Egy sor furcsaság van a Ruszin-Szendit elítélő tábornoki nyilatkozat körül

  • narancs.hu
  • 2025. február 19.

Narancsblog

Nem igazán életszerű, hogy hétvégén Fodor Lajos, miután hírét vette a volt vezérkari főnök szereplésének, sorra felhívta az összes egykori parancsnokot, majd megállapodtak abban, hogy ezt nem hagyhatják szó nélkül. 

„Teljes mértékben helytelenítjük és elhatárolódunk a Magyar Honvédség ügyeibe történő mindennemű pártpolitikai beavatkozástól” – olvasható abban a nyilatkozatban, amelyet a honvédség parancsnokai és vezérkari főnökei (az eredetiben: „Parancsnokai és Vezérkarfőnökei”) tettek hétfőn. A nyilatkozatot az egykor ugyancsak vezérkari főnökként szolgáló Ruszin-Szendi Romulusz fellépése váltotta ki, aki a hétvégén a Tisza Párt rendezvényén szerepelt. Ennek ellenére a szövegben nem írják le Ruszin-Szendi nevét, ami jelentheti azt, hogy a nyugállományú tábornokok ily módon próbálják eljelentékteleníteni a kollégát, netán megszégyeníteni őt, de azt is jelentheti, hogy a nyilatkozatot örökérvényűnek tekintik, amelynek tartalmához minden körülmények között ragaszkodni kell. „A katonák esküjükhöz híven, amely egész életükben végigkíséri őket, a nép által választott mindenkori legitim politikai hatalomhoz lojálisak, ennek szellemében szolgálják a hazát és vezetik a Magyar Honvédséget” – állítják az exparancsnokok. Ugyanakkor megjegyzik, hogy „egy volt vezérkari főnök pártpolitikai rendezvényen történő megjelenése és felszólalása alkalmas arra, hogy megossza és elbizonytalanítsa a Magyar Honvédség személyi állományát, rombolja a haderő belső morálját és a haza védelmére tett katonai eskübe vetett hitét”.

Noha e kijelentésekkel kapcsolatban lehetnek kételyeink – miféle hadsereg az, amelyet egy nagyszájú ny. tábornagy is képes elbizonytalanítani? –, ám ennél valamivel érdekesebb a nyilatkozat keletkezéstörténete, különösen annak fényében, hogy szöveget személyesen senki nem írta alá, és lapzártánkig csak egyvalaki adta a nevét a közleményhez: Fodor Lajos ny. vezérezredes, aki az első Orbán-kormány idején minisztériumi helyettes államtitkárból lett vezérkari főnök. „Mi, volt vezérkari főnökök szorosan tartjuk egymással a kapcsolatot, vasárnap ez már beszédtéma volt köztünk, így megfogalmaztam a közös szöveget és elküldtem a tárcának, de voltaképpen a postás szerepét játszottam” – nyilatkozta Fodor a hvg.hu-nak, és aláírások híján kizárólag az ő bemondására hagyatkozhatunk a tekintetben is, hogy a nyilatkozat „a volt vezérkari főnökök mindegyikének” véleményét tükrözi.

Csakhogy a tábornok szavai alapján elég zavarosnak tűnik a nyilatkozat születése – legalábbis gyakorlati oldalról. Nem igazán életszerű, hogy hétvégén Fodor Lajos, miután hírét vette Ruszin-Szendi szereplésének, sorra felhívta az összes egykori parancsnokot és vezérkari főnököt, majd megállapodtak abban, hogy ezt nem hagyhatják szó nélkül. Ahogy azt sem könnyű elképzelni, hogy Fodor hirtelen felindulásból írta meg a nyilatkozatot, és utána beolvasta az összes kollégájának, akik mindenben egyetértettek vele. Az pedig különösen érthetetlen, hogy Fodornak mint „postásnak” miért a Honvédelmi Minisztériumba kellett vinnie a szöveget, és miért nem vitte egyből az MTI-be? Nem beszélve arról, hogy az MTI hétfőn a Honvédelmi Minisztérium közleményeként jelentette meg a nyilatkozatot, noha az műfaját tekintve inkább nyílt levélként, esetleg „szakmai állásfoglalásként” illett volna közölni. Nem tudjuk, hogy Fodor Lajos mindent elmondott-e az újságíróknak, de az elmondottak alapján azt sem zárhatjuk ki, hogy a tábornok nem saját meggyőződésből, hanem a Honvédelmi Minisztérium nevében vagy megbízásából járt el. Ahol talán azt gondolták, hogy hitelesebb, ha névtelen nyugalmazott tábornokok feddik meg Ruszin-Szendi Romuluszt, mintha Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter vagy a jelenlegi vezérkari főnök, Böröndi Gábor tenné ugyanezt. Ám  úgy tűnik arra végképp nem gondolt senki, még maga Fodor Lajos sem, hogy a postás szerepét szerencsésebb lett volna olyan katonára bízni, aki Fodorral ellentétben nem kompromittálta magát azzal, hogy egy olyan „postatiszta” pártpolitikai eseményen, amilyen Orbán Viktor évértékelője, díszegyenruhában parádézik aktív vezérkari főnökként.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A Rend: a nyolcvanas évek náci terroristavezérének élete filmért kiált

  • - turcsányi -
Robert Jay Mathews adócsalóként kezdte, majd rabló lett és gyilkos, aki valamiféle – szélsőjobbos, neonáci – ideológiát igyekezett keríteni bűnös működéséhez. Justin Kurzel filmje, A Rend jelentős hangulatfestő erővel és néhány kiváló színészi alakítással ábrá­zol­ja gazemberi pályafutását.

Egy kivételes tanár, akit a francóisták végeztek ki

A tanár, aki a tengert ígérte című filmben telefonhívást kap egy fiatalasszony: lehet, hogy megtalálták a spanyol polgárháború alatt meghalt dédapját egy Barcelonától 500 kilométerre lévő tömegsírban. Elutazik hát nagyapja gyermekkorának helyszínére, hogy összerakja a széthullott mozaikot.

A liberalizmus védelmében

Az általános hülyítés közepette kétharmadnyi újságoldal erejéig legalább jelezni szeretnénk, hogy annak, amit az agitprop fröcsögése liberalizmusnak tételez, és ami ellen ádáz, mondhatni univerzális jelentőségű harcot folytat, semmi köze a liberalizmushoz mint eszmerendszerhez.

Érted jönnek

A demokraták melegágyának vélt Szilícium-völgy beállt a republikánus elnök mögé. Sokan most döbbentek rá, hogy ezek a fiatalos, laza, világmegváltónak hitt cégek is hidegfejű multik.

Ígérni nem elég

Nincs ember, aki ne akarna békét Ukrajnában, ennek megvalósítása azonban szinte áthatolhatatlan akadályokba ütközik. És akkor még szóba se került Donald Trump. Kijivben kutattuk a tartós rendezés esélyeit.