Ismét reformokon dolgoznak az Oscar-díjat odaítélő Akadémia háza táján: tavaly a Legjobb casting kategóriával bővült az elismerés, nemrég megszavazták, hogy immár a kaszkadőröknek is osztanak majd Oscart, most pedig rögzítették a következő, 98. Oscar-díj odaítélésének főbb szabályait is, melyek között akad néhány meglepetés.
Az Akadémia tagjainak ugyanis mostantól a kategória minden egyes jelöltjét meg kell nézniük, ha szavazni akarnak az adott kategóriában. Ebben leginkább az a meglepő, hogy eddig nem volt ilyen előírás, de jó kérdés, hogy a szervezet hogyan fogja ellenőrizni és betartatni a szabályt?
Mint ismert, a több mint 10 ezer tagból álló Akadémia különböző csoportokból, 18 úgynevezett branchból áll, és jellemzően ezek választják ki a jelölteket az egyes kategóriában, vagyis a színészek a színészekről szavaznak, a vágók döntenek a vágókról, és így továb. A Legjobb film kategória jelöltjeire minden szavazati joggal rendelkező tag voksolhat, mégpedig úgy, hogy sorba állítja 5 kedvenc filmjét. Hogy ezután melyik lesz az a 10 film, amely jelölést is kap, azt egy bonyolult matematikai képlet alapján számítják ki – mindezt a Variety itt magyarázta el.
Azonban miután megvannak az egyes kategóriák végső jelöltjei, a teljes akadémiai tagság szavazhat az összes kategóriában – a Legjobb film picit ebben is különbözik, itt ugyanis nem egyetlen alkotásra kell voksolni, hanem a jelöléshez hasonlóan sorba kell állítani a filmeket. Az ún. preferential ballott célja, hogy a legszélesebb körben kedvelt alkotás legyen a végső győztes – ennek működését a Zöld könyv – Útmutató a győzelemhez diadalának apropóján ebben a korábbi cikkünkben vezettük le.
Az Akadémia viszont eddig csak finoman arra biztatta a tagjait, hogy lehetőség szerint minden jelölt filmet nézzenek meg – most azonban már szabályként írja elő mindezt. Ezt a hírek szerint úgy ellenőriznék, hogy az online szavazási felületen (egy ideje ugyanis már így, és nem papíralapon működik a jelölés és a voksolás) csak azokat engedné voksolni a rendszer, akik az Academy Screening Room nevű, kifejezetten az Oscar-szavazók számára létrehozott streamingfelületen az adott kategória összes jelöltjét megnézték. Sokan persze nem így, hanem filmfesztiválokon, sajtó- vagy privát vetítéseken néznek filmeket – nekik egy űrlapot beadva kellene bizonyítaniuk, hogy látták az adott filmet, megjelölve, hogy pontosan mikor és hol nézték meg. Hasonló szűrést egyébként korábban már több kategória – például a nemzetközi és animációs filmek, vagy a rövidkategóriák – jelölési folyamatába is beépítettek.
Ezen kívül is akadnak változások a jövő évi Oscaron. Először adják majd át a Legjobb casting díját, melynek jelöltjeit a Casting Directorok szekciója határozza majd meg. Ők először egy 10-es szűkített listával (shortlist) állnak majd elő, melyre annak függvényében kerülhetnek fel jelöltek, hogy a castingos mennyi kreatív hozzáadott értéket és együttműködést tanúsított a film elkészültében. A 10 shortlistest aztán meghívják egyfajta „szétlövésre”, ahol ötperces videókban és kérdés-válaszokban kampányolhatnak maguk mellett – közülük kerül majd ki az öt végső jelölt. Végül jelölést kettő – egyes esetekben három – castingos kaphat az adott filmért.
Szintén változás, hogy a Legjobb nemzetközi filmekhez, vagy a rövidkategóriákhoz hasonlóan immár a Legjobb operatőr kategória esetén is lesz majd egy 10-20 filmből álló szűkített lista, ezekre lehet szavazni azért, hogy jelölést kapjanak.
A Mesterséges Intelligencia egyre fenyegetőbb veszélyt – mások szerint lehetőséget – jelent a filmkészítők számára, az idei Oscar például többek között épp attól volt hangos, hogy Jancsó Dávid egy interjúban bevallotta, használt MI-eszközöket A brutalista vágása során – mindezt ebben a cikkünkben mutattuk be részletesen. A botrány az Akadémiát is állásfoglalásra késztette: a frissített irányelvekben már szerepel, hogy a generatív MI vagy más digitális eszközök használata nem segíti, de nem is hátráltatja a mozikat abban, hogy jelölést szerezzenek. A szekciók azonban számításba fogják venni, mennyi emberi kreativitás szerepel az adott moziban.
A jövő évi Oscar-díjkiosztót, melyet már a fenti változások is érintenek majd, 2026. március 15-én rendezik meg.