy kicsit átpozicionálják a díjat. Azzal pedig, hogy mit jelent az Élősködők győzelme az Oscarnak, az alábbi cikkünkkel foglalkoztunk.

Miért veszítette el tekintélyét az Oscar-díj és miért húzott meglepőt most az Akadémia?

Az Oscar évek óta értékválságban van – a dél-koreai film jelentheti számára a fényt az alagút végén. Ahogy arról mi is beszámoltunk, a dél-koreai Élősködők tarolt az idei Oscar-gálán: a legnagyobb esélyesnek tartott 1917-et kiütve elnyerte a legjobb film, a legjobb rendezés, a legjobb eredeti forgatókönyv és a Legjobb nemzetközi film díját.

A dél-koreai film amerikai terjesztője Twitteren reagált Trump beszédére. "Érthető, hiszen nem tud olvasni" – írták ki.

Trump az Élősködőkön kívül ekézte egy picit Brad Pittet is, aki a Llegjobb férfi mellékszereplő díjának átvételekor odaszúrt a Trump elleni impeachment-eljárásnak. "Felment és nagyokoskodott. A kis nagyokos" – kommentálta a színészt.

Az amerikai elnök korábban az Oscar lelkes nézőjének számított, rendszeresen Twitteren kommentálva az eseményeket. Mióta azonban hatalmon van, alig van olyan nagy, szórakoztatóipari ceremónia, ahol ne szállnának bele a sztárok – emiatt Trump az Akadémia díjátadóját is évek óta pocskondiázza.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.