Most már nem is olyan büdös a családi gumi Orbán Viktornak

  • narancs.hu
  • 2015. április 12.

Narancsblog

A miniszterelnök pénteken gumigyári alapkövet tett le, s legfeljebb azt bánhatta, hogy a helyszín a Heves megyei Gyöngyöshalász volt, ami elég messze van Tapolcától.

A kormányfő az Apollo Tyres gumigyárának alapkőletételén arról beszélt, hogy nem kell 4-5 évnél több, és a világ körülöttünk teljesen meg fog változni. „Ha bármely nemzet versenyképes szeretne maradni, akkor részesévé kell válnia a modern technológiáknak” – mondta, hozzátéve, hogy hazánk a kommunizmus 40 éve alatt el volt zárva a fejlett technológiai világtól, és ahhoz, hogy a magyarok visszatérjenek a versenybe, befektetőkre van szükség. „Büszkék vagyunk arra, hogy itt vannak, és köszönjük, hogy a magyar gazdaság részeseivé válnak” – nyalt oda a cég indiai tulajdonosainak.

Orbán eközben nyilván teljesen megfeledkezett arról, hogy 2008-ban az Apollo Tyres egyszer már bejelentkezett Gyöngyöshalászra. Ugyanazért, mint most, gumigyárat építeni.

Ja, hogy az még a Gyurcsány alatt volt, az meg elkúrta, mert jó lett volna a magyar embereknek, csak éppen fordítva van a dolog. 2008-ban pont Orbán kihelyezett paprikajancsija, bizonyos Tatár László, a gyöngyösi önkormányzat Fidesz-frakciójának vezetője kapott sikító frászt az indiaiak hírére. Hét évvel ezelőtt Tatár ezt mondta a Népszabadságnak: „Amikor a város következő öt évének gazdaságáról egyeztettünk az önkormányzaton belül, hangsúlyoztuk: olyan beruházókat várunk, akik nem szennyezik tovább az amúgy is kényes egyensúlyú mátrai természeti környezetet. Könnyűipari cég, élelmiszer-feldolgozó, borászat jöhetett volna, de a gumiabroncsgyár túl sok terhet róna a térségre.” A frakcióvezető ezután aláírásgyűjtést indított „Egyetért-e Ön azzal, hogy ne épüljön meg az indiai Apollo Tyres cég gumigyára Gyöngyösön?”, mire azonban erre sor került volna, az indiaiak jobbnak látták, ha elhagyják a bizonytalan terepet.

„A Fidesz nem tett semmit, csak a legmagasabb, legdemokratikusabb döntést kezdeményezte: a nép döntését” – nyilatkozta erre Balázs József, a Fidesz Heves megyei választmányának akkori elnöke, s hozzátette: „térségi polgárként azt tudja mondani, hogy a térség ezzel nyert”.

És most persze megint nyert. Éppen azzal, amivel korábban veszített volna.

Hogy ez így hülyeség? Ó, dehogy! Hiszen mit is mondott a miniszterelnök? „Nem kell 4-5 évnél több, és a világ körülöttünk teljesen meg fog változni”, vagyis „az amúgy is kényes egyensúlyú mátrai természeti környezetnek” meg se kottyan holmi gumigyár.

Ja, és majdnem elfelejtettük: van Magyarországon egy másik gumigyár, a Hankook. Erről Orbán Viktor valaha, pontosan 2007 júliusában azt írta a honlapján, hogy „Máris súlyos törvénysértésekkel vádolják a Hankook gyárat. A világ legmodernebb gyára, az évtized beruházása? Június végén, a dunaújvárosi Hankook hivatalos megnyitóján még ezekkel büszkélkedett Kóka János gazdasági miniszter. A cég ellen ma, kevesebb, mint egy hónappal az ünnepség után, már munkaügyi vizsgálat folyik, és a júniusban alakult szakszervezet bírósági eljárásra készül. Az érdekvédők panaszáradata hosszú a fizetések és az elszámolások szabálytalanságától a törvénytelen elbocsátásokig. A Hankook tárgyalni sem akar velük, amit azért nem értenek, mert így a koreai cég elbukhatja a több tízmilliárdos állami támogatást. A Kóka-féle biznisz! Rabszolgasors!”

Aztán, amikor már 2013-ban Orbán alatt bővített a Hankook Dunaújvárosban, a Magyar Hírlap így idézte Orbánt: „Orbán Viktor a Hankook vállalati kultúrájáról szólva elmondta, Suh Seung Hwa, a Hankook globális vezérigazgatója a megbeszélésen nem az alkalmazottak kifejezést használta a munkásokra, hanem úgy fogalmazott, a »Hancook-család tagjai«. Leszögezte, hogy ez a szemléletmód többek között a cég dolgozóinak nyújtott szolgáltatásokból is kitűnik, példaként azt a szállást említve, amit a 60 kilométernél távolabbról dolgozók számára építettek fel. Ez a gondolkodásmód biztatást ad arra nézve, hogy egy modern ipari társadalomnak nem feltétlenül kell embertelennek lennie; lehetséges az emberséges, családi módon megközelíthető modern ipari társadalom is – jelentette ki.”

Ja, hogy ez is hülyeség? Dehogy is. Tessék végre mindenkinek megjegyeznie, a mi kutyánk gumija sohase büdös. Az inkább amolyan családi gumi.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.