Biztos, hogy fülhallgató okozta a lány balesetét? – 75 éve jelent halálos fenyegetést a gödöllői HÉV

  • narancs.hu
  • 2017. október 22.

Narancsblog

Az összes többi HÉV-vonalon nincs ennyi baleset együttvéve!

A hivatalos közlemények szűkszavúan, a bulvársajtó részletesen emlékezett meg a gödöllői HÉV vonalán történt múlt heti balesetről: egy 15 éves lányt gázolt el egy szerelvény Kistarcsa Zsófialiget megállójánál. Az áldozatot a tűzoltóknak sikerült kiszabadítaniuk a jármű alól, és súlyos, életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba. A Blikk helyszíni tudósítása szerint „fütyült a HÉV, többen próbálták kézzel-lábbal, kiabálással jelezni a veszélyt, de hiába: a lány nem hallotta a zenétől, és csak lépett tovább”, azt

sugallva, hogy a balesetet figyelmetlenség okozta.

Bár a cikkben arról is szó esik, hogy az állomáson építési munkálatok zajlottak, egy vágányon közlekedtek a HÉV-ek, csakhogy az ezt jelző tábla „oldalra volt fordítva”. Az ügyben nem zárult még le a vizsgálat, de minden jel arra utal, hogy a járművezető – aki azóta vért is felajánlott a sérültnek – nem követett el szabálytalanságot.

Még csak pár nappal vagyunk a baleset után, de az esetet az érintetteken kívül valószínűleg már mindenki elfelejtette. Mint ahogy azokat a baleseteket is, amelyek szintén a gödöllői HÉV vonalán történtek az elmúlt években.

Ám ha csak az idei és tavalyi év bulvártalálatait szemlézzük (más statisztikát kapásból nem találtunk), tragikus lista áll össze:

2017. február 9. A HÉV elé gyalogolt Gödöllőn egy idős asszony

2016. november 28. Halálra gázolt egy embert a gödöllői HÉV

2016. október 20. Gázolt a gödöllői HÉV

2016. július 7. Gázolt a HÉV Cinkotánál

2016. május 13. Halálos HÉV-baleset Mátyásföldnél

2016. április 6. Rokkantkocsival hajtott a HÉV elé egy nő – Eset a gödöllői HÉV vonalán

 

A lista nem teljes

és nem is hivatalos, az viszont így is szembetűnő, hogy ugyanennyi időn belül a másik három HÉV-vonalon összesen volt három hasonló eset.

Az „egyéb” körülmények és pontos adatok ismeretének hiányában természetesen nem jelenthetjük ki, hogy a gödöllői HÉV vonala veszélyesebb lenne a többinél, azt pedig különösen sem gondoljuk, hogy az itt közlekedő járművek, illetve az itt szolgálatot teljesítő dolgozók „rosszabbak” lennének, mint a közlekedési vállalat egyéb helyein. Az viszont mindenképpen elgondolkodtató, hogy a

gödöllői HÉV-vonal az egyetlen, ahol a mai napig nem álltak át a jobboldali közlekedésre,

noha 1942 óta ez a hivatalos. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha valaki például a síneken akar átmenni, akkor először nem balra kell néznie (ahogy mindenütt az országban), hanem jobbra, mivel onnan érkezhet szerelvény. Noha a környékén élők már valószínűleg jól ismerik ezt a „koreográfiát”, egy idegen számára ez egyáltalán nem annyira evidens, még akkor sem, ha erre táblák figyelmeztetik.

Azt nem tudjuk, mi lehet az oka annak, hogy a gödöllői HÉV-vonalán még ma is ez az „angol minta” van érvényben, minden bizonnyal van is rá valamiféle (vélhetően anyagi jellegű) magyarázat, ám 75 év elteltével talán mégis érdemes lenne elgondolkodni, hogy változtatni kellene ezen a „hagyományon”.  Ha csak egyetlen balesetet is sikerült ezáltal elkerülni, már megérte, kerüljön bármennyibe is az átalakítás.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.