Akkor is hazudnak, amikor kérdeznek

  • narancsblog
  • 2016. július 21.

Narancsblog

A kormány legújabb plakátjai nem szólnak többről gusztustalan gyűlöletkeltésnél. Ebben a helyzetben három dolgot tehetünk.

Miután a kormány kijött legújabb menekültellenes plakátjainak tervezetével, a sajtó egy része az állítások igazságtartalmát kezdte méricskélni. Ha jól értjük, az Index összeállítása arra jut, hogy a hat plakátból három inkább igaz, mint nem, kettő igazságtartalmát nehéz megítélni, egy pedig teljes hazugságot tartalmaz. Oké, a kormány kicsit a saját szája íze szerint állítja be a tényeket, Isztambult Európához csapja, hogy kerek legyen a terrorakciók halottainak száma, de összességében mégis van abban valami, amit mondani akar – nagyjából ezt szűrheti le a cikkből a nyájas olvasó.

Pedig kurvára nincs így.

Másfél év intenzív agymosás után azon szőrözni, hogy mekkora városra is gondoltak, amikor egy városnyi illegális migráns betelepítéséről kamuznak, hát, méretes aránytévesztésnek tűnik. A terrortámadásos mondatnál az Index szerzői is megállapítják, hogy nyelvtani értelemben hiába igaz az állítás, ha az üzenete, azaz a bevándorlás és a terrorizmus összemosása hazugság. Ugyanez – a politikai kontextus és a keretezés végletes manipuláltsága – az összes többi plakátról is elmondható.

Az október 2-i népszavazásra különösen ráillik az „akkor is hazudnak, ha kérdeznek” bonmot, hiszen a kormány már a kérdésben elsüti saját fogalmi ferdítését (a híres „betelepítést”), továbbá azt hazudja, hogy egy magyar népszavazás felülírhatja az uniós keretrendszerben hozott döntéseket. Ami nem igaz, így a népszavazást nem is lett volna szabad kiírni.

Aztán az egész népszavazási kampányon (amit egyébként jóval a hivatalos kampányidőszak előtt elkezdtek) átsüt a menekültkérdés „illegális bevándorlási” kérdéssé konvertálása, ami kezdetektől a Fidesz stratégiájának főeleme volt: olyannyira fontosnak tartották, hogy az MTI máig az „illegális bevándorlás” címke alatt hozza a menekültválságról szóló híreket. Erre az alaphazugságra rakódik rá az „illegális bevándorlók” kollektív megbélyegzése (terroristák és nemi erőszaktevők), valamint a heveny „brüsszelezés”.

Mára a kormány kialakított egy olyan kommunikációs közeget, amelyben fölösleges az egyes állítások igazságtartalmát értékelni. A feltehető kérdések és a rendelkezésre álló fogalmak tudatos torzítása oda vezetett, hogy a migrációs „vitában” elhangzott legtöbb mondatnak a gyűlölet szításán kívül egész egyszerűen nincsen értelme.

Ebben a helyzetben három dolgot tehetünk. Rámutathatunk, hogy a menekültekkel szemben felkorbácsolt gyűlölet nem áll meg a menekülteknél, könnyen a kormány szerint is „legális” bevándorlók, a már itt született más bőrszínűek vagy bármelyikünk ellen fordulhat. Felhívhatjuk a figyelmet arra, hogy az EU-val szemben feltámasztott ellenérzések nem feltétlenül maradnak az „euroszkepticizmus” szintjén, mint azt a brit példa érzékletesen demonstrálta.

Végül nem marad más hátra, mint hogy kifejezzük mélységes undorunkat és megvetésünket.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)