LMP: A józan belátás nem önfeladás

  • narancsblog
  • 2012. október 26.

Narancsblog

Három hét múlva tartja kongresszusát az LMP, amelyen a küldöttek a jelöltállításról és a párt választási stratégiájáról – azaz, hogy kivel lehet és kivel nem szabad szövetkezni – döntenek. Durvábban fogalmazva arról, hogy a pártnak a Schiffer András-féle keményebb (az elmúlt évtized fő politikai szereplőivel nem, nem, soha), avagy a Karácsony Gergely–Jávor Benedek-féle megengedőbb (Orbán leváltása érdekében bizonyos feltételek mellett az MSZP-vel is) álláspont lesz-e a hivatalos irányvonala. Nem új keletű meccs ez: frakcióvezető-csere, bizalmi szavazás (is) dúsította azt a folyamatot, amelynek belső kezelése a külső szemlélő számára olykor merőben érthetetlen. Ebben a helyzetben az október 23-i Milla-rendezvény, pontosabban az ott életre hívott Együtt 2014 választási mozgalom úgy hiányzott az LMP-nek, mint üveges tótnak a hanyatt esés.

Egyrészt azért, mert – amit talán még az LMP-ben sem vettek észre – a Milla menet közben különösebb felhajtás nélkül is helyet szorított magának a politikai piac azon területén, ahol az LMP eddig egyedül foglalt helyet. Az LMP a másféle politika „új pólusának” meghatározó tagja kívánt lenni, ám éppen az egyik kiszemelt csendestárs aktivizálta magát és került lépéselőnybe vele szemben. Másrészt az sem jött jól a zöldeknek, hogy a Haza és Haladás–Milla–Szolidaritás trió föllépésével véget ért az az időszak, amikor különösebb tét nélkül, rutinszerű gyurcsányozással és elmúlt-nyolc- (tíz-, tizenöt-, húsz-) évezéssel lehetett megkerülni fontos kérdések végiggondolását. Mondjuk azét (hogy egy a párt számára kedves ügyet említsünk), hogy a Fidesz-kormány leváltása, a jogállamiság visszaállítása elsősorban nem a szocialisták úgymond rehabilitálása miatt sürgető, hanem annak a keretnek a megteremtése miatt, amelyben például a „zöld munkahelyteremtés” programja egyáltalán értelmes politikai vita tárgyává tehető.

De hiszen tisztában vannak ezzel az LMP-ben is: pontosan erre utal Schiffer csütörtöki bejelentése, miszerint hamarosan bemutatják programjukat az alkotmányosság visszaállítására. Annak az oka, hogy emellett bajnaiznak is, politikailag érthető (ahogyan az is, hogy miért éppen Karácsony meg Jávor teszik ezt). Pedig semmi másra nem volna szükség, csupán a józan észre. A demokratikus ellenzék törekvéseiben van annyi összeegyeztethető elem, amire már lehet építeni normális együttműködést. Nem Bajnait vagy a szocialistákat kell megszeretni, hanem a demokratikus kereteket újraépíteni. Amihez, tetszik, nem tetszik, szükség van az MSZP-re is.

Ahogyan az LMP-re, annak jogállami elkötelezettségére és a pártban meglévő szellemi potenciálra is. Ám ha a politikai realitást képtelen lesz elfogadni, ha a 2006–2010 közötti ellenzéki nosztalgia jegyében benne ragad az egyre kevesebbeket érdeklő és egyre öncélúbb komcsizásban, arra könnyen rámehet a párt. Ennyivel ugyanis, főleg négy év orbánizmus után, 5 százaléknyi szavazat még egyszer nem szedhető össze.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”