Akar róla beszélni, miniszterelnök úr? – Orbán „évértékelője”

  • narancsblog
  • 2014. február 16.

Narancsblog

Soha ennyi vágókép, soha ennyi nagytotál, soha ennyire kevés közeli: a miniszterelnök évértékelőjét a HírTv közvetítette. Orbán rendszerváltásról beszélt, ha valaki nem vette volna észre: 2010-ben véget ért a polgári demokrácia. Ha Orbán veszít áprilisban, visszatérhet. A Fidesz neve el sem hangzott.

Soha ennyi hézagkitöltő szóvirág, közmondás, szállóige, soha ennyi nagy levegő: Churchill per Winston, Teng Hsziao-ping meg csak a ravasz vén kínai. A HírTv félrenéz, a miniszterelnök mellébeszél. Miért?

false

 

Fotó: MTI

A közlés

Hát, legelsősorban is azért, mert Orbán Viktornak nem volt különösebb mondanivalója, közlendője gyakorlatilag az utolsó mondatra korlátozódott, miszerint nyergeljetek, rest talpasok, holnap megjön a császár, gyűjtjük az aláírásokat, kezdődik a választási hadjárat, nehogy úgy járjunk, ahogy szoktunk. Mármost e közlendőben semmi új nincs, ezt halljuk minden ilyen alkalommal 12 éve, s ahhoz képest, hogy ez volt Orbán tizenhatodik évértékelője, az arány elég tré. Folyton csak annak a paranoid felbüfögése, hogy jaj, legyünk elegen az urnáknál, mert ha elveszítjük a hatalmat, akkor vége a világnak. Visszafordítva ezt Orbán szóvirágai közé: visszajönnek a kommunisták, a posztkommunisták, a brüsszeliek, a londoniak, és tényleg az ész áll meg: „a labancok”. Ennyire azért nem kéne félni – még egy bukott miniszterelnököt sem hempergettek Magyarországon tollba és szurokba. S mindez úgy, hogy közben a Fidesz neve el sem hangzik. Énértem gyertek el választani, híveim, mert mi lesz velem, ha ennek vége, sikoltotta látható kétségbeeséssel Orbán Viktor. Hogy miért e kétségbeesés, a fene sem érti, az ellenzék lendületesen veri saját magát, a közvélemény-kutatások mindenféle Fidesz-emelkedésről duruzsolnak a fülibe, szép is vagy, jó is vagy, vezérem. Ő meg kontráz, hogy alattam emelkedtek a bérek, csökkent a munkanélküliség, megelőztük Európát, mindenki minket szeretne másolni… Mi folyik itt? Valakinek van valami problémája? Akar beszélni róla, miniszterelnök úr? Pedig kéne.

A beismerés

Orbán fent jelölt érdemi mondandóján túl volt egy kötelező része is az úgymond évértékelő beszédének: beismerni azt, amit már lát a vak is. Hogy tudniillik 2010-ben valóban rendszert váltottunk. Orbán most – négy év után – az övéinek, áhítatos tekintetű hallgatóinak bemondta, majd elkezdte megmagyarázni a mondott szóvirágokkal azt, amit mindenki értett. Ja, 2010-ben a demokratikusan szerzett kétharmados megbízatásunkkal hozzáláttunk a rendszer leváltásához: a demokrácia lebontásához. Oh, igen, azért, mert különben itt összezuhant volna minden, meg azért is, mert a nép ezt akarta, és persze azért, mert az állam olyan fene gyenge volt, hogy mindenki egy erősért óbégatott. (Az állam megerősítése pedig az új alkotmánnyal volt lehetséges: „Köszönet Schmitt Pálnak!” Miért, ő lopta?) Szóval gyorsan farba rúgtuk a demokráciát… – mekkora bajban lehettek a beszédírók, amikor megkapták, hogy na, naplopók, arra keressetek egy szép latin közmondást, hogy megszabadítottuk a jónépet a demokrácia minden nyűgétől és nyilától, vagy mindent nekem kell kitalálni? Valószínűleg a vonatkozó mondást végül mégis a beszédírók szállították, hisz’ a főnök alig is tudta elmondani rendesen.

Summa summarum, megfutottuk a szokott kört, mint egy tucat éve már valahányszor, hamis önfény, dühödt ellenségkergetés, mindközönségesen kommunistázás. És nyilván nem illik az ilyet észrevenni, de hiába a HírTv összes mesterkedése a vágóképekkel: Orbán a beszéde alatt végig nyalta a száját.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.