Észak-koreai gesztus Magyarországnak: orosz propaganda?

  • narancs.hu
  • 2024. november 9.

Narancsblog

Orbánnak hízelegtek Phenjanból az 1956-os forradalom évfordulóján. Mindez egy új barátság kezdete lenne?

Sokáig a keleti nyitás volt, mostantól a gazdasági semlegesség a varázsige a magyar kormány számára. Különösen akkor, ha azzal szembesítik, hogy olyan országokkal barátkozik, ahol sárba tiporják az egyetemes emberi jogokat, vallási vagy etnikai hovatartozásuk miatt üldözik állampolgáraikat, a választásokat legfeljebb a színjáték kedvéért tartják meg. „A keleti modellel az a baj, hogy az kulturálisan nekünk nem alkalmazható”, mondta nemrég Orbán Viktor, és mintha sajnálkozott is volna ezen. A „keleti modell” iránti lelkesedésből fakadhat az is, hogy a miniszterelnök sosem fogja vissza magát, ha efféle államok vezetőinek kell hízelegni.

Most azonban neki hízelegtek – egyenesen Észak-Koreából. Ennél már csak az jobb, hogy a külügyi közlemény apropója a miniszterelnök ünnepi beszéde volt, közvetve az 1956-os forradalom. „A miniszterelnök kijelentette, hogy Magyarország megvédi szuverenitását az Európai Unió egyre erősödő nyomásával szemben. Nem fél az imperializmus fenyegetésétől, és nem hagyja, hogy bábállammá, Brüsszel alattvaló államává váljon az ország” – olvasható a phenjani külügyminisztérium honlapján, és e méltatás annak ellenére hatalmas meglepetés, hogy a kb. ötsoros kommüniké név szerint nem is említi Orbán Viktort, és természetesen a magyar forradalomról is hallgat.

De ha ehhez hozzátesszük, hogy a magyar-észak-koreai kapcsolatok a nyolcvanas évek végétől, mióta elkezdtünk Dél-Koreával  barátkozni, gyakorlatilag nem léteznek, és az sem segítette a barátkozást, hogy 2008-ban az észak-koreaiak hiába szerették volna elérni, hogy a magyar kormány engedje el a szocializmus éveiből származó, 6 milliárd forintos adsságuk 90 százalékát, a maradékot pedig ginzenggyökérben (!) fizették volna meg. A két ország kapcsolatáról minden elmond, hogy 2020-ban az észak-koreai magyar import 1,6 millió forint, az export pedig 800 ezer forint volt, ami tényleg a nullával egyenlő.

Ám ezzel együtt sem gondolnánk, hogy a koreai külügyminisztérium „ötvenhatos” gesztusa pusztán anyagi természetű lenne, hisz ha valóban csak az adósság elengedéséről lenne szó, úgy tán jobban körbeudvarolják Orbán Viktort. Ez a szöveg viszont inkább orosz propagandának tűnik. És mivel Korea a közelmúltban Oroszország „megsegítésére” küldött katonálat, az sem elképzelhetetlen, hogy Kim Dzsongun efféle apróságokkal igyekszik Moszkva kedvében járni, csak még nem találja a hangját. Így viszont az sem kizárt, hogy a közlemény valójában egy félreértésből fakad. Konkrétan abból, hogy az észak-koreai kalendáriumok a helyszínt és az évszámot nem a magyar forradalommal kötik össze, hanem valami egészen mással: az államalapító, Kim Ir Szen 1956. június 18-i budapesti látogatásával. Amelynek esti fogadásán a koreai vezér mellett Rákosi Mátyás mondott pohárköszöntőt, és amelynek a végén a felek közös közleményükben fejezték ki a béke iránti elkötelezettségüket. „Mindkét részről egyetértettek abban, hogy a vitás nemzetközi kérdések békés tárgyalások útján megoldhatók, s hogy a megérett, illetve felmerülő nemzetközi problémák megoldásának egyetlen reális és járható útját az érdekelt államok tárgyalásaiban látják” – írta 1956. június 21-én a Magyar Nemzet.

Mindebből az égvilágon semmi nem következik, ám ha abból indulunk ki, hogy szó szerint ugyanezt 2024. június 18-án is megírhatta volna Magyar Nemzet, és a koreai külügyminisztérium sem változott az elmúlt 68 évben, már nem is tűnik elképzelhetetlennek, hogy a phenjani közleménynek lesz folytatása. Azt sem zárhatjuk ki, hogy a koreaiak gesztusa valójában egy új barátság kezdete. Csakis a gazdasági semlegesség keretei közt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.