Csak nem azért akadt ki a Fidesz Ruszin-Szendi átigazolásán, mert készülnek valamire?

Publicisztika

Érthetetlenül heves támadások indultak a hatalom részéről Ruszi-Szendi Romulusz tábornokkal szemben, miután szombaton a Tisza Párt kongresszusán állt sorompóba. A lejáratás mögött az állhat, hogy ő képes lehet megakadályozni a honvédség belső igénybevételét, ha a Fidesznek nem tetsző választási eredmény nyomán kialakult, „az alkotmányos rend megdöntésére, felforgatására vagy a hatalom kizárólagos megszerzésére irányuló cselekményt” kellene megakadályozni.

Teljes erővel indult a támadás a Fidesz részéről Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnökkel szemben, amit az érintett előre meg is jósolt szombaton, amikor fellépett a Tisza Párt kongresszusán, mint az ellenzéki erő katonai szakértője. Én leszek a legrosszabb vezérkari főnök, a leglustább, a legkövérebb. De nem számít, az állomány tudja, hogy igazam van” – fogalmazott beszédében, amelyben arról is szólt, hogy „félelem alapú vezetés” uralkodott el a Magyar Honvédségben, és bármikor, indoklás nélkül ki lehet rúgni katonákat. A mostani vezetés szerinte nem ismeri a szervezeti kultúrát, fiatalítás címén tapasztalt embereket küldtek el. Őt magát is a „fiatalítás” nevében küldték el a honvédség éléről két éve.

„Én azt hittem, hogy minden körülmények között te egy honvédtábornok vagy. Tévedtem. Csalódtam. Egy nyavalyás hazaáruló mellé álltál, Tábornok úr. Ne keress többé!” – így reagált Ruszin-Szendi átállására a Facebookon Németh Szilárd fideszes képviselő. „Folyamatos szerepzavarban van, először is: beszél. Napok óta traktálja a magyar közvéleményt, beszél, beszél, beszél, folyamatosan beszél” – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. A tárcavezető azt is mondta, nem látta Ruszin-Szendiben a garanciát arra, hogy „harcászati szintről képes hadműveleti szintre emelni a szervezetet”, nem volt biztos abban, hogy a volt vezérkari főnök képes lesz egy gyors reakció idejű és „harci szellemmel átitatott” honvédséget rövid idő alatt „előállítani”.

Ezután korábbi honvédségi vezetők nevében, de aláírás nélküli közleményben tudatta a Honvédelmi Minisztérium (HM), hogy egy volt vezérkari főnök pártpolitikai rendezvényen történő megjelenése és felszólalása alkalmas arra, hogy megossza és elbizonytalanítsa a Magyar Honvédség személyi állományát, rombolja a haderő belső morálját és a haza védelmére tett katonai eskübe vetett hitét. Erről aztán kiderült, hogy a szöveget Fodor Lajos ex-vezérkari főnök, az Orbán-kormány korábbi HM-államtitkára írta. Legutoljára Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója egy posztban arról írt, hogy Ruszin-Szendi hazaárulók mellé állt. 

A Narancs.hu információja szerint Ruszin-Szendi igen népszerű a honvédség hivatásos és szerződéses állományában, szavát, véleményét sokan meghallgatják – így azt is, amit egy olyan helyzetben mondhatna, amikor egy következő parlamenti választás eredménye igen kedvezőtlen lenne a jelenlegi kormányra nézve.

Lapunk a közelmúltban számba vette, milyen lopakodó jogszabály-módosításokat hajtott végre a kormányzati többség 2018 óta a honvédségre vonatkozóan. Válsághelyzet, szükségállapot, felforgatás – ezek a kulcsszavak, amelyek köré fokról fokra belső karhatalmi feladatok elvégzésének jogával és feladatával ruházták fel a honvédséget. Feltűnően rendkívül tágan értelmezhető fogalmakat és meghatározásokat cikkelyeztek be.

Például az Alaptörvény kilencedik módosításával a rendkívüli jogrend kihirdetésének már nem előfeltétele az erőszakos fellépés, elegendő „az alkotmányos rend megdöntésére, felforgatására vagy a hatalom kizárólagos megszerzésére irányuló cselekmény” vagy „az élet- és vagyonbiztonságot tömeges mértékben veszélyeztető súlyos, jogellenes cselekmény”.

Kérdésünkre Juhász Ferenc korábbi honvédelmi miniszter elmondta: ő is éppen erre a következtetésre jutott.

Szerinte a kormány arra készül, hogy adott esetben egy kreált vészhelyzetre hivatkozva vesse be a katonákat rendfenntartó céllal.

Ha ilyen helyzetben a volt vezérkari főnök Ruszin-Szendi üzeni azt a katonáknak, hogy „nyugi, mindenki maradjon a laktanyában!”, az képes lehet megakadályozni egy ilyen fellépést – mondta.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A Rend: a nyolcvanas évek náci terroristavezérének élete filmért kiált

  • - turcsányi -
Robert Jay Mathews adócsalóként kezdte, majd rabló lett és gyilkos, aki valamiféle – szélsőjobbos, neonáci – ideológiát igyekezett keríteni bűnös működéséhez. Justin Kurzel filmje, A Rend jelentős hangulatfestő erővel és néhány kiváló színészi alakítással ábrá­zol­ja gazemberi pályafutását.

Egy kivételes tanár, akit a francóisták végeztek ki

A tanár, aki a tengert ígérte című filmben telefonhívást kap egy fiatalasszony: lehet, hogy megtalálták a spanyol polgárháború alatt meghalt dédapját egy Barcelonától 500 kilométerre lévő tömegsírban. Elutazik hát nagyapja gyermekkorának helyszínére, hogy összerakja a széthullott mozaikot.