Kíváncsi rá, miért szuper dolog a kínai kommunizmus? Olvasson Magyar Hírlapot, abból megtudja!

  • narancs.hu
  • 2021. december 15.

Narancsblog

De ha inkább Mandinert nézegetne, az is jó lesz.

„A Kínai Kommunista Pártnak a megalapításakor megfogalmazott célja és küldetése a nép jólétének megvalósítása volt. Zászlajára egyértelműen azt tűzte, hogy a nép a maga ura. Száz év kemény munkája és kutatása eredményeképp a Kínai Kommunista Párt összefogása és vezetése által az egész kínai nemzet elindult a nemzeti adottságoknak megfelelő, általánosan támogatott demokratikus úton.”

Tegyünk úgy, mintha találós kérdés lenne: hol jelent meg a fenti idézet? Mao elnök vörös könyvecskéjének 1984-es jubileumi díszkiadásában, vagy a Fidesz-propagandalapként vegetáló Magyar Hírlap 2021. december 13-i számában? Most pedig játsszuk el, hogy hú, de meglepődünk, ugyanis az utóbbiban.

Csodálatos folyamatnak vagyunk a tanúi, volt már ennek előzménye, és nyilván folytatása is lesz, mi az hogy! A magát (utcai) harcos antikommunistának valló kormánypárt finoman elkezdett kihátrálni a korábbi komcsizós-vörösözős retorikájából, majd olyan lendülettel csoszogott hátrafelé, hogy farral beleütközött a létező kommunizmusba, és mit tesz isten, nagyon megtetszett neki.

Ennek két gyors lefolyású következménye van: egyfelől mivel nem lehet a komcsikkal riogatni tovább, más ellenség után kellett nézni (Helló menekültek! Helló melegek!), másfelől meg Kínát innentől mindenáron szeretni kell. És szeretik is: jön a Fudan (vagy nem jön, tényleg, most mi van már?!), épül a Budapest-Belgrád vasút, csorog a kommunista állam pénze az (ál)keresztény-(ál)konzervatív NER klientúrájának zsebébe, a nép (!) meg majd úgyis kinyögi azt a kis hitelt, ami a biznisz után a nyakunkon marad. Mert mégiscsak a népé az elsőség, ha a fizetésről van szó, akkor is. Ezt mondja a fenti idézet szerzője, bizonyos Csi Ta-jü úr is, úgy is mint a kínai kommunista állam – Népköztársaság! – budapesti nagykövete.

Hallgassuk csak: „Kínában a demokrácia nem csak a szűk értelmében vett demokráciát, nem csak az időszakos szavazati jogok gyakorlását jelenti, hanem a teljes népi demokrácia egész folyamatát”. Vagyis mindent, vagy, divatos, de idegesítő fordulattal: mindent is. Minderre Csi Ta-jü úr szerint Hszi Csin-ping úr elnökölése a garancia. De mi ez a nagy urazás, kérem szépen? Hát nem elvtársak vagyunk, vagy mi az ördög?

Koronav?rus - Hatsz?zezer Sinopharm-vakcina ?rkezett Budapest

 
Csi Ta-jü és Szijjártó Péter a napsütésben 
Fotó: MTI/KKM/Borsos Mátyás

Nem mintha demokráciaelméleti kutatómunkások lennénk, de mondjuk emlékezetünk szerint a demokráciának alapfeltétele az is többek között, hogy ne csak egy párt legyen. Az egypárti demokrácia talán nem is annyira nagyon demokrácia – jegyezzük meg óvatosan ezen a helyen. Csi Ta-jü úr azonban úgy véli, hogy nem a demokratikus struktúra megléte és működőképessége, nem a fékek és ellensúlyok rendszere, az egymást ellenőrző hatalmi ágak bonyolult szövevénye a demokratikusság fokmérője, hanem mi is? Ja, hogy az emberek szeretik-e: „Az adott rendszer demokratikussága attól függ, hogy mennyire tudja képviselni az emberek általános érdekét, és hogy az emberek ezzel elégedettek-e.”

Márpedig Kínában kurvára elégedettek az emberek a népi demokrácia vívmányaival. Mint Csi úr mondja: „Amerikai közvélemény-kutatók legfrissebb kutatási eredményei szerint a kínai lakosság elégedettsége a Kínai Kommunista Párttal 95 százalékos, míg a kormánnyal 98 százalékos.”

Hát akkor minden tök szupi. Kérdés, mondjuk, hogy ehhez miért amerikai közvéleménykutatókat idéz a nagykövet (ha kínaiakat idézett volna, az hiteltelenebb lenne, gondolta esetleg? vajon mi okból?), meg hát az sem mindegy, hogy kik ezek a kutatók, nemzeti hovatartozástól függetlenül. De ha ebbéli aggályainkat félre is tesszük, ismét csak óvatosan felvetnénk: a demokrácia lételeme a különféle vélemények, meglátások, közérzetek jelenvalósága és szabad megélhetősége. Magyarul ahol mindenki mindenről ugyanazt gondolja (teszem azt a kormánnyal a lakosság 98 százaléka elégedett), ott a demokráciával nyilvánvalóan el van szúrva valami. Nem kicsit, nagyon. 

Csi úr mindazonáltal abbéli véleményének is hangot ad a Magyar Hírlapban, hogy a demokrácia „nem egyetlen ország vagy egy maréknyi ország szabadalma” (ezzel az antik görögök nevében bizonyos mértékig azért vitatkoznánk), illetve, hogy demokratikus értékekre a legkárosabb tényezők a „demokrácia exportja”, a „színes forradalmak”, illetve a rendszerváltoztatás lennének.

Még egyszer: 2021-ben, Magyarországon egy kommunista politikus a kormánypárt (egyik) lapjában simán leírhatja, hogy a rendszerváltoztatás, mint olyan, káros a demokráciára.

De hol van ilyenkor a szovjet hadsereget egymaga kiakolbólító Orbán Viktor, a vasszigorú komcsiűző Kövér László, a Kínai Népköztársaság nagykövetsége előtt 2009-ben még Tibetért síkra szálló Balog Zoltán („Persze azt is tudjuk, hogy a szabadság igazságosság és béke nélkül keserű állapot. Ezért a tibeti népnek egyszerre kívánunk szabadságot, igazságosságot és békességet!”)? És a többiek? Vagy most már mindegy, hagyjuk a fenébe Tibetet, kit érdekelnek az ujgurok, Hongkong, Tajvan? A kommunista ideológiával nyakon öntött piaci és katonai imperializmus ezek szerint rendben van? A Magyar Hírlap sajtómunkásainak egy szava sincs erre az egészre – és épp ezzel mondanak el mindent a mai magyar helyzetről is egyúttal.

Egy épeszű világban, ha egy efféle cikk meg is jelenik egy magára valamit is adó lapban – bár persze mi a francnak jelenne meg? –, legalább mellébiggyesztik, hogy az írás tartalma nem tükrözi a lap szerkesztőségének véleményét, vagy valami hasonló.

De nem így a KESMA-ban! Nem elég, hogy a Magyar Hírlap különösebb apropó nélkül lehozta ezt a nyomasztó röpiratot, azt legott a Mandiner is tovább osztotta. Ugyancsak mindenféle kommentár nélkül.

Végül is mi baj lehetne belőle? Ez a kis időutazás az 50-es évek magyar sajtójába kit zavarhat, nem igaz? Ráadásul beteljesül vele Csi úr írásának zárlatában kifejtett grandiózus vágyképe is: a Kelet nagy demokratái és a majdnem Nyugat kis demokratái együtt gyakorolják általa a népi demokráciát.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.