Mégsem Misit ette az alkotmánybíróság

  • narancs.hu
  • - palosm -
  • 2019. november 28.

Narancs30

Az megvan, hogy a Mátrix híres kapszulásjelenetét is tőlünk nyúlták? De ne árulják el senkinek, titok! Avagy mi is az a doxi a Magyar Narancs címlapján és mire való?

Az élet harc.

Talán ez volt az első doxi a Magyar Narancs történetében, 1992-ben. Vannak még erős darabok, mondhatni zsengék, az első évből, úgymint: „Itt a helyi nirvána.“ És egy éppen aktuális a régmúltból: „Mikulás kimúlás“.

false

 

A dolognak vannak előzményei, de inkább csak a Narancs történetében: az egyik '89-es próbaszámon például ott díszeleg "az év szlogenje":

A harmadik utas a halál.

Szóval a Magyar Narancs legkisebb tartalmi egysége, a lap legrövidebb rovata a lappal majdnem egyidős „doxi“, ami hivatalos definíciója szerint egy elég rövid marhaság az újság címlapján.

Íme a legfrissebb (aki nem értené, kattintson):

false

És itt egy régi kedvenc:

Sírva viszi magával a tikot.

Ezt az elég rövid marhaságot vizuálisan elválasztjuk a címlap többi részétől: jó pár éve sárga blokkal, előtte piros, még régebben pedig egy fekete, kapszula formáju háttérrel. És ha már kapszula, akkor doxycyclin, egy népszerű, széles spektrúmú antibiotikum, egyszerűbben: orvosság. Innen a doxi név.

Léptet – oh, fuck! – lován.

Nem hivatalos definíciója szerint a doxi az igazság, ami megmutatja, milyen mély a nyúl ürege — innen jön egyébként a Mátrix híres kapszulásjelenete, de pszt! A doxi mintegy 3,14 négyzetcentiméternyi, mindenre nyitott szabad felület. Egy korábbi meghatározás szerint: itt tényleg mindent szabad, leginkább táncikálni a jó ízlés határán.

Erkölcsi fartő.

Itt jegyeznénk meg azt a tipográfiai érdekességet, hogy a doxi mindig kiskapitális, vagyis csupa nagybetű, és ez további lehetőségeket ad a különböző nyelvi játékokra, főleg ha még a kecskerímekből és csacsipacsikból is kifogyott a szerkesztőség.

A doxi félgyufásskatulyányi felületén a Narancs megkísérli a lehetetlent: megragadni a valóságot két-három szóban. A lehető legtömörebben reflektálni, egyszersmind kifejezni egyfajta alapviszonyulást. Elkapni és leráncigálni, felemelni és megnézni a fonákját, kifordítani és visszavágni, átszabni és összerakni, teljesen viccből halál komolyan venni. Avagy: ne legyünk már ennyire hülyék!

A jó urna életbe.

Pár éve írtuk a doxikról, hogy a vegyes visszajelzések ellenére a rovat népszerűsége töretlen: szerkesztőink, újságíróink, alkalmi és állandó levelezőink olykor önmaguk szellemi épségét sem kímélve, áldozatos munkával szolgáltatják tartalmát.

Mégsem Misit ette az alkotmánybíróság.

Ha felcsapjuk a mostani Narancsot, kikeressük az impresszumot, az apróbetűs rengetegben ott találjuk a következő részt: Doxi: Narancs. És hát ez nemcsak pontos tényközlés, de egyszerre már-már tautológia is.

Őrizem a szemetet.

Sajátos módja ez egyébként az idő rögzítésének is, és alkalmat ad egy mókás játékra. Vegyük azt, hogy például 2014. május 21-én lettem 30 éves, nézzük, mit mondott akkor a doxi?

Akiért a hering szól.

Hevenyészett és pontatlan számításaim szerint több mint 1300 doxi születhetett ezidáig. Mit lehet erre mondani? Csak egy doxi jut hirtelen eszünbe:

No, hát!

Botránykő ellenfeleknek és barátoknak - 30 évesek lettünk

Lapozzon bele az első Narancs-számokba: új hang, csípős humor. „Lapot indítani: ugrás a sötétbe" - ezzel a mondattal vágtak bele a lapkészítésbe a Magyar Narancs alapító-szerkesztői 1989 őszén, amikor a lapunk megszületett. A rendszerváltás sűrű napjaiban megtáltosodni látszott a sajtópiac: csak 1989-ben 591 új kiadvány jelentkezett be.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.