Észak-koreai gesztus Magyarországnak: orosz propaganda?

  • narancs.hu
  • 2024. november 9.

Narancsblog

Orbánnak hízelegtek Phenjanból az 1956-os forradalom évfordulóján. Mindez egy új barátság kezdete lenne?

Sokáig a keleti nyitás volt, mostantól a gazdasági semlegesség a varázsige a magyar kormány számára. Különösen akkor, ha azzal szembesítik, hogy olyan országokkal barátkozik, ahol sárba tiporják az egyetemes emberi jogokat, vallási vagy etnikai hovatartozásuk miatt üldözik állampolgáraikat, a választásokat legfeljebb a színjáték kedvéért tartják meg. „A keleti modellel az a baj, hogy az kulturálisan nekünk nem alkalmazható”, mondta nemrég Orbán Viktor, és mintha sajnálkozott is volna ezen. A „keleti modell” iránti lelkesedésből fakadhat az is, hogy a miniszterelnök sosem fogja vissza magát, ha efféle államok vezetőinek kell hízelegni.

Most azonban neki hízelegtek – egyenesen Észak-Koreából. Ennél már csak az jobb, hogy a külügyi közlemény apropója a miniszterelnök ünnepi beszéde volt, közvetve az 1956-os forradalom. „A miniszterelnök kijelentette, hogy Magyarország megvédi szuverenitását az Európai Unió egyre erősödő nyomásával szemben. Nem fél az imperializmus fenyegetésétől, és nem hagyja, hogy bábállammá, Brüsszel alattvaló államává váljon az ország” – olvasható a phenjani külügyminisztérium honlapján, és e méltatás annak ellenére hatalmas meglepetés, hogy a kb. ötsoros kommüniké név szerint nem is említi Orbán Viktort, és természetesen a magyar forradalomról is hallgat.

De ha ehhez hozzátesszük, hogy a magyar-észak-koreai kapcsolatok a nyolcvanas évek végétől, mióta elkezdtünk Dél-Koreával  barátkozni, gyakorlatilag nem léteznek, és az sem segítette a barátkozást, hogy 2008-ban az észak-koreaiak hiába szerették volna elérni, hogy a magyar kormány engedje el a szocializmus éveiből származó, 6 milliárd forintos adsságuk 90 százalékát, a maradékot pedig ginzenggyökérben (!) fizették volna meg. A két ország kapcsolatáról minden elmond, hogy 2020-ban az észak-koreai magyar import 1,6 millió forint, az export pedig 800 ezer forint volt, ami tényleg a nullával egyenlő.

Ám ezzel együtt sem gondolnánk, hogy a koreai külügyminisztérium „ötvenhatos” gesztusa pusztán anyagi természetű lenne, hisz ha valóban csak az adósság elengedéséről lenne szó, úgy tán jobban körbeudvarolják Orbán Viktort. Ez a szöveg viszont inkább orosz propagandának tűnik. És mivel Korea a közelmúltban Oroszország „megsegítésére” küldött katonálat, az sem elképzelhetetlen, hogy Kim Dzsongun efféle apróságokkal igyekszik Moszkva kedvében járni, csak még nem találja a hangját. Így viszont az sem kizárt, hogy a közlemény valójában egy félreértésből fakad. Konkrétan abból, hogy az észak-koreai kalendáriumok a helyszínt és az évszámot nem a magyar forradalommal kötik össze, hanem valami egészen mással: az államalapító, Kim Ir Szen 1956. június 18-i budapesti látogatásával. Amelynek esti fogadásán a koreai vezér mellett Rákosi Mátyás mondott pohárköszöntőt, és amelynek a végén a felek közös közleményükben fejezték ki a béke iránti elkötelezettségüket. „Mindkét részről egyetértettek abban, hogy a vitás nemzetközi kérdések békés tárgyalások útján megoldhatók, s hogy a megérett, illetve felmerülő nemzetközi problémák megoldásának egyetlen reális és járható útját az érdekelt államok tárgyalásaiban látják” – írta 1956. június 21-én a Magyar Nemzet.

Mindebből az égvilágon semmi nem következik, ám ha abból indulunk ki, hogy szó szerint ugyanezt 2024. június 18-án is megírhatta volna Magyar Nemzet, és a koreai külügyminisztérium sem változott az elmúlt 68 évben, már nem is tűnik elképzelhetetlennek, hogy a phenjani közleménynek lesz folytatása. Azt sem zárhatjuk ki, hogy a koreaiak gesztusa valójában egy új barátság kezdete. Csakis a gazdasági semlegesség keretei közt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.