Erős figyelmeztetés Magyarország polgárainak: helyedre!

  • narancs.hu
  • 2022. június 15.

Narancsblog

Aki nem „viselkedik” úgy, ahogy a rendszer megkívánja, annak legyen is félni- és vesztenivalója!

„Azok a civil szervezetek vesznek részt a magyar belpolitikában, amely szervezeteket vagy külföldről finanszíroznak, és mégis itt fejtik ki a belpolitikai tevékenységüket, vagy azok a médiafelületek, amelyek teljesen nyilvánvalóan külföldi szolgálatban állnak, ezeknek a beazonosítása vagy legalábbis ismerete nélkülözhetetlen lesz, ha a szuverenitásvédelemről beszélünk” – hangzott el május 18-án, amikor Rogán Antal miniszter-jelölti meghallgatásán a parlament nemzetbiztonsági bizottsága előtt.

Ezt azonban nem Rogán Antal mondta, hanem Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője – afféle kiegészítésként az addig elhangzottakhoz. Persze, ha abból indulunk ki, hogy Rogán szerint „ha valaki Magyarország érdekeit sérti, az Magyarország nemzetbiztonságát sérti”, Kocsis buzgalmát inkább egy álságos komédia részeként értékelhettük, mint önálló javaslatnak, mely legfeljebb attól újszerű, hogy korábban az ilyen, a demokráciát csak nyűgként kezelő javaslatokat általában a Magyar Nemzet vagy a Pesti Srácok valamelyik propagandistája vetette fel, vagy esetleg olyan keményvonalas Fidesz-katonák, mint a „cöfös” Csizmadia László, vagy a „készes” plébános, Osztie Zoltán, és nem a legnagyobb parlamenti párt képviselője.

Amit ugyanis Kocsis most kíván – mindazon szervezetek és médiumok totális megfigyelése, amelyek (még) az államtól és/vagy a Fidesztől függetlenül működnek –, egyet jelent a szólás-, és a sajtószabadság immár nyílt sisakos eltiprásával.

Persze a Pegasus-botrány fényében nem gondoljuk, hogy magyar titkosszolgálatnak ne lennének vonatkozó „gyűjtései” nemcsak a civil szervezetekről és a független médiumokról, de valószínűleg olyan közéleti szereplőkről, művészekről, tudósokról, talán sportolókról is, akik nem mindig a Fidesz kottájából játszanak. Mindezt Kocsis Máté újabb megnyilatkozása is alátámasztja. A frakcióvezető a Telexnek ugyanis azzal próbálta bagatellizálni alapmondandóját, hogy szerinte nem baj, ha a szolgálatok korábban elvégeztek már „ilyen munkát”, de ha mégsem, akkor ösztönözni kell őket.

„Ebben az ügyben lényegtelen, hogy én mit gondolok” – mondta Kocsis, és ez annyiból biztosan igaz, hogy nem az számít, amit ő mond, hanem az, amit a pártja. Ám azt talán ő is jól tudja, ha kérése értő fülekre talál (és efelől nem lehet kétségünk), úgy

bárkire és bármikor ráfoghatják immár hivatalosan is, hogy „idegen érdekeket szolgál”.

S egy-két jól irányzott törvénymódosítással akár büntetőjogi következményei is lehetnek voltaképp bárminek, amire ráfogható, hogy sérti Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit. És ez nyílt figyelmeztetés.

Még csak nem is a civil szervezeteknek és a független szerkesztőségeknek, hanem a teljes lakosság számára: aki nem „viselkedik” úgy, ahogy rendszer megkívánja, annak legyen is félni- és vesztenivalója! Így aztán már csak egy lépésre leszünk attól a világtól, amit kafkainak meg orwellinek szokás nevezni, aktuálisan pedig Putyin Oroszországának vagy Erdoğan Törökországának.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.