Tévétorrent

When They See Us

  • Szabó Ádám
  • 2019. november 10.

Mikrofilm

1989. április 19-én egy főleg fekete és latino tizenévesekből álló csapat a Central Park felé vette az irányt – lendületes, agresszív baromkodás céljából. A körülbelül harmincfős bandából néhányan komolyan elvetették a sulykot: erőszakoskodtak a járókelőkkel, zaklatták a futókat és biciklizőket. Amit nem sejtettek, hogy eközben egy 28 éves, kocogó nőt megtámadtak, megerőszakoltak és megvertek. A rendőrség elfogta a rendetlenkedők egy részét, ötöt pedig meggyanúsítottak, perbe fogtak és el is ítéltek a nő megtámadásának vádjával – mint kiderült, tévesen.

A Central Parki Ötök ügye egész Amerikát megrázta, Yusef, Antron, Kevin, Raymond és Korey igazságszolgáltatásának pedig egy fontos részét képezte Ava DuVarney négyrészes minisorozata. Napjaink egyik legismertebb rendezőnője két éve dokumentumfilmben mutatta meg, hogyan diszkriminálja az amerikai jogrendszer a feketéket. Mostani sorozata valódi sorsokat kanyarít a letaglózó tények mögé, az ötórás történetben kibontakozó dráma pedig akkora gyomrost visz be, hogy nem győzünk levegő után kapkodni.

Az első epizód a balsorsú estét mutatja be és az öt érintettből ki­erőszakolt vallomásokat. Ezt követi a tárgyalás, az utolsó két rész pedig arról szól, hogyan alakult az ötök sorsa: derékba tört életek, családi drámák és a társadalom megvetése jutott nekik. A When They See Us megrázó és nagyon is aktuális kiáltvány, amelyben pont annyi a pátosz, hogy meggyőzzön: valójában egy filmet látunk. Különben el sem hinnénk, hogy mindez megtörténhet.

Magyar felirat: bekdaniel és tibor­ocsi

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.