Miért volt fontos Schmidt Máriának azután is cinkelni Láncziékat, hogy csillapodni látszottak a kedélyek?

  • narancs.hu
  • 2019. szeptember 1.

Narancsblog

A vízhordója nyilván magától szaladt egész a Pesti Srácokig.

Az elmúlt években hozzászokhattunk Schmidt Mária hisztérikus kirohanásaihoz, a múlt kedden mégis felkaptuk a fejünket. „A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány fenntartásában működő XXI. Század Intézet munkatársai, köztük Lánczi Tamás, az Intézet igazgatója a mai napon

váratlanul és puccsszerűen, azonnali hatállyal, indoklás nélkül

felmondta munkaviszonyát” – közölte Schmidt az intézet Facebook oldalán,  hozzátéve azt is, hogy emiatt „az önkormányzati választási kampány előtt végzett kutatások publikálása, valamint a Kormány által meghirdetett, »30 éve Szabadon Emlékév« egyes programjainak megvalósulása” is veszélybe került. Ráadásul Lánczi mellett – egy kivétellel – az összes munkatárs is felállt…
Schmidt közleményében nem a drámai tónus volt a feltűnő, sokkal inkább az, hogy az „övéik” ellen irányult. Az Orbán-táboron belül ugyanis az efféle sértett kirohanásokat a nyilvánosság kizárásával szokták lerendezni.

Schmidt és Lánczi a Századvég konferenciáján

Schmidt és Lánczi a Századvég konferenciáján

Fotó: MTI

Amihez egyébként Lánczi azóta is tartja magát. Nem csoda, hogy az eset után mindenféle találgatások kaptak szárnyra, elsősorban arra kihegyezve a konfliktust, hogy

„a távozások mögött nem politikai okok vannak, hanem munkaszervezésbeli problémák”.

De ezzel jött az ATV-ben Deák Dániel, az intézetnél egyedüliként maradó elemző is, aki arról is biztosította az esetlegesen aggódókat, hogy az „intézet tovább működik”, bár azt nem részletezte, hogy kik lesznek az új kollégái. Deák megjegyezte azt is, hogy Láncziék távozásának

„vannak politikai vetületei, de ebből további politikai ügy már
nem lesz”.

A XXI. Század Intézet megmaradt talpasának szavaiból az csengett ki, hogy további találgatásoknak helye nincs, az élet megy tovább stb., ezért is volt nagy meglepetés, hogy Deák után Schmidt Mária táskahordozója bizalmi embere is megszólalt. Tallai Gábor, a XXI. Század Intézetet fenntartó közalapítvány programigazgatójaként a Pesti Srácoknak fejthette ki, hogy mit gondol az esetről ő. (Vagy a főnöke.) Tallai szerint Láncziéknak „sztárallűrjei” voltak, emellett a „munkavégzésükkel kapcsolatban folyamatos mennyiségi és minőségi problémák merültek fel”, ráadásul „a kritikai észrevételeket sem voltak képesek helyükön kezelni, sértésnek vették”. Tallai afféle humorbonbonként a távozókat a Monthy Pythonhoz hasonlította – konkrétan a Júdeai Nemzeti Front Elit Öngyilkos Alakulatához a Brian élete című filmből –, amivel nagyjából az sugallta, hogy

voltaképp gyakorló elmebetegekről van szó, akik nagyképűek, lusták és beképzeltek is.

Mindezt el is hihetnénk, ha korábban nem éppen Lánczi lett volna a Schmidt Mária-féle Figyelő főszerkesztője, és tudomásunk szerint a tulajdonosnak nem is volt a személye ellen semmilyen kifogása. De Tallai kirohanása azért is különös, mert mondandójának kizárólag akkor lehetne létjogosultsága, ha Schmidt Mária rúgja ki az intézet igazgatóját és munkatársait.

Innentől kezdve viszont csak az lehet a kérdés, hogy Tallainak (azaz Schmidtnek) miért olyan fontos, hogy a Láncziékat cinkelje azután is, hogy már csillapodni látszanak a kedélyek. Ráadásul úgy, hogy az interjú nagy része másról sem szól, mint hogy az alapítványban micsoda fantasztikus munka zajlik a Széchenyi-díjas (!) Schmidt Mária vezetésével. „Soktucatnyi nemzetközi tanácskozás, megannyi kiállítás, pályázati és felnőtt-oktatási program, teljes emlékévek bonyolítása kapcsolódik hozzánk, nem beszélve a nemzetközi és hazai tudományos együttműködések egész soráról, a könyvkiadói portfólióról. Mindez olyan megterhelést jelent, amihez kitartás és nagy munkabírás szükséges” – dicsekszik Tallai, amiről nekünk csak olyan nevek jutnak az eszünkbe, mint Dózsa László, Steve Bannon vagy Milo Yiannopulos, ami persze lényegtelen számukra, hiszen ahogy a programigazgató is megjegyzi: „az ellenzék számára a közalapítvány léte is tűrhetetlen”.
De az már vélhetően egyáltalán nem lényegtelen, sőt a legfontosabb lehet nekik, hogy

mit gondolnak a kialakult helyzetről a magasabb polcokon?

Merthogy a dolgok jelenlegi állása szerint Tallai megszólalásának más értelme nem nagyon lehet, mint az, hogy jelezze a nagyfőnöknek, hogy ők eszméletlenül sokat dolgoznak, és nem úgy, mint mások… Noha Orbán Viktor „munkamániáját” ismerve nem tűnik rossz ötletnek az ilyen fajta bemószerolás, mégis úgy tűnik, ez az egész nem egyéb, kétségbeesett kapálózásnál. Különösen annak fényében, hogy Lánczi ugyan nem beszélt a nyilvánosság előtt, ám arra mérget vennénk, hogy csak az újságírókkal nem osztotta meg távozásának okát.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.