Apa, gyere, nemi erőszakot ad a Tv2!

  • narancs.hu
  • 2015. április 26.

Narancsblog

Mindent a nézettségért, a húgodat, a nővéredet is. A szexuális zaklatás simán belefér a Tv2-nek, egy lekurvázásért kiosztott pofon már nem. Nőket inzultálni és megalázni, náluk menő.

A Tv2 valóságshow-jában, az Éden Hotelben a férfiaknak mindent szabad. Ahogy eddig, alapesetben most sem foglalkoznánk az újhullámosnak alig nevezhető újabb valóságshow-k történéseivel, ha a Tv2 nem követett volna el egészen súlyos hibát.

Azt írja az Üvegplafon blog, hogy az Éden Hotel 45. epizódjának harmadik részét úgy harangozták be a műsorkészítők, hogy „Éden Hotel Nórinak máshogy alakult az éjszakája, mint ahogy tervezte”.

false

 

Sok minden eszünkbe juthatna, vajon milyen váratlan események történhetnek egy isten háta mögötti egzotikus szigeten, az azonban aligha fordul meg a fejünkben, hogy a lányt szexuális inzultus érte…

Az ilyen és ehhez hasonló valóságshow-k beszámolói épp ennek az ellenkezőjét szokták hirdetni: X. és Y. „összejöttek”, és így tovább. Az a ritka, ha valaki ilyen keretek között (pl. az Édenben) nemet mond a szexre, de lám, van ilyen, az eset durván leképezi a valóságot, hogy keveredik egy nő olyan szituációba, mikor mégis inkább nemet mond, ám a sértett férfi erre nemhogy békén hagyná, még erőszakoskodik, majd durván meg is alázza. Ezeknek a minőséginek alig nevezhető műsoroknak általában vajmi kevés közük van a való élethez, ám ezúttal a műsorkészítők kicsit sem voltak tudatában annak, milyen viselkedésmintát közvetítenek. Simán leadták mindenféle kommentár nélkül az esetet, s ha ez még nem lett volna elég, a másnap történteket is, tehát a lány kiborulását is megmutatták anélkül, hogy egy hangnyi reflektált tartalmat is megjelentettek volna a szexuális bántalmazásról, zaklatásról.

Hogy mindennek a széles körű propagálását bármely média felelős munkatársai, szerkesztők, műsorkészítők, programigazgatók stb. megtehetik következmények nélkül, az kétségkívül felháborító, de úgy látszik, nem lehetetlen, mert bár létezik Magyarországon egy Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), amely széles jogkörrel többek között arra lett létrehozva, hogy felügyeleti szervként például az ilyen esetekben fellépjen, de különösebb retorziókról eddig nem értesültünk.

A Tv2 azzal, hogy nem vágta ki ezt a jelenetet a műsorból, és semmi szankciót nem eszközölt az erőszakoskodó férfival szemben – nem úgy, mint egy lekurvázásért pofont osztó másik női szereplővel, akit ezért kizártak a „játékból” –, korlátolt dilettantizmusáról, na meg szakmaiatlanságáról adott valódi képet. Vagy éppenséggel az életszemléletéről, világnézetéről, tulajdonosai, működtetői ízléséről.

További jó szórakozást kívánunk!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.