Észak-koreai gesztus Magyarországnak: orosz propaganda?

  • narancs.hu
  • 2024. november 9.

Narancsblog

Orbánnak hízelegtek Phenjanból az 1956-os forradalom évfordulóján. Mindez egy új barátság kezdete lenne?

Sokáig a keleti nyitás volt, mostantól a gazdasági semlegesség a varázsige a magyar kormány számára. Különösen akkor, ha azzal szembesítik, hogy olyan országokkal barátkozik, ahol sárba tiporják az egyetemes emberi jogokat, vallási vagy etnikai hovatartozásuk miatt üldözik állampolgáraikat, a választásokat legfeljebb a színjáték kedvéért tartják meg. „A keleti modellel az a baj, hogy az kulturálisan nekünk nem alkalmazható”, mondta nemrég Orbán Viktor, és mintha sajnálkozott is volna ezen. A „keleti modell” iránti lelkesedésből fakadhat az is, hogy a miniszterelnök sosem fogja vissza magát, ha efféle államok vezetőinek kell hízelegni.

Most azonban neki hízelegtek – egyenesen Észak-Koreából. Ennél már csak az jobb, hogy a külügyi közlemény apropója a miniszterelnök ünnepi beszéde volt, közvetve az 1956-os forradalom. „A miniszterelnök kijelentette, hogy Magyarország megvédi szuverenitását az Európai Unió egyre erősödő nyomásával szemben. Nem fél az imperializmus fenyegetésétől, és nem hagyja, hogy bábállammá, Brüsszel alattvaló államává váljon az ország” – olvasható a phenjani külügyminisztérium honlapján, és e méltatás annak ellenére hatalmas meglepetés, hogy a kb. ötsoros kommüniké név szerint nem is említi Orbán Viktort, és természetesen a magyar forradalomról is hallgat.

De ha ehhez hozzátesszük, hogy a magyar-észak-koreai kapcsolatok a nyolcvanas évek végétől, mióta elkezdtünk Dél-Koreával  barátkozni, gyakorlatilag nem léteznek, és az sem segítette a barátkozást, hogy 2008-ban az észak-koreaiak hiába szerették volna elérni, hogy a magyar kormány engedje el a szocializmus éveiből származó, 6 milliárd forintos adsságuk 90 százalékát, a maradékot pedig ginzenggyökérben (!) fizették volna meg. A két ország kapcsolatáról minden elmond, hogy 2020-ban az észak-koreai magyar import 1,6 millió forint, az export pedig 800 ezer forint volt, ami tényleg a nullával egyenlő.

Ám ezzel együtt sem gondolnánk, hogy a koreai külügyminisztérium „ötvenhatos” gesztusa pusztán anyagi természetű lenne, hisz ha valóban csak az adósság elengedéséről lenne szó, úgy tán jobban körbeudvarolják Orbán Viktort. Ez a szöveg viszont inkább orosz propagandának tűnik. És mivel Korea a közelmúltban Oroszország „megsegítésére” küldött katonálat, az sem elképzelhetetlen, hogy Kim Dzsongun efféle apróságokkal igyekszik Moszkva kedvében járni, csak még nem találja a hangját. Így viszont az sem kizárt, hogy a közlemény valójában egy félreértésből fakad. Konkrétan abból, hogy az észak-koreai kalendáriumok a helyszínt és az évszámot nem a magyar forradalommal kötik össze, hanem valami egészen mással: az államalapító, Kim Ir Szen 1956. június 18-i budapesti látogatásával. Amelynek esti fogadásán a koreai vezér mellett Rákosi Mátyás mondott pohárköszöntőt, és amelynek a végén a felek közös közleményükben fejezték ki a béke iránti elkötelezettségüket. „Mindkét részről egyetértettek abban, hogy a vitás nemzetközi kérdések békés tárgyalások útján megoldhatók, s hogy a megérett, illetve felmerülő nemzetközi problémák megoldásának egyetlen reális és járható útját az érdekelt államok tárgyalásaiban látják” – írta 1956. június 21-én a Magyar Nemzet.

Mindebből az égvilágon semmi nem következik, ám ha abból indulunk ki, hogy szó szerint ugyanezt 2024. június 18-án is megírhatta volna Magyar Nemzet, és a koreai külügyminisztérium sem változott az elmúlt 68 évben, már nem is tűnik elképzelhetetlennek, hogy a phenjani közleménynek lesz folytatása. Azt sem zárhatjuk ki, hogy a koreaiak gesztusa valójában egy új barátság kezdete. Csakis a gazdasági semlegesség keretei közt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.