Hogy került Novák Katalin Berlinbe?

  • narancs.hu
  • 2022. június 1.

Narancsblog

Rejtélyek nyomában.

Vasárnap nagyszabású segélykoncertet rendeztek Ukrajna megsegítéséért Berlinben, a Brandenburgi kapu előtt. Az eseményt milliók láthatták, hisz’ a világ számos országában közvetítette a televízió. A Save Ukraine – #StopWar című adománygyűjtő akciót immár másodszor tartották meg, két hónappal korábban Varsó volt a helyszíne.

A Magyar Televízió nem tartotta fontosnak, hogy közvetítse a koncertet, noha a műsorban Novák Katalin is feltűnt. „Felkérést kaptam megszólalni más állam- és kormányfők mellett” – osztotta meg a köztársasági elnök másnap azt az 55 másodperces szpotot, amelyben – nagyon helyesen, bár ki tudja, mennyire őszinte meggyőződéssel – „követelte” a háborús bűnök kivizsgálását. A köztársasági elnök elmondta azt is, Magyarország elkötelezett amellett, hogy biztonságos menedéket nyújtson menekültnek.

A berlini koncertről azonban Novák sem tett említést,

Facebook-bejegyzésében csak annyit ír, hogy „adománygyűjtő műsort vetítettek a jelenleg egyetlen működő ukrán TV csatornán”.

Mindez azért kellemetlen, mert a köztársasági elnöknek vagy fogalma sem volt arról, hogy miféle műsorban lép fel, ha pedig mégis tudta, úgy csak egyvalami, az önfényezés lehetett a célja e közléssel, hiszen a több mint két és félórás műsorból neki csak 55 másodperc jutott. Ráadásul a hírekből az is kiderült, hogy az első Save Ukraine – #StopWaron, Varsóban 1,2 millió eurót gyűjtöttek össze, a mostani adománygyűjtéssel pedig ukrán kórházakat támogatnák. (Ehhez mérten azért sem hír a köztársasági elnök rövid monológja, mert hasonlókat számos állam- és kormányfő is elmondott az adás során.)

Persze egyéb oka is lehetett annak, hogy a nemzetközi összefogás e szép példáját nálunk nem verték nagydobra. A hazai kormánysajtó paranoid szerkesztői gyakorlatának ismeretében simán megtörténhetett, az is, hogy azért hallgatták el ezt az egészet, mert úgy vélték, esetleg elbagatellizálnának a maga nemében páratlan karitatív gesztust. Konkrétan azt, hogy a kormány és magyar katolikus egyház

„közel 500 liter liturgikus célra használható, jó minőségű” miseborral segíti Ukrajnát.

Mivel egy ilyen gesztus a gyakorlatban legfeljebb egy borosüvegekkel telepakolt mikrobusz látványával szemléltethető, az eset kapcsán Soltész Miklósnak, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárának is kellett valami szépet mondani indulás előtt. Soltész szerint „az élelmiszer-, ruha- és gyógyszerszállítmányok mellett legalább ennyire fontos a hitélet gyakorlásához nélkülözhetetlen eszközökkel, így például miseborral támogatni az ukrajnai közösségeket”. De az államtitkár nemcsak a flaskák utaztatásának magasztosságáról szónokolt. Szavaiból az is kiderült, hogy a mikrobuszozás diplomáciai célokat is szolgál: „Lengyel barátainkkal vitában állunk, de minden együttműködésre készek vagyunk” – jelentette ki Soltész Miklós, ami úgy jön ide, hogy az MTI tudósítása szerint az italokat, amelyek az Egri és a Veszprémi Főegyházmegye, valamint a Pannonhalmi Főapátság ajánlott fel, és a Magyar Katolikus Karitász gyűjtött össze, „a Külgazdasági és Külügyminisztérium szállítja Lengyelországba, ahonnan a lengyel karitász jóvoltából jut el az ukrán templomokba”. Vagyis

ahelyett, hogy rövid úton, a magyar határon át eljuttatnák Ukrajnába, inkább Lengyelországon keresztül autóztatják meg – még több pénzért.

Persze ilyenkor simán elképzelhető érintettek (beleértve az ukrán misézőket is) talán jobban fogadták volna, ha az italok árát, illetve az utaztatási- és egyéb költségeket szimplán átutalták volna például a Save Ukraine – #StopWar keretében vagy egy másik alkalommal. Ám ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a magyar kormány még a lengyel barátságnál többet jelent országimázs. Márpedig mindazok, akik ezt a fuvart szervezték, okkal feltételezhették, hogy e kétségkívül kreatív megoldással ismét Orbán Viktor országára vonhatják a világ figyelmét. Mintha nem röhögtek volna még eleget rajta.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.