Íme, a Fidesz taktikája, ha buknak egy nagyot: lekomcsiznak és lehülyéznek, akit csak lehet

  • narancs.hu
  • 2017. november 26.

Narancsblog

Lázár János azt hitte, egy bődületes hazugsággal sokakat megszédíthet. Mutatjuk, mennyire mellényúlt.

Elsőként számoltunk be arról, hogy november közepén a Kúria ismét kimondta: a társaságiadó-kedvezmények (tao) közpénznek számítanak, ebből következően közérdekű adat, hogy e forrásokat melyik sportklub pontosan mire költötte, mely vállalkozókkal szerződtek, vagy éppenséggel kiknek adtak fizetéseket ezekből a pénzekből. A Kúriának azután kellett állást foglalnia, hogy az Orbán Viktor által alapított Puskás Akadémia nem volt hajlandó két elmarasztaló ítélet után sem kiadni a szerződéseket és a dokumentumokat, amelyekkel bemutatják, hogy mire szórták el a náluk landoló tao-pénzek egy részét. A pert a Demokratikus Koalíció indította, a bíróság másodfokon is elmarasztalta a csapatot működtető Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványt.

Majd Orbán Viktor megmondja, mi a közpénz!

A Fideszre nézve rém kellemetlen végeredménye is lehet ennek az ügynek, hiszen kiderülhet, mire mennek el a tao-milliárdok sok helyen, így Felcsúton is: haveri cégek, netán Mészáros Lőrinc vállalkozásai könnyen ott lehetnek a kedvezményezettek között. Mindez nyilvánvalóan zavarja Orbánékat, hiszen a kormány korábban mindent megpróbált, hogy elhitesse a néppel: a társaságiadó-kedvezmény rendszerében a klubokhoz került milliárdok azért nem számítanak közpénznek, mert ezek az összegek nem az államkasszába, hanem egyből a csapatokhoz vándorolnak. Orbán Viktor korábban azt is mondta, hogy „a magyar gazdaságpolitikai gondolkodás régóta küszködik a kommunista örökséggel. Meg kéne érteni, hogy a pénzt a vállalkozók termelik meg, és ők döntik el, hogy hova adják”, ezért a tao nem közpénz.

A tao-döntés miatt az előző heti kormányinfón Lázár János nem finomkodott, páros lábban szállt bele a Kúria egyik bírójába, abba a Baka Andrásba, akit az Orbán-hatalom 2011-ben leváltott a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjáról. (A strasbourgi bíróság később jogellenesnek ítélte Baka leváltását, a magyar államnak kártérítést kellett fizetni.) A csúcsminiszter szerint a Baka András által vezetett tanács azért mondta ki, hogy a tao közpénz, mert a bíró haragszik a Fideszre. Tehát Lázár nem csupán utalt arra, hogy a legfelsőbb bírói fórum nem függetlenül ítélkezik, hanem ezzel simán meg is vádolta az eljáró bírót és az őt alkalmazó Kúriát.

Azt hiszi, vicces

Azt hiszi, vicces

Fotó: MTI

Baka utálja a Fideszt, a bírók meg komcsik

Az egyértelmű politikai kirohanás Lázár János részéről inkább egy ember, Baka András ellen irányult, és a politikus igyekezett a kúriai állásfoglalást úgy értelmezni, hogy az egy fideszellenes, egyedi döntés. De arról elfeledkezett a miniszter, hogy egy rakás per van folyamatban sok-sok magyar sportklub ellen azért, hogy ők is mutassák meg, mire költötték a tao-pénzeiket. Ezeket a pereket is a DK indította; megkértük a pártot, hogy küldjenek nekünk egy összesítést arról, hogy eddig hány ítélet született. Az első- és másodfokú ítéletek közel 20 esetben köteleztek egy-egy sportklubot, hogy adják ki az elszámolási dokumentumokat. Ezek közül 17 ítélet azzal az indoklással marasztalta el a közérdekű adatigényléseket nem teljesítő egyesületeket, hogy a tao-pénz közpénz, így mindenkinek joga van megtudni, hogy miként költötték el azokat.

Lázár logikája szerint tehát ezeket az ítéleteket meghozó bírók haragszanak a Fideszre "valamiért". Arra nem gondol a miniszter, hogy a bíróságok és a bírók többsége nem kockáztatja a szakmai hitelét, még ha azt a Fidesz és Orbán Viktor nagyon szeretné is? Vagy ha a fideszesek kifogynak a politikai süketelésből, jön majd ismét Budai Gyula, és lekomcsizza az egész bírói kart? Ja, hogy ez már néhány napja megtörtént. Szomorúan várjuk, mi lesz a következő orbánista lépés.

Döntött a Kúria: Mészáros Lőrincék nem titkolhatják tovább, hogy Felcsúton mire költötték a tao-milliárdokat

A Puskás Akadémiának ki kell adni a szerződéseket. Nem változtatta meg a Fővárosi Ítélőtábla korábbi, másodfokon született ítéletét szerdán a Kúria, így a Puskás Akadémiát működtető Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványnak be kell mutatnia, hogy milyen szerződéseket kötöttek a társaságiadó-kedvezmények (tao) jóvoltából hozzájuk érkező összeg egy részéből.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”