Az első pofon – Komló tanulsága

  • narancsblog
  • 2013. március 1.

Narancsblog

Egy volt bányász, rokkant és nyugdíjas. Egy egykori iparváros, 2010-ig oda-vissza szocialista. Brutális csalódás, elsöprő Fidesz-győzelem – akkor. És egy drasztikus, csalódott válasz a brutális átverésre – most. Komlón közmeghallgatást tartott Polics József polgármester (címoldali képünkön), fideszes országgyűlési képviselő, s miután semmilyen, őket kedvezően érintő eredményről nem tudott számot adni, a volt bányászok kivonultak az ülésről. Egyiküknek (aki a BAMA-nak az eset után elmesélte, hogy 10 hónapja ellátás nélkül van) kifelé menet elborult az agya, és lekevert egy pofont a polgármesternek.

Nemegyszer megírtuk már (utoljára Orbán fikciós elemekben felettébb dús országértékelőjénél), hogy milyen politikai és kommunikációs úton-módon tesz a kétharmad az ő választóira, kezeli őket és az egész országot egyre inkább alattvalókként, miközben az országot Dél-Amerika felé sodorja gazdasági és politikai értelemben egyaránt.

Eddig csak az agresszióra szakosodott, azt sportból űző morális csőcselék ütött: gyáván, a leginkább kitaszítottakra. Most az orbáni politika egyik áldozata – vissza. Mint akinek már nincs mit veszítenie, vakmerőn, a leginkább védettek egyikére.

Régóta érett ez a saller (hogy a párbeszéd ily módját igenlő miniszterelnök szóhasználatával éljünk), kijárt ez a pofon – így van ez akkor is, ha tudjuk, a pofozkodás nem vezet sehova, ha nem vagyunk hívei semmiféle erőszaknak.

A Fidesz most vesztette el Komlón a választásokat.

Az sem kérdés, hogy nem ez lesz az utolsó pofon 2014-ig, amit a cserbenhagyottak a Fidesz-kormány kivételezettjeinek lekevernek. Egyre indulatosabb az ország. Törvényszerű, hogy ott, ahol a békés éhségmenet valódi motivációit szánt szándékkal félreérti a kormány, előbb-utóbb előkerülnek a kevésbé békés kifejezőeszközök. Azt persze nem reméljük, hogy ettől a pofontól a Fidesz kicsit is észhez tér. Sőt gyanítjuk, hogy Orbánék még véresebb bosszút állnak majd a népen – csak a sikerpropaganda lesz hangosabb kicsit.

De legyen bárhogyan is: ez az a pillanat, amikor a békés megoldásokban hívő ellenzéknek a lehető leghatározottabban kell felmutatnia magát alternatívaként. Amikor a demokratikus ellenzéknek helyi embereikkel meg kell jelennie minden kis- és nagyvárosban, és legalább minden második faluban. Együttérzést kell tanúsítaniuk a helyiek problémái iránt, ismerni és érteni életük terheit. Valódi szolidaritásra van szükség, s ez nem könnyű egy olyan országban, ahol szolidaritást leginkább csak az azonosan rossz helyzetben lévő csoportok gyakorolnak egymás felé. Ahol a szélsőjobb az egyetlen erő, amelyik – hamisan, de sikeresen – azzal mozgósít, hogy „Bántottak? Veled vagyunk.” Ahol nincs párbeszéd a rendszerváltás győztesei és vesztesei között.

A bányászok, a rokkantak, a nyugdíjasok, a tanárok, a kirúgottak, az esélytelenek, a bírók, a hülyére vettek, a fölöslegesek bizalmát már nem lehet ígéretekkel és lózungokkal visszanyerni a szónoki emelvényekről. Márpedig ha ez a misszió nem sikerül, akkor 2014-től az erőszak lesz az úr.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.