Hiába fenyegettek – a Fidesz harkányi bukásáról

  • narancsblog
  • 2013. március 11.

Narancsblog

Nyolc szavazat, nem több. Ennyivel nyert tegnap este a harkányi időközi polgármester-választáson a függetlenként induló Imri Sándor (címoldali képünkön) a fideszes Baksai Tamással szemben. (Imrivel szemben a képviselők decemberben bizalmatlansági indítványt nyújtottak be, de a polgármester nem mondott le, így a képviselő-testület feloszlatta önmagát – a háttérről lásd korábbi cikkünket itt.) Nyolc szavazat, az szinte semmi a közel kétezer voks közül, százalékban alig mérhető fölény. Ráadásul Imri – aki a korábbi polgármester is volt – sokat rontott a legutolsó voksolás óta, mert két és fél évvel ezelőtt a mostani szavazatok több mint másfélszeresét zsebelte be, és ezzel simán verte a fürdővárosból kirobbanthatatlannak tűnő addigi, fideszes polgármestert. Azt, hogy most csak paraszthajszállal volt jobb legújabb kormánypárti ellenfelénél, valamelyest magyarázza persze, hogy polgármesterként csupán részsikereket ért el, a brutálisan eladósodott település alapproblémáját azonban nem tudta megoldani – nem mintha ez módjában állt volna egyetlen másodperc erejéig is.

Győzelme így inkább meglepetés, mivel jó eséllyel lehetett azt várni, hogy a választók vasárnap megválnak tőle, hiszen a csőd szélén álló város vezetésének ő volt a szimbóluma. Kapott is hideget-meleget a képviselőtársaitól, bár mindez eltörpült a Fidesz sajátos kampánytechnikája mellett.

Ez utóbbi lényegét jelenlegi ismereteink alapján a következőképp tolmácsolnánk: „Figyeljetek már kicsit, harkányi suttyók! Van ez a böszme nagy adósságotok, tudjátok, amit még mi hoztunk össze 2010 előtt, de nem ez a lényeg, hanem hogy tényleg rohadt nagy, és a büdös életben nem tudjátok majd kifizetni. Egyedül? Szórakoztok? Csak hogy értsétek a volument: minden lakosra, csecsemőtől a nyugdíjasig jut nettó egymillió-kétszázezer. Keserű, mi? Nem baj, segítünk. Csak mi tudunk. Szavazzatok ránk, mert akkor végre lesz sikeres pályázat, ami valamiért most már évek óta nincs. Ja, meg van már idén ez az adósságátvállalás-projekt, de kagylózzatok kicsit: ez csak akkor jár ám, ha mi adjuk a polgit. Ja, bizony. Miért, miért, hagyjuk most a részleteket, ez bonyolult dolog, az viszont aljas rágalom, hogy így akarunk bizniszt csinálni a fürdővel, hogy kiárusítanánk. Ugyan már, ez olcsó szöveg, külvárosi packázás (szétpereljük, ha ezzel jön valaki). És mi most nem zsarolunk. Ez fontos! Ez nem zsarolás! Ez a ti érdeketek! A harkányiaké. Jó, akkor üzlet, de nem zsarolás! Nagy különbség! Mindezt nem kell egyből megérteni, ez nem földi matematika, megértitek majd később, amikor jó lesz már itt minden, baranyai tündérmese (fairytale of Baranya, baszd meg!), csak szavazzatok jól, az isteneteket.”

Ezek után mindenki számára világos lehet, hogy a harkányi szavazópolgárok többsége alighanem megtébolyult. A fenti nyájasság ellenére nem kértek se a helyi Fideszből, se a kormány jóindulatából – utóbbi emlegetése távolról sem csúsztatás, hiszen a Népszabadság értesülése szerint pár nappal a voksolás előtt maga Varga Mihály, a friss nemzetgazdasági miniszter járt a helyszínen jobb belátásra bírni a lakosokat. Hát, nem sikerült.

Pontosan megtudni azonban nem fogjuk, miért is nem. Bizonyosan voltak olyanok, akik valamiért még mindig ragaszkodnak Imrihez, mások talán felháborodtak annak nyílt cinizmusán, ahogy a Fidesz fel akarta használni az adósságátvállalást, és voltak olyanok, akik még emlékeztek arra, hogy az ötmilliárdos adósságot jórészt a fideszes vezetés hozta össze. S a helyi országgyűlési képviselő, a Fidesz megyei elnöke, Tiffán Zsolt sem túl népszerű arrafelé – kár volt mostanában sokat mutatkoznia Harkányban.

De mit remélhet most ez a makacs kisváros? Sok jót biztosan nem. „Harkány húsz évig volt a Fidesz bástyája 2010 előtt. Talán konzekvenciákat kellene levonni az illetékeseknek, hogy ez miért változott meg, és nem erővel kellene visszaállítani a régi viszonyokat. Azzal ugyanis nem megy” – így egy helyi képviselő, aki arra céloz, hogy Harkány 2010 óta gyakorlatilag fölöslegesen adja be a pályázatokat. Ám az, hogy mi lesz hosszú távon Harkány sorsa, talán mégsem tegnap dőlt el, hanem majd bő egy év múlva, áprilisban fog. És ezt a szavazók is tudták. Addig ugyan tiltólistán lesznek – még ha a régi-új polgármester most békét is hirdet, sőt optimista –, utána azonban változhat a helyzet. Már ha a példájuk ragadós lesz szerte az országban.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.