Egy sor furcsaság van a Ruszin-Szendit elítélő tábornoki nyilatkozat körül

  • narancs.hu
  • 2025. február 19.

Narancsblog

Nem igazán életszerű, hogy hétvégén Fodor Lajos, miután hírét vette a volt vezérkari főnök szereplésének, sorra felhívta az összes egykori parancsnokot, majd megállapodtak abban, hogy ezt nem hagyhatják szó nélkül. 

„Teljes mértékben helytelenítjük és elhatárolódunk a Magyar Honvédség ügyeibe történő mindennemű pártpolitikai beavatkozástól” – olvasható abban a nyilatkozatban, amelyet a honvédség parancsnokai és vezérkari főnökei (az eredetiben: „Parancsnokai és Vezérkarfőnökei”) tettek hétfőn. A nyilatkozatot az egykor ugyancsak vezérkari főnökként szolgáló Ruszin-Szendi Romulusz fellépése váltotta ki, aki a hétvégén a Tisza Párt rendezvényén szerepelt. Ennek ellenére a szövegben nem írják le Ruszin-Szendi nevét, ami jelentheti azt, hogy a nyugállományú tábornokok ily módon próbálják eljelentékteleníteni a kollégát, netán megszégyeníteni őt, de azt is jelentheti, hogy a nyilatkozatot örökérvényűnek tekintik, amelynek tartalmához minden körülmények között ragaszkodni kell. „A katonák esküjükhöz híven, amely egész életükben végigkíséri őket, a nép által választott mindenkori legitim politikai hatalomhoz lojálisak, ennek szellemében szolgálják a hazát és vezetik a Magyar Honvédséget” – állítják az exparancsnokok. Ugyanakkor megjegyzik, hogy „egy volt vezérkari főnök pártpolitikai rendezvényen történő megjelenése és felszólalása alkalmas arra, hogy megossza és elbizonytalanítsa a Magyar Honvédség személyi állományát, rombolja a haderő belső morálját és a haza védelmére tett katonai eskübe vetett hitét”.

Noha e kijelentésekkel kapcsolatban lehetnek kételyeink – miféle hadsereg az, amelyet egy nagyszájú ny. tábornagy is képes elbizonytalanítani? –, ám ennél valamivel érdekesebb a nyilatkozat keletkezéstörténete, különösen annak fényében, hogy szöveget személyesen senki nem írta alá, és lapzártánkig csak egyvalaki adta a nevét a közleményhez: Fodor Lajos ny. vezérezredes, aki az első Orbán-kormány idején minisztériumi helyettes államtitkárból lett vezérkari főnök. „Mi, volt vezérkari főnökök szorosan tartjuk egymással a kapcsolatot, vasárnap ez már beszédtéma volt köztünk, így megfogalmaztam a közös szöveget és elküldtem a tárcának, de voltaképpen a postás szerepét játszottam” – nyilatkozta Fodor a hvg.hu-nak, és aláírások híján kizárólag az ő bemondására hagyatkozhatunk a tekintetben is, hogy a nyilatkozat „a volt vezérkari főnökök mindegyikének” véleményét tükrözi.

Csakhogy a tábornok szavai alapján elég zavarosnak tűnik a nyilatkozat születése – legalábbis gyakorlati oldalról. Nem igazán életszerű, hogy hétvégén Fodor Lajos, miután hírét vette Ruszin-Szendi szereplésének, sorra felhívta az összes egykori parancsnokot és vezérkari főnököt, majd megállapodtak abban, hogy ezt nem hagyhatják szó nélkül. Ahogy azt sem könnyű elképzelni, hogy Fodor hirtelen felindulásból írta meg a nyilatkozatot, és utána beolvasta az összes kollégájának, akik mindenben egyetértettek vele. Az pedig különösen érthetetlen, hogy Fodornak mint „postásnak” miért a Honvédelmi Minisztériumba kellett vinnie a szöveget, és miért nem vitte egyből az MTI-be? Nem beszélve arról, hogy az MTI hétfőn a Honvédelmi Minisztérium közleményeként jelentette meg a nyilatkozatot, noha az műfaját tekintve inkább nyílt levélként, esetleg „szakmai állásfoglalásként” illett volna közölni. Nem tudjuk, hogy Fodor Lajos mindent elmondott-e az újságíróknak, de az elmondottak alapján azt sem zárhatjuk ki, hogy a tábornok nem saját meggyőződésből, hanem a Honvédelmi Minisztérium nevében vagy megbízásából járt el. Ahol talán azt gondolták, hogy hitelesebb, ha névtelen nyugalmazott tábornokok feddik meg Ruszin-Szendi Romuluszt, mintha Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter vagy a jelenlegi vezérkari főnök, Böröndi Gábor tenné ugyanezt. Ám  úgy tűnik arra végképp nem gondolt senki, még maga Fodor Lajos sem, hogy a postás szerepét szerencsésebb lett volna olyan katonára bízni, aki Fodorral ellentétben nem kompromittálta magát azzal, hogy egy olyan „postatiszta” pártpolitikai eseményen, amilyen Orbán Viktor évértékelője, díszegyenruhában parádézik aktív vezérkari főnökként.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.